Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Nasz ośrodek leczenia alkoholizmu pragnie podzielić się z Państwem pomocnymi informacjami dotyczącymi leczenia uzależnienia od alkoholu. Naszym pacjentom zapewniamy kompleksową terapię alkoholową obejmującą m.in. zajęcia terapeutyczne, konsultacje i warsztaty, a także odtrucie alkoholowe zwane też często odwykiem alkoholowym. Poniższy artykuł może okazać się przydatny przy podejmowaniu decyzji o podjęciu leczenia alkoholizmu a także o wczesnych objawach choroby, których nie można lekceważyć.

Aby móc mówić o uzależnieniu od alkoholu muszą wystąpić minimum trzy z poniższych objawów. Do objawów należą:

 • Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholowy).
 • Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu).
 • Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.
 • Objawy abstynencyjne (drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk).
 • Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu).
 • Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.
 • Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań.
 • Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego.

Fazy:

 • Faza wstępna prealkoholowa, trwająca od kilku miesięcy do kilku lat, zaczyna się od konwencjonalnego stylu picia. Człowiek odkrywa, że picie alkoholu nie tylko daje przyjemne doznania, ale także łagodzi przykre stany emocjonalne. Wzrasta tolerancja na alkohol.
 • Faza ostrzegawcza zaczyna się w momencie pojawienia się luk pamięciowych – palimpsestów.
 • Faza krytyczna rozpoczyna się od utraty kontroli nad piciem.
 • Faza przewlekła zaczyna się wraz z wystąpieniem wielodniowych ciągów.

Fazy uzależnienia od alkoholu i terapia

NIEODPARTA CHĘĆ PICIA. CZYLI PO CZYM POZNAĆ GŁÓD ALKOHOLOWY?

Nawet znany każdemu "zwykły" głód, spowodowany długą przerwą w jedzeniu ma swoje symptomy cielesne. Głodna osoba czuje wtedy "ssanie" w żołądku, czasem interpretowane wręcz jako ból, wyraźniej wyczuwa zapachy pożywienia, zaczyna marzyć co by zjadła, niekiedy wydziela się większa ilość śliny. Osoba uzależniona na głodzie alkoholowym również otrzymuje od swojego organizmu wiele sygnałów, najczęściej o wiele bardziej intensywnych niż przy głodzie pokarmowym. Pojawiają się one także w procesie jakim jest odwyk alkoholowy, jest to normalne, a każdy doświadczony terapeuta uczy jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami.

Głodowe uczucia

Skąd bierze się ten przymus zwany głodem alkoholowym? Otóż wytwarza się on przez miesiące i lata picia. Alkoholik uczy się, że na jego różne stany napięcia - przykre, ale i przyjemne - natychmiastowym sposobem jest picie. "Jeden głębszy" ma szybko ulżyć w złości, smutku, strachu lub - dodatkowo - "podkręcić" w radości i zadowoleniu. Atrakcyjność picia polega właśnie na szybkim działaniu alkoholu.
Głód pojawia się wbrew intencji alkoholika, nie można nad nim przejąć władzy, zdecydować o jego wystąpieniu lub braku. Alkoholik może bardzo nie chcieć pić a głód i tak się pojawi. Emocjonalne napięcie będzie narastać aż do nieodpartej chęci sięgnięcia po "kielicha". Jakie uczucia mogą składać się na to napięcie?

 • Poirytowanie, rozdrażnienie, złość, wściekłość
 • Lęk,
 • Smutek, rozpacz,
 • Zazdrość i żal spowodowane widokiem innych osób pijących
 • Wstyd związany z własnym ograniczeniem, słabością do alkoholu
 • Poczucie winy, poczucie krzywdy, dojmujące niskie poczucie własnej wartości, itp.

Głodowe myśli

Spektrum myśli pojawiających się w tym stanie jest ogromne.
Dręczące myślenie dotyczy nierzadko krzywd i niesprawiedliwości rzekomo doświadczanych od innych ludzi oraz użalania się nad sobą:

 • nikt mnie nie rozumie, to wszystko przez nią, gdyby była inna nie musiałbym pić, nic mi już nie pozostało tylko się napić, powinienem dawno to wiedzieć, że oni są przeciwko mnie, ciągle tylko się mnie czepia - co za życie!,
 • nic mi się nie udaje, moje życie jest bez sensu, żona mnie nie kocha, pewnie ma innego na boku, a dzieci przychodzą do mnie tylko wtedy gdy chcą pieniądze, itp.

Pojawiają się przekonania o możliwości kontrolowania picia:

 • tylko jedno piwo, jak raz wypiję to nic się nie stanie, tak długo nie piłem - teraz będzie więc inaczej,
 • Z pewnością, zwłaszcza w końcowym etapie głodu są to myśli, typu:
 • nie wytrzymam tego dłużej, muszę się napić, nie mogę sobie miejsca znaleźć, po co się tak męczyć?

U osób, które znalazły się w ośrodku leczenia alkoholizmu i podjęły odpowiednią terapię często pojawiają się wspomnienia przyjemnego stanu jaki się pojawia po wypiciu, dawnych imprez, sytuacji zakrapianych alkoholem. Wkrada się "różowe myślenie" o alkoholu jako o substancji - wydaje się - niegroźnej, zbawiennej, atrakcyjnej, przynoszącej przyjemność i niwelującej kłopoty. Poza dostępem są w tym stanie wspomnienia przykrych konsekwencji picia, cierpienia przeżywanego na zespole abstynencyjnym, krzywd wyrządzonych sobie i bliskim przez ten podstępny trunek.

Zakłóceniu ulega zdolność koncentracji uwagi i abstrakcyjnego myślenia. Rozkojarzone myśli utrudniają skupienie się na wykonywanej pracy, stąd często charakterystyczne w tym stanie podejmowanie kilku działań naraz, przerzucanie się z jednej czynności w drugą, nie dokańczanie spraw. Chaos w głowie, pojawiające się natrętne myśli o alkoholu niekiedy powodują, że nogi same wiodą alkoholika w okolice baru czy sklepu monopolowego - bezwiednie, siłą nawyku, bez świadomej decyzji. Dopiero po chwili może się on ocknąć - "gdzie ja poszedłem?".

Głodowe zachowania

W czasie głodu alkoholik często staje się konfliktowy, inicjuje kłótnie, rozkręca różnicę zdań do rozmiaru dużej awantury, wnikliwie rozlicza bliskich z najdrobniejszych przewinień. Doświadczana złość łatwo przechodzi w agresywne zachowania: krzyki, rzucania przedmiotami, trzaskanie drzwiami, ubliżanie, przemoc fizyczną.

Głód może też się manifestować ucieczką w samotność, zamykaniem się w sobie, odizolowaniem się od domowników, przyjaciół, samotnym spędzaniem czasu w zamkniętym pomieszczeniu, apatią. Wyraźnym symptomem jest rezygnacja z podjętego wcześniej leczenia alkoholizmu czy uczestnictwa w mityngach, karmienie się przekonaniem, że mi to nie pomaga, jest nudne, sam sobie poradzę i nie potrzebuje odwyku alkoholowego.

Alkoholowe wyzwalacze wyraźniej przykuwają uwagę: dźwięk otwieranej przez kolegę puszki piwnej, reklama telewizyjna z pubem w tle, wiadome butelki na półkach sklepowych. Alkoholik zaczyna wracać do starych "pijanych nawyków": coraz częściej przeklina, opowiada typowo pijackie żarty, nieświadomy tego przekracza granice dobrego smaku czyniąc np. niewybredne aluzje wobec płci przeciwnej. Powraca do czynności, które kiedyś towarzyszyły mu podczas picia. Niby przypadkiem nieświadomie prowokuje spotkania z dawnymi kolegami od kieliszka. Spędza z nimi coraz więcej czasu. Coraz częściej zapomina o swoich obowiązkach i zawala obietnice. Głodowe zachowania są najczęściej bezbłędnie interpretowane przez najbliższe osoby: żonę, dzieci, rodziców. Jednak podyktowane troską uwagi z ich strony są odbierane jako wrogie dowody niezrozumienia, "czepiania się".

Głodowe sygnały z ciała

Nawet znany każdemu "zwykły" głód, spowodowany długą przerwą w jedzeniu ma swoje symptomy cielesne. Głodna osoba czuje wtedy "ssanie" w żołądku, czasem interpretowane wręcz jako ból, wyraźniej wyczuwa zapachy pożywienia, zaczyna marzyć co by zjadła, niekiedy wydziela się większa ilość śliny.
Osoba uzależniona na głodzie alkoholowym również otrzymuje od swojego organizmu wiele sygnałów, najczęściej o wiele bardziej intensywnych niż przy głodzie pokarmowym. Są to:

 • "ssanie" lub ból w żołądku
 • nadmierna potliwość
 • drżenie rąk
 • bóle głowy, bóle i napięcie mięśni
 • trudności ze spaniem: z zasypianiem, wybudzenia w ciągu nocy lub ospałość, koszmary senne
 • sny alkoholowe - będące symptomem nieuświadomionego jeszcze pragnienia wypicia; czasem sny te są wyrazem wewnętrznej walki z samym sobą; tak więc nierzadkim motywem we śnie jest sytuacja, gdy jestem już tuż tuż napicia się a ktoś, coś ustawicznie mi w tym przeszkadza...
 • tzw. "suchy kac" - występujący tuż po przebudzeniu stan typowego samopoczucia "na kacu", jednak nie poprzedzony wczorajszym piciem; zjawisko "nie pił - a ma kaca" jest wyraźnym dowodem na to, jak ogromną moc sprawczą ma nasza psychika;
 • suchość w ustach
 • pojawienie się wrażenia smaku alkoholu na języku
 • pojawienie się wrażenia wyraźnej woni alkoholu w otoczeniu
 • uczucie kołatania serca
 • skoki ciśnienia
 • szybki nieregularny oddech
 • zawroty głowy
 • mdłości lub wymioty
 • osłabienie

Nie każdy z tych symptomów musi być odczuwalny. Są alkoholicy, którzy bardzo mocno przeżywają głód fizycznie, są i tacy, którzy doznają tylko subtelnych objawów z ciała. Nierzadko to, czego doświadczają fizycznie błędnie interpretują jako objawy przeziębienia, pomijając charakterystyczne symptomy kojarzące ten stan niewątpliwie z alkoholem, np. sny alkoholowe, "suchy kac" czy smak alkoholu w ustach.

Przesłanki do podjęcia terapii w ośrodku leczenia alkoholizmu jest wiele i nie wszystkie jawnie wskazują na zagrożenie. Różne poziomy zaawansowania choroby wymagają odmiennych technik leczenia. Jedno jest pewnie im szybsza reakcja i wcześniejsze wykrycie problemu tym łatwiej odzyskać kontrolę i uporać się z problemem!

Leczenie alkoholizmu

Niezbędne jest określenie problemów oraz podjęcie terapii. Wiele zależy od samych osób borykających się z problemem. Zachęcamy do skorzystania z oferty ośrodka dotyczącej terapii indywidualnych, grupowych czy stałego pobytu, jeśli wymagany jest do przywrócenia zdrowia pacjenta. Warto zdać sobie sprawę, że nie leczenie tego typu zaburzeń może negatywnie wpłynąć na życie i zdrowie.

Odwyk alkoholowy

Pobyt w ośrodku ma charakter odwyku, odstawienia substancji, która jest nadmiernie spożywana przez uzależnionego oraz walka z problemami. Cała nasza kadra psychologów i terapeutów dba o szybki powrót do zdrowia. Uczymy rozpoznania problemów oraz wdrożenia mechanizmów, które pozwolą uporać się z chorobą. Jeśli zauważyłeś u siebie problemy — skorzystaj jak najszybciej z odwyku alkoholowego w naszym ośrodku terapii przeciw uzależnień.

Odtrucie alkoholowe

Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje zatrucie organizmu oraz wypłukiwanie witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Alkohol zawiera wiele toksyn oraz substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka. Niezbędne jest wówczas odtrucie, często zwane detoksem alkoholowym. Jest to proces długotrwały i wymaga ciągłego monitorowania przez specjalistów. Zatrucie może w perspektywie czasu doprowadzić do uszkodzenia wielu narządów co może przyczynić się do utraty zdrowie, a nawet śmierci. Warto zdawać sobie sprawę, że szkód, które wyrządza.


Artykuły na naszym blogu:

Czy alkoholikowi można pomóc?
Zapraszam w dzisiejszym artykule do tego abyśmy zastanowili się nad tym, jak można pomóc osobie, która pije. Podstawowe pytanie, z jakim Państwo dzwonicie do Ośrodka leczenia uzależnień brzmi: czy są jakieś sposoby na zmotywowanie osoby, która pije do tego, aby podjęła się terapii. Pytam wtedy: na jakim etapie decyzji ta osoba jest teraz? Zazwyczaj słyszę […]

Pokusa do odparcia
Święta i Sylwester są szczególnym czasem dla trzeźwiejącego alkoholika. W naszej kulturze wiążą się z obecnością alkoholu na stole w wielu domach. Alkohol jest często postrzegany jak coś wyjątkowego, co – jak w przypadku weselnego toastu za pomyślność młodej pary – ma przynieść szczęście. Trzeźwiejący alkoholik, zwłaszcza w początkowym okresie, powinien wystrzegać się wszelkich sytuacji […]

Kilka słów o Wspólnocie AA
Istnieją trzy podstawowe formy pomocy osobom uzależnionym od alkoholu. Jedną z nich jest terapia grupowa, inną – terapią indywidualna, a kolejną meetingi anonimowych alkoholików, czyli AA. Terapia jest formą leczenia, prowadzi ją terapeuta, który jest specjalistą w dziedzinie uzależnień. Terapia ma ściśle określone reguły i jest prowadzona zgodnie z pewnymi założeniami. Meetingi natomiast nie są […]

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii uzależnienie od alkoholu >>