Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij

Grupowa

Podczas terapii grupowej nauczymy cię słuchać innych. Dostrzegając problemy i motywację osób w grupie terapeutycznej, możesz się wiele nauczyć się o sobie. Ponadto dajemy wsparcie i cenne informacje zwrotne.

Każda osoba, która chce korzystać z takiej formy terapii, zapoznaje się i akceptuje normy grupy, którą będzie współtworzyła. Jest to warunek niezbędny do prawidłowego realizowania procesu grupowego, czyli do zdrowienia każdego z jej uczestników. Takimi normami są, np. zakaz używania jakiejkolwiek formy agresji (fizycznej, psychicznej i.in.), powstrzymywanie się od oceny innych, czy przerywania sobie wypowiedzi, szczerość. Dzięki przestrzeganiu niniejszych norm zapewnione jest wsparcie, szacunek, życzliwość i akceptacja.

Terapia grupowa jest podstawową formą oddziaływania w leczeniu uzależnień. Pomaga w identyfikacji z chorobą oraz jej akceptację. Zawiera elementy edukacyjne (wzbogacając wiedzę jej uczestników) oraz treningowe (poprzez oddziaływania interpersonalne zwiększa samopoznanie, poprawia komunikację i umożliwia wypracowanie nowych, bardziej konstruktywnych sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych).

Terapia grupowa wpływa korzystnie na budowanie zdrowego poczucia własnej wartości, przez co zwiększa szansę na zdrowienie i radość z wprowadzanych zmian w swoim dotychczasowym życiu.