Uzależnienie od alkoholu to poważny problem społeczny, który może dotyczyć każdego, kto spożywa alkohol w dużych ilościach. Osoby cierpiące na alkoholizm często nie są świadome swojej przypadłości, co z różnych względów jest bardzo niebezpiecznie dla ich zdrowia, a nawet życia. Zbyt często sięganie po napoje wysokoprocentowe prowadzi do rozwijania się wielu chorób somatycznych mających destrukcyjny wpływ na cały organizm człowieka.

Do jakich skutków zdrowotnych prowadzi nadmierne spożycie alkoholu?

Alkoholizm, oprócz negatywnego wpływu na psychikę osoby uzależnionej, prowadzi także do wielu niebezpiecznych zmian (często nieodwracalnych) w organizmie człowieka. Picie alkoholu wywołuje szereg chorób w obrębie różnych układów narządów. Więcej o chorobach przeczytasz również tutaj: Problemy zdrowotne powodem odstawienia alkoholu.

Choroby układu nerwowego wywołane spożywaniem alkoholu

Nadmiar alkoholu prowadzi do widocznych zmian w zachowaniu, a także powstawania zaburzeń osobowości. Osoby uzależnione obarczone są większym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Innymi konsekwencjami mogą być trwałe uszkodzenia narządu odpowiedzialnego za utrzymywanie równowagi – czyli móżdżku. Mogą wystąpić problemy z koordynacją ruchową. Patologiczne spożycie alkoholu często skutkuje również zaburzeniami pamięci, trudnościami w przyswajaniu nowych informacji oraz problemami z koncentracją.

Nadmiar alkoholu a choroby układu pokarmowego

Jedną z najczęściej wymienianych chorób towarzyszących alkoholizmowi jest marskość wątroby. Organ ten odpowiada za metabolizowanie alkoholu, dlatego jest szczególnie narażony na schorzenia wynikające z nadmiernego spożywania napój wysokoprocentowych. W obrębie układu pokarmowego rozwinąć się może jednak wiele innych chorób. Należy do nich np. choroba refluksowa przełyku oraz ostre i przewlekłe zapalenie trzustki. Ryzyko rozwijania się dolegliwości zwiększa się wraz z ilością spożytych napojów.

Uzależnienie od alkoholu jako czynnik rozwoju nowotworów

Badania udowodniły, że nadmierna konsumpcja alkoholu przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych. Do najczęściej występujących chorób spowodowanych tym czynnikiem należą nowotwory jamy ustnej, gardła i przełyku. Osoby uzależnione od alkoholu są również bardziej narażone na nowotwory złośliwe wątroby i raka jelita grubego.

Podsumowanie

Alkoholizm to poważny problem społeczny. Patologiczna konsumpcja alkoholu prowadzi do rozwoju wielu chorób o ciężkim przebiegu, w tym nowotworów. Uzależnienie, oprócz destrukcyjnego wpływu na otoczenie i stan psychiczny chorego, może skutkować utratą zdrowia, a nawet życia, ze względu na liczne zmiany zachodzące w organizmie. Dlatego ważna jest szybka reakcja i skorzystanie z pomocy profesjonalisty specjalizującego się w leczeniu uzależnień. Warto przeczytać również o wpływie alkoholu na rozwój cukrzycy: Alkoholizm a ryzyko zachorowania na cukrzycę – czym jest cukrzyca alkoholowa?

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień w Nałęczowie to miejsce, w którym trafisz pod opiekę grona specjalistów. Otrzymasz profesjonalne wsparcie w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Zapoznaj się ze szczegółami: https://terapianaleczow.pl/leczenie-uzaleznien/alkoholizmu/.