Objawy odstawienia alkoholu jak długo trwają i czy można je skrócić?

Objawy odstawienia alkoholu jak długo trwają

Objawy związane z odstawieniem alkoholu to ważny komunikat od organizmu, który sygnalizuje, problemy z jego nadużyciem. Czas występowania tych objawów jest wbrew pozorom ważnym etapem w życiu osób, które zmierzają do odzyskania pełnej kontroli nad swoim zdrowiem. Objawy odstawienia alkoholu jak długo trwają i czy można je skrócić?

Zespół abstynencyjny – czym jest?

Zespół abstynencyjny występuje u osób, które rozpoczynają leczenie alkoholizmu lub całkowicie przerywają spożywanie alkoholu, od którego są uzależnione. Występuje, gdy organizm uzależnionego, który jest dostosowany do regularnego spożywania alkoholu, musi nagle zmierzyć się z jego brakiem. W efekcie wywołuje to ciężki do zwalczenia syndrom odstawienia, który alkoholik może przejść na różne sposoby. Pojawiające się objawy mogą świadczyć o głębszych zmianach w funkcjonowaniu układu nerwowego, a alkoholowy zespół odstawienny może wpłynąć nie tylko na zachowania, ale również na psychikę chorego.

Objawy odstawienia alkoholu jak długo trwają i czy można je skrócić?

Objawy odstawienne i ich czas trwania są zróżnicowane i zależą głównie od stopnia uzależnienia. Po zaprzestaniu picia pierwsze objawy pojawiają się w ciągu kilku godzin, osiągając szczyt między 24 a 72 godzinami. Następnie, choć objawy stopniowo słabną, pełne ich ustąpienie może wymagać znacznie więcej czasu. Niektóre symptomy mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, zwłaszcza jeśli ma się do czynienia z zaawansowanym stadium zespołu odstawienia alkoholu. Długotrwałe problemy, takie jak zaburzenia snu, drażliwość, czy kłopoty z koncentracją, mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni po odstawieniu alkoholu.

Alkoholowy zespół abstynencyjny – jak się objawia zespół odstawienia?

Nagłe odstawienie alkoholu może wywołać naprawdę różne reakcje organizmu, które zazwyczaj są widoczne zarówno na podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Jakie objawy najczęściej towarzyszą zaprzestaniu spożywania alkoholu? Oto główne z nich:

  • Zaburzenia snu, bezsenność
  • Nudności i wymioty
  • Przyspieszone bicie serca
  • Drżenie rąk
  • Nadmierne pocenie się
  • Uczucie niepokoju
  • Rozdrażnienie
  • Utrata apetytu
  • Problemy z koncentracją
  • Depresja i częste zmiany nastroju
  • Zawroty głowy
  • Majaczenie alkoholowe
  • Napady drgawkowe
  • Zaburzenia równowagi
  • Halucynacje i urojenia
  • Delirium tremens – stan zagrożenia życia objawiający się drżeniem, gorączką i zaburzeniami świadomości
  • Pobudzenie psychoruchowe

Biała gorączka – jakie są jej zagrożenia?

Delirium tremens występuje podczas próby odstawienia alkoholu przez osoby uzależnione. Najważniejszym zagrożeniem związanym z białą gorączką jest możliwość wystąpienia poważnych powikłań zagrażających życiu. Osoby w tym stanie mogą być narażone na problemy z układem sercowo-naczyniowym, zaburzenia metaboliczne, a nawet śpiączkę. W skrajnych przypadkach delirium tremens może prowadzić nawet do śmierci, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio i szybko leczone. Biorąc pod uwagę to, że jest to stan nagły i zagrażający życiu, istotna jest niezwłoczna interwencja medyczna.

Zespół odstawienny, czyli jak sobie z nim radzić?

W przypadku nagłych objawów zespołu odstawienia alkoholu ważne jest podejmowanie szybkich i pewnych działań. Gdy osoba z Twojego otoczenia przechodzi przez napad drgawkowy, istotne jest zapewnienie jej ochrony przed wszelkimi urazami. Przykładowo, można podłożyć poduszkę pod głowę, aby zminimalizować ryzyko uderzenia o twardą powierzchnię. Nie zaleca się również podawania żadnych leków doustnych, ponieważ może to jedynie stworzyć niepotrzebne komplikacje, a nawet doprowadzić do zagrożenia życia pacjenta, na przykład poprzez zakrztuszenie. Jednak zdecydowanie najważniejszym krokiem jest to, aby szybko rozpoznać objawy oraz pierwsze symptomy, i niezwłoczne powiadomić pomoc medyczną.

Leczenie zespołu odstawiennego u osoby uzależnionej

Alkohol jest substancją psychoaktywną dlatego pierwszym krokiem leczenia zespołu abstynencyjnego jest zazwyczaj detoksykacja, mająca na celu usunięcie wszystkich toksyn z organizmu. U osób uzależnionych od alkoholu bardzo często stosuje się także farmakoterapię, jednak jest ona jedynie częścią całego leczenia. Przyjmowane przez chorego leki w celu leczenia uzależnień działają tak, aby załagodzić objawy abstynencyjne oraz zmniejszyć pragnienie substancji psychoaktywnych. Jednak w przypadku alkoholu najważniejszym elementem leczenia jest wsparcie psychologiczne. Polega ono na uczestnictwie w terapiach, podczas których specjaliści pomagają w zrozumieniu negatywnych skutków alkoholu oraz pracują z pacjentami nad pokonaniem postaci alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Szukasz profesjonalnych terapeutów, którzy bez problemu poradzą sobie z objawami i leczeniem nadużywania alkoholu oraz ze skutkami, które pojawiają się zwykle po nagłym odstawieniu? W Ośrodku Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów, jesteśmy po to, aby Ci pomóc. Na co dzień pracujemy z wieloma pacjentami, dlatego doskonale wiemy, że każdy przypadek jest różny i wymaga innej metody leczenia. Zaufaj nam i zapisz się na terapię, a my pomożemy Ci stanąć na nogi i rozpocząć nowy rozdział w Twoim życiu.