Leczenie alkoholizmu jest procesem trudnym i długotrwałym, szczególnie w przypadku zaawansowanego stopnia choroby. Wychodzenie z nałogu trwa latami. Osoby, które uświadomiły sobie swój problem dzięki wizytom u terapeuty, dążą do ograniczenia spożycia alkoholu. Zmniejszenie ilości spożywania tej substancji wiąże się oczywiście z korzyściami zdrowotnymi. Nie zawsze jednak organizm jest w stanie natychmiast przystosować się do wprowadzonej zmiany. W sytuacji, gdy osoba uzależniona nagle weszła w czas abstynencji, istnieje ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowej.

Czym jest padaczka alkoholowa i jakie są jej objawy?

Padaczka alkoholowa to choroba, która objawia się napadem bardzo silnych drgawek. Wystąpienie ataku traktowane jest także jako jeden z objawów zespołu abstynencyjnego. W czasie trwania napadu u chorego następuje utrata świadomości i pojawiają się skurcze mięśni całego ciała. Do innych symptomów zespołu odstawiennego zaliczyć można:

  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • majaczenie alkoholowe.

Kiedy istnieje ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowej?

Napady drgawkowe pojawiają się w sytuacji, gdy osoba spożywająca na co dzień duże ilości alkoholu nagle ogranicza dostarczanie tej substancji do organizmu. Padaczka występuje najczęściej w ciągu kilku dni od odstawienia alkoholu. Zazwyczaj dzieje się to nagle, nawet jeśli samopoczucie chorego dotychczas nie uległo pogorszeniu.

Należy pamiętać, że alkohol powoduje bardzo wiele różnych chorób oddziałujących na różne układy ciała. Więcej o tych chorobach przeczytasz tutaj: Konsekwencje alkoholizmu – na jakie choroby cierpią osoby spożywające alkohol w nadmiarze?

Jak pomóc osobie, która przeżywa atak padaczki alkoholowej?

Pierwsza pomoc w sytuacji wystąpienia padaczki alkoholowej polega przede wszystkim na ochronie chorego przed urazami, które mogą wystąpić w wyniku niekontrolowanych napadów drgawkowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapobieganie uderzeniom głowy o twarde podłoże – dobrym rozwiązaniem będzie podłożenie poduszki. Konieczne jest także skontaktowanie się z lekarzem, ponieważ padaczka alkoholowa w skrajnych przypadkach zagraża życiu.

Padaczka alkoholowa – leczenie i zapobieganie

Padaczkę alkoholową można leczyć środkami przeciwpadaczkowymi i przeciwdrgawkowymi wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Tak jak w przypadku każdej choroby, zdecydowanie lepiej jednak jest jej zapobiegać. Napady drgawkowe dotyczą osób, które zmagają się z zaawansowanym alkoholizmem. Działania prewencyjne polegają więc przede wszystkim na jak najszybszym rozpoczęciu terapii, zanim uzależnienie rozwinie się do ciężkiego przypadku. Należy także pamiętać o tym, że chory nie powinien samodzielnie podejmować decyzji o nagłym odstawieniu alkoholu. Musi być to proces skonsultowany ze specjalistą.