Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Alkohol procentuje uzależnieniem!

Alkoholizm jest chorobą społeczną, uzależniającą bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy środowisko. W ostatnim jednak czasie zmienia się wyraźnie obraz przeciętnego pacjenta ośrodka uzależnień. Przybywa osób młodych, niepełnoletnich, a także kobiet, a także pacjentów na wyższych stanowiskach.

Według statystyk, wśród mężczyzn najbardziej narażeni na chorobę alkoholową są panowie w wieku od 40 do 49 lat. Rozwodnicy piją więcej od żonatych, wdowców i kawalerów. Wśród kobiet na alkoholizm najbardziej narażone są studentki oraz kobiety w wieku 40-49 lat. Chociaż panie skrupulatniej ukrywają nałóg, szybciej i częściej zgłaszają się po pomoc.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, pacjenta uznaje się za uzależnionego, jeśli w ostatnim roku wystąpiły u niego trzy lub więcej z poniższych objawów:

  • silne pragnienie lub poczucie przymusu wypicia alkoholu
  • trudności kontrolowania zachowania związanego z piciem
  • fizjologiczne objawy po przerwaniu lub zmniejszeniu ilości pitego alkoholu albo używanie alkoholu w celu zmniejszenia nasilenia lub uniknięcia tych objawów
  • potrzeba przyjmowania coraz większej dawki, by uzyskać skutki powodowane wcześniej przez mniejsze dawki
  • narastające zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań z powodu picia, zwiększony czas poświęcony na zdobywanie lub picie alkoholu lub na odwracanie następstw jego działania
  • picie pomimo wyraźnych powodów szkodliwych następstw.

JEDYNA SŁUSZNA METODA

Pierwszy krok do trzeźwości to skonfrontowanie się z problemem. Warto zrobić bilans zysków i strat i odpowiedzieć sobie na pytanie: ile picie zabiera mi życia i jak wpływa na najbliższych. Z czego rezygnujemy, kogo zaniedbujemy. Kolejny krok to konfrontacja z najbliższymi. Trzeba się zdobyć na rozmowę, powiedzieć o problemie i zapytać, jak picie wpływa na ich emocje. Niekiedy chory potrzebuje wcześniej pobytu na Oddziale Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych, który trwa kilkanaście dni. Potem konieczna jest psychoterapia w ośrodku leczenia uzależnień.  Aby dobrze wybrać odpowiedni ośrodek przeczytaj ten artykuł: Wybór ośrodka leczenia uzależnień – jak znaleźć miejsce dopasowane do swoich potrzeb?

Tomasz Jankowski, Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień – Terapia Nałęczów:

– Podczas leczenia w ośrodku pacjent przez całą dobę przebywa z innymi osobami uzależnionymi. To ważne źródło wsparcia. Ma też stałą opiekę terapeutyczno-medyczną. W tym czasie zapoznaje się z chorobą, identyfikuje objawy, poznaje sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym i specyfikę mechanizmów uzależnienia. Później powinien kontynuować leczenie w systemie ambulatoryjnym, brać udział w maratonach tematycznych bądź treningach zachowań konstruktywnych, by nie wrócić do sięgania po alkohol.