Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Delirium tremens, czyli tzw. majaczenie alkoholowe. Czym jest i co robić gdy się pojawi? 

delirium tremens

Delirium tremens, znane również jako majaczenie alkoholowe, jest poważnym stanem neurologicznym, który może wystąpić u osób uzależnionych od alkoholu. Jest to rodzaj napadu białej gorączki alkoholowej, który charakteryzuje się licznymi objawami psychicznymi i fizycznymi. Przyczyny delirium alkoholowego są związane z długotrwałym nadużywaniem alkoholu, a najczęściej pojawia się u osób, które nagle ograniczają spożycie alkoholu lub całkowicie przestają pić. Delirium tremens zwane także często białą gorączką, delirką, majaczeniem drżennym jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na brak alkoholu przy długotrwałym spożyciu lub jego zatruciem. Wystąpienie delirium tremens obejmuje mniej więcej u około 10% alkoholików. Jak długo trwa delirium alkoholowe? Jakie są przyczyny gorączki alkoholowej? Jak przebiega delirium tremens? Skąd się biorą objawy, jak przebiegają i jak zachować się w sytuacji delirium tremens? Jak ważne w jego leczeniu jest leczenie alkoholizmu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Przyczyny delirium alkoholowego – objawy delirium

Jak objawia się majaczenie alkoholowe? Delirium tremens rozpoznać można po typowych objawach. Podczas stanu delirium tremens zazwyczaj występują tzw. objawy prodromalne majaczenia alkoholowego, czyli zwiastujące nadchodzące majaczenia. U osoby uzależnionej nasila się niepokój, wzrasta ciśnienie krwi, temperatura ciała, może się pojawić, dezorientacja umysłowa. Objawy delirium tremens mogą obejmować napady drgawkowe, niepokój, drażliwość, dezorientację, stan majaczenia, urojenia halucynacje, zaburzenia snu. Jeśli nie podejmie się leczenia gorączki alkoholowej, może prowadzić do poważnych powikłań, w tym do śmierci w majaczeniu alkoholowym w wyniku gorączki alkoholowej. Człowiek w objawach rozwiniętego majaczenia alkoholowego nie może znaleźć sobie miejsca, jest coraz bardziej pobudzony, drażliwy. Wraz z upływem czasu traci kontakt z rzeczywistością, myśli, że jest w innym miejscu, nie poznaje ludzi go otaczających, pojawiają się omamy wzrokowe, omamy słuchowe, kołatanie serca, wzmożona potliwość, przyspieszony oddech. Słyszy głosy i widzi rzeczy, których zaczyna się obawiać, które chce zwalczyć. Wszystko za sprawą nagłego odstawienia alkoholu. Przyczyny gorączki alkoholowej są bardzo uciążliwe. Wszystko jest spowodowane odstawieniem alkoholu. Delirium alkoholowe trwa a osoba w stanie majaczenia, jest niebezpieczna dla innych i samego siebie. Może chcieć z tego lęku zrobić coś sobie albo zniszczyć tych, którzy są w jej zasięgu- nie poznając, że jest to własne dziecko, partnerka, żona czy ktokolwiek inny.

Alkoholowe delirium tremens – jak przebiega delirium tremens?

Delirium tremens występuje u osób związanych z nadużywaniem alkoholu. Objawy białej gorączki mogą być bardzo nieprzewidywalne i różnić się w zależności od osoby. W typowych przypadkach, objawy delirium tremens zaczynają się nasilać w ciągu 48-72 godzin po zaprzestaniu picia alkoholu lub znacznym ograniczeniu spożycia. Osoba może doświadczać drżenia rąk, niepokoju, dezorientacji, halucynacji wzrokowych i słuchowych, a także zaburzeń snu. Objawy rozwiniętego majaczenia alkoholowego mogą trwać od kilku dni do nawet tygodni. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej i odpowiedniego leczenia w celu minimalizacji ryzyka powikłań i zagrożeń dla życia. Jak długo trwa delirium alkoholowe? Delirium alkoholowe trwa zazwyczaj od kilku dni do nawet kilku tygodni. Diagnostyka delirium alkoholowego wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, aby kontrolować objawy i zapewnić pacjentom z delirium tremens bezpieczeństwo. W przypadku leczenia delirium alkoholowego stosuje się różne metody terapeutyczne, takie jak podawanie leków uspokajających, przeciwdrgawkowych i nawadnianie organizmu. Celem leczenia szpitalnego jest złagodzenie objawów i minimalizacja ryzyka ponownego wystąpienia delirium tremens.

Co robić w przypadku delirium alkoholowego?

Jak zachować się w sytuacji delirium tremens? Odpowiadamy na trudne pytanie. Alkoholowe delirium tremens to stan zagrażający życiu w związku z czym bezwzględna jest hospitalizacja. Napad białej gorączki alkoholowej zazwyczaj jest niespodziewany. Co robić w przypadku delirium alkoholowego? Z pewnością należy pamiętać, że nie można w warunkach domowych pomóc osobie w majaczeniu i nie można tego przeczekać, ponieważ, jak wspomniane było wcześniej, może dojść do tragedii. W przypadku pojawienia się objawów delirium tremens niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Bezwzględnie należy wezwać pogotowie ratunkowe i dokładnie opisać, co się dzieje, nie zapominając poinformować o długotrwałym piciu alkoholu przez daną osobę. Pogotowie zazwyczaj zabiera pacjenta z delirium tremens na oddział detoksykacji alkoholowej lub oddział psychiatryczny.

Leczenie alkoholowego zespołu abstynencyjnego oraz majaczenia alkoholowego

Leczenie majaczenia alkoholowego odbywa się najczęściej w szpitalu i skupia się na stabilizacji pacjenta poprzez kontrolę objawów odstawienia alkoholu, podawanie leków uspokajających, nawadnianie i utrzymanie równowagi elektrolitowej. W przypadku gdy widoczne są objawy delirium alkoholowego konieczne może być również podawanie leków przeciwdrgawkowych, oraz intensywna opieka medyczna. Po etapie diagnostyki delirium alkoholowego leczenie gorączki alkoholowej może odbywać się nawet w taki sposób, że pacjenci przez jakiś czas, do kilku dni mogą być zabezpieczeni, unieruchomieni pasami tak, aby nie zrobić krzywdy sobie czy personelowi medycznemu. Wypisywani są z oddziału, po ustabilizowaniu co zazwyczaj trwa około dziesięciu dni. Leczenie alkoholowego zespołu abstynencyjnego jest jednym z kluczowych etapów zdrowienia pacjenta, odpowiednie podejście specjalistów może doprowadzić do etapu gdzie wystąpienie objawów delirium nie będzie nawet prawdopodobne.

Śmierć w majaczeniu alkoholowym

Śmierć w majaczeniu alkoholowym, znanej również jako śmierć w delirium tremens, jest rzadkim, ale potencjalnie śmiertelnym powikłaniem związanym z ciężkim przypadkiem stanu delirium tremens. W przypadku śmierci w majaczeniu alkoholowym przyczyną zgonu mogą być różne czynniki. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, niewłaściwe funkcjonowanie serca, zaburzenia elektrolitowe oraz infekcje to tylko niektóre z możliwych powikłań, które mogą prowadzić do zgonu. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z ryzykiem wystąpienia majaczenia alkoholowego otrzymały odpowiednią opiekę medyczną jeśli tylko pojawią się objawy delirium alkoholowego. Wczesna diagnoza, monitorowanie stanu pacjenta oraz odpowiednie leczenie farmakologiczne i wsparcie są kluczowe w minimalizowaniu ryzyka powikłań i potencjalnego zagrożenia dla życia. Śmierć w delirium tremens to najgorsze z możliwych skutków. W najczęstszym przypadku u pacjenta pozostają powikłania alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Zapobieganie delirium alkoholowemu – nagłe odstawienie alkoholu

Przyczyny delirium alkoholowego można wyeliminować. Delirium tremens występuje głównie u alkoholików. Leczenie majaczenia alkoholowego jest jedynym ratunkiem, pierwszym krokiem w zapobieganiu delirium alkoholowemu jest kategoryczne odstawienie alkoholu. Tylko w ten sposób osoba uzależniona może trwale pozbyć nawracających objawów, które mogą skończyć się śmiercią. Jeśli masz poważne problemy z alkoholem i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić skontaktuj się z nami telefonicznie, zacznij leczenie delirium alkoholowego z nami, a na pewno pomożemy Ci uporać się z twoim problemem. Zajrzyj na naszą stronę, by przeczytać więcej o leczeniu alkoholizmu.