Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Uczucia i emocje alkoholika – Jak myśli alkoholik?

emocje alkoholika

Osoby uzależnione od alkoholu często tracą kontrolę nad spożywaną ilością tej substancji i nie potrafią przestać pić pomimo negatywnych konsekwencji dla zdrowia, pracy i relacji z bliskimi. Aby skutecznie pomóc osobie uzależnionej trzeba wiedzieć, w jaki sposób myśli, i jak funkcjonuje jej mózg. Tylko w taki sposób można pomóc jej w odzyskaniu trzeźwości, kontroli nad piciem i zdrowia. Jakie są emocje alkoholika wobec alkoholu? Co wpływa na zachowanie osoby uzależnionej? Kiedy konieczne jest leczenie alkoholizmu?

Typowe zachowania alkoholika – co czuje alkoholik, gdy pije?

Kiedy alkoholik sięga po alkohol, doświadcza mieszanych uczuć i emocji. Jednym z charakterystycznych aspektów zachowań alkoholików jest trudność w przyznawaniu się do problemu związanego z alkoholem. Wielu z nich zaprzecza swojemu nałogowi i usprawiedliwia picie przy każdej okazji. Kiedy osoba uzależniona od alkoholu sięga po tę substancję, jej zachowanie często ulega znaczącym zmianom. Może stać się impulsywna, agresywna, lub wręcz odwrotnie – wycofana i unikająca kontaktu z innymi. Alkoholicy często przekonują siebie, że picie jest jedynym sposobem na radzenie sobie z problemami. Mogą używać alkoholu jako metody radzenia sobie ze stresem, smutkiem lub trudnościami życiowymi. W sytuacjach, gdy alkoholik zostaje skonfrontowany z konsekwencjami swojego picia, może próbować usprawiedliwiać swoje zachowanie. Często zrzuca winę na inne osoby lub szuka wymówek, aby uniknąć odpowiedzialności.

Ciąg alkoholowy – co wtedy myśli alkoholik i jak się zachowuje?

Ciąg alkoholowy to czas, w którym alkoholik intensywnie myśli o alkoholu i jest silnie napędzany pragnieniem picia. W tym czasie jego myśli często koncentrują się wokół tego, jak zdobyć alkohol, kiedy go wypić i w jakich ilościach. Podczas tego stanu, alkoholik może wykazywać różne złe emocje. Często będzie próbował ukryć swój problem przed innymi, aby utrzymać swoje uzależnienie w tajemnicy i uniknąć zainteresowania bliskich osób. Podczas choroby alkoholowej, alkoholik sięga po tę substancję w miejscach i sytuacjach, które wcześniej kojarzył z piciem, co może być wyzwalaczem dla nawrotu nałogu. Ponadto może starać się przekonywać siebie i innych, że kontroluje dawki alkoholu, choć w większości przypadków nie jest to prawdą. W pewnym etapie uzależniony zaczyna być bardziej nieobliczalny i impulsywny. Alkohol zmienia jego zachowanie, w związku z czym może on stanowić zagrożenie dla samego siebie i innych osób.

Emocje alkoholikaCo się dzieje gdy alkoholik przestaje pić?

Gdy alkoholik decyduje się nie pić alkoholu, zachodzą w nim różne zmiany, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i emocjonalnym. Organizm zaczyna powoli oczyszczać się z alkoholu, co może prowadzić do objawów odstawienia, takich jak drżenie rąk, nudności i wymioty, bóle głowy i ogólne zmęczenie. Emocjonalnie, osoba, która przestaje pić, może doświadczać trudności z zarządzaniem stresem, który wcześniej tłumiło się w alkoholu. Poza tym mogą pojawić się uczucia lęku, niepewności i irytacji. To także czas, gdy mogą wyłonić się trudne pytania o tożsamość i cele życiowe, które wcześniej były zagubione w nałogu. Jeśli alkoholik zdecyduje się na leczenie alkoholizmu i terapię uzależnień, terapeuci pomogą mu zrozumieć przyczyny choroby alkoholowej i nauczą skutecznie radzić sobie z codziennymi trudnościami. Walka z uzależnieniem to długi proces, ale z czasem alkoholik może nauczyć się regulować emocje i wprowadzić zmiany w myśleniu, które pomogą mu zbudować zdrowsze relacje i poczuć się lepiej psychicznie.

Alkoholizm i głód alkoholowy – jak rozmawiać z alkoholikiem, gdy próbuje być trzeźwy?

Rozmowa z osobą, która nadużywa alkoholu, może być trudna, jednak jest bardzo ważna podczas procesu leczenia uzależnień. Głód alkoholowy to okres, w którym pojawia się obniżenie nastroju związane z tęsknotą za alkoholem. W trakcie rozmowy z alkoholikiem istotne jest, aby wyrazić zrozumienie jego fizycznych i psychicznych trudności oraz emocji. Słuchanie bez oceniania pozwala alkoholikowi poczuć wsparcie i akceptację oraz sprawi, że będzie on chętny do rozwiązania swojego problemu. Można przedstawić mu konsekwencje picia oraz skutki działania alkoholu, i jednocześnie zachęcić do udziału w terapii w Ośrodku Leczenia Uzależnień. 

Masz problem z alkoholem? Zamiast wpadać w błędne koło, zgłoś się do naszego Ośrodka Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów, gdzie oferujemy profesjonalne leczenie alkoholizmu i pomoc terapeutyczną u boku specjalistów. Podczas terapii pomożemy Ci zrozumieć Twój problem, i udzielimy niezbędnej pomocy. Jeśli chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, bez uzależnień – zgłoś się na zamkniętą terapię i zacznij drogę ku lepszemu.