Delirium tremens zwane często białą gorączką, delirką, majaczeniem drżennym jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na brak alkoholu przy długotrwałym spożyciu lub jego zatruciem. Do tego typu objawów dochodzi mniej więcej u około 10% alkoholików. Skąd się biorą, jak przebiegają i jak na nie reagować dowiesz się z tego artykułu.  

Czym się objawia stan majaczenia delirium tremens?

Podczas delirium tremens zazwyczaj występują tzw. objawy promodalne, czyli zwiastujące nadchodzące majaczenia. U osoby uzależnionej nasila się niepokój, wzrasta ciśnienie krwi, temperatura ciała, może się pojawić, gonitwa myśli. Człowiek nie może znaleźć sobie miejsca, jest coraz bardziej pobudzony, zaczepny, drażliwy. Wraz z upływem czasu traci kontakt z rzeczywistością, myśli, że jest w innym miejscu, nie poznaje ludzi go otaczających, pojawiają się omamy wzrokowe, omamy słuchowe, kołatanie serca, wzmożona potliwość, przyspieszony oddech. Słyszy głosy i widzi rzeczy, których zaczyna się obawiać, które chce zwalczyć. Osoba w stanie majaczenia jest niebezpieczna dla innych i siebie samego. Może chcieć z tego lęku zrobić coś sobie albo zniszczyć tych, którzy są w jej zasięgu- nie poznając, że jest to własne dziecko, partnerka, żona czy ktokolwiek inny.

Czy delirium tremens jest groźne i jak na nie reagować?

Delirium tremens to stan zagrażający życiu w związku z czym bezwzględna jest hospitalizacja. Nie można w warunkach domowych pomóc osobie w majaczeniu i nie można tego przeczekać, ponieważ, jak wspomniałam wcześniej, może dojść do tragedii. Bezwzględnie należy wezwać pogotowie ratunkowe i dokładnie opisać, co się dzieje, nie zapominając poinformować o długotrwałym piciu alkoholu przez daną osobę. Pogotowie zazwyczaj zabiera pacjenta na oddział detoksykacji alkoholowej lub oddział psychiatryczny. Pacjenci przez jakiś czas, do kilku dni mogą być zabezpieczeni, unieruchomieni pasami tak, aby nie zrobić krzywdy sobie czy personelowi medycznemu. Wypisywani są z oddziału, po ustabilizowaniu co zazwyczaj trwa około dziesięciu dni.

Jak pozbyć się majaczenia alkoholowego?

Jedynym ratunkiem, aby nie miewać objawów majaczenia alkoholowego, jest kategoryczne odstawienie alkoholu. Tylko w ten sposób osoba uzależniona może trwale pozbyć nawracających objawów, które mogą skończyć się śmiercią. Jeśli masz poważne problemy z alkoholem i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić skontaktuj się z nami telefonicznie, a na pewno pomożemy Ci uporać się z twoim problemem. Zajrzyj na naszą stronę, by przeczytać więcej o leczeniu alkoholizmu