Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Wybór ośrodka leczenia uzależnień – jak znaleźć miejsce dopasowane do swoich potrzeb?

Wybór ośrodka leczenia uzależnień

Podjęcie decyzji o leczeniu nałogu to ważny krok w życiu osoby uzależnionej. Chęć udziału w terapii świadczy o tym, że chory uświadomił sobie swój problem i pragnie zmienić swoje nawyki. Na tym etapie istotnym działaniem jest wybór ośrodka leczenia uzależnień, które zaoferuje pacjentowi profesjonalną pomoc. Szukając ośrodka leczenia uzależnień, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, aby postawić na placówkę najlepiej dopasowaną do potrzeb danej osoby.

Jak sprawdzić, czy ośrodek terapii uzależnień działa legalnie?

Zanim zaczniemy rozważać wybór ośrodka leczenia uzależnień, istotne jest zweryfikowanie, czy widnieje on w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Dzięki temu dowiemy się, czy funkcjonuje on w pełni legalnie. Informacja ta pozwoli również na wstępne potwierdzenie, że w placówce zatrudniona została odpowiednio wykwalifikowana kadra.

Kadra ośrodka leczenia uzależnień – na co zwrócić uwagę?

Wybierając ośrodek odwykowy, szczególną uwagę należy zwrócić na jego kadrę. W tego rodzaju placówce pracować muszą: psycholog, psychiatra oraz terapeuta uzależnień. Dzięki temu pacjent będzie mógł liczyć na kompleksowe i skuteczne leczenie. Warto również sprawdzić, czy specjaliści mają odpowiednie wykształcenie i certyfikaty. Wszelkie informacje dotyczące kadry powinny być łatwo dostępne i umieszczone na stronie internetowej placówki.

Oferta leczenia i rodzaje terapii uzależnień

Aby ośrodek leczenia uzależnień spełniał oczekiwania pacjenta, trzeba sprawdzić, jakie rodzaje terapii prowadzone są w placówce i dokładnie zapoznać się z pełną ofertą metod leczenia. Dane miejsce może zapewniać np. terapie indywidualne, stacjonarne, grupowe czy rodzinne. Istotny jest więc wybór takiego ośrodka, którego oferta odpowiada potrzebom chorego. Warto także sprawdzić, czy placówka medyczna specjalizuje się w leczeniu konkretnych rodzajów uzależnień, np. alkoholizmu czy narkomanii.

Lokalizacja i warunki pobytu w ośrodku leczenia uzależnień

Dla wielu osób kluczowe znaczenie w wyborze miejsca odbywania terapii ma lokalizacja placówki. Pacjenci często podejmują decyzję o podjęciu leczenia w ośrodku znacznie oddalonym od miejscowości, w której mieszkają. Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest poczucie anonimowości, co zdecydowanie wpływa na większy komfort chorego. Niektóre osoby zwracają szczególną uwagę również na warunki pobytu. Aby sprawdzić, czy pomieszczenia znajdujące się w ośrodku, a także jego otoczenie zapewniają poczucie bezpieczeństwa i spokoju, warto zapoznać się ze zdjęciami i opisem, które często są dostępne na stronie internetowej placówki.