W Polsce blisko 4 mln osób zmaga się z problemami z alkoholem. Nałóg jest silny i samemu ciężko jest wyjść na prostą. Nawet po terapii uzależnieni często wracają do swoich dawnych nawyków. Jednak o ile nie wszyscy są alkoholikami, to istnieją pewne zaburzenia związane ze spożywaniem dużej ilości alkoholu, które mogą spotkać każdego. Mowa tu o zespole abstynencyjnym.

Powikłania zespołu odstawienia

Zespół abstynencyjny jest zaburzeniem występującym po spożyciu znacznej ilości alkoholu. W rzeczywistości może przebiegać na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich jest łagodny. Występuje po pewnym czasie od zaprzestania spożywania napojów procentowych. Objawami są typowe dla kaca: ból głowy, zmęczenie trudności w koncentracji itp… Jednak mijają one zwykle po paru dniach i niepotrzebne jest pomoc lekarska
Natomiast z drugim wariant odstawienia jest gorzej. Występuje on głównie po długotrwałym spożywaniu alkoholu w dużych dawkach. Jest on o wiele bardziej niebezpieczny oraz podatny na powikłania. Jednym z głównych powikłań jest majaczenie drżenne zwane inaczej alkoholowym. Majaczenie drżenne jest to stan, w którym osoba ma halucynacje, zaburzenia świadomości oraz różne urojenia. Ale również występuje: podwyższone ciśnienie, zaburzony rytm serca, wysoka temperatura ciała oraz odwodnienie. W takim przypadku potrzeba jest hospitalizacja. Jeżeli proces leczenia przebiegnie pomyślnie to objawy powinny ustąpić w granicach tygodnia. Innym powikłaniem zespołu odstawienia mogą wystąpić napady padaczkowe, które równie wymagają zbadania przez lekarza.

Jak leczyć zespół abstynencyjny

Na wybór formy leczenia zespołu abstynencyjnego składają się czynniki takie jak: powikłania, ich ilość oraz stopień nasilenia, zdolność pacjenta do podążania za instrukcjami lekarza oraz czy cierpi na jakieś współistniejące choroby. W zależności od nich lekarz powinien podjąć decyzję o ewentualnej hospitalizacji na oddziale detoksykacyjnym. W procesie leczenia dużą rolę odgrywają również psychiatrzy. Po zakończeniu leczenia szpitalnego najlepszym rozwiązaniem dla uzależnionego jest udanie się na terapię odwykową. Do wyboru są między innymi spotkania grupy AA, terapia indywidualna bądź pobyt w ośrodku odwykowym, w którym to pacjentem zaopiekuje się kadra specjalistów oraz zostanie poddany nowoczesnym, oraz skutecznym terapiom w walce z nałogiem.
Koniec końców, aby uniknąć ponownego zachorowania należy zachować absencje od alkoholu. Następne zachorowania występują znacznie częściej po przerwaniu kolejnego już ciągu alkoholowego.