Leczenie alkoholizmu

Problem z nadużywaniem alkoholu to często problem, który gości na co dzień w każdej grupie społecznej bez względu na posiadany majątek, wykształcenie, miejsce zamieszkania czy wiek osób uzależnionych. Jednak nie zależnie od statusu szansa na wyjście z nałogu jest równie wysoka. Leczenie alkoholizmu warto rozpocząć szybko, np. od bezpłatnych konsultacji z naszym ośrodkiem. 

Alkoholizm – kogo dotyka i jak zacząć leczenie alkoholizmu?

Dotyka w takim samym stopniu osoby na prestiżowych stanowiskach, dobrze sytuowane, jak i osoby bezrobotne. To problem ludzi z wysokim wykształceniem, doktorów, profesorów oraz osób bez wykształcenia. Często nałóg ten powoduje wykluczenie ze społeczeństwa osoby uzależnionej, co przyczynia się do dalszej degradacji drugiego człowieka i pogrążanie się w nałogu. Choroba alkoholowa to nie tylko uzależnienie od chęci spożywania napojów zawierających alkohol, ale również silne uzależnienie psychiczne. Jak każde uzależnienie jest to choroba, która ciężko pokonać w pojedynkę, często prowadzi do śmierci osoby uzależnionej. Stres, smutek, odrzucenie, pojawiająca się agresja to częste objawy informujące o potrzebie podjęcia odwyku alkoholowego. Skuteczne leczenie alkoholizmu podobnie jak innych uzależnień zależy od podjęcia samodzielnej decyzji i chęci zmiany swojego dotychczasowego życia. Duże znaczenie w leczeniu uzależnienia od alkoholu ma wsparcie najbliższych i próba wspólnego wyjścia z nałogu osoby uzależnionej. Odwyk alkoholowy często z uwagi na silne zatrucie organizmu przez związki chemiczne zawarte w alkoholu często wymaga wsparcia poprzez odtrucie organizmu osoby uzależnionej.

Leczenie Alkoholizmu w Ośrodku Terapia Nałęczów

Skorzystanie z ośrodka leczenia alkoholizmu Terapia Nałęczów pozwoli Ci odciąć się na kilka tygodni od codziennego otoczenia. Unikniesz dzięki temu pokusie sięgnięcia po kolejny kieliszek. Podejmując trud leczenia uzależniania od alkoholu w ośrodku Terapia Nałęczów, masz gwarancję spotkania doświadczonego zespołu terapeutów, którzy pomogli wielu pacjentom wyjść z uzależnień na podstawie wieloletnie doświadczenie. Przełomowym momentem w zmianie Twojego życia będzie podjęcie trudnej decyzji wiążącej się z zerwaniem z nałogiem. Ten pierwszy krok zaważy na życiu Twoim i Twoich najbliższych. Wybierając nasz ośrodek leczenia alkoholizmu wspólnie, odkryjemy podłoże Twojego problemu i chęci picia oraz nauczymy Cię radzić sobie z codziennym stresem, na jaki trafiasz w pracy czy w domu. W naszym ośrodku leczenia alkoholizmu prócz odtrucia alkoholowego pomożemy Ci uwolnić ciało i umysł od nałogu. Naszą pracę opieramy o dialog, budowanie Twojej osobistej motywacji poprzez zmianę i w oparciu o Twoje zasoby, mocne strony. Program jest programem o dużej efektywności pod warunkiem, że będziesz chciał z niego skorzystać i nam zaufać.

Nasz ośrodek leczenia alkoholizmu pragnie podzielić się z Państwem pomocnymi informacjami dotyczącymi leczenia uzależnienia od alkoholu. Naszym pacjentom zapewniamy kompleksową terapię alkoholową obejmującą m.in. zajęcia terapeutyczne, konsultacje i warsztaty, a także odtrucie alkoholowe zwane też często odwykiem alkoholowym. Poniższy artykuł może okazać się przydatny przy podejmowaniu decyzji o podjęciu leczenia alkoholizmu a także o wczesnych objawach choroby, których nie można lekceważyć.

Aby móc mówić o uzależnieniu od alkoholu muszą wystąpić minimum trzy z poniższych objawów. Do objawów należą:

  • Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholowy).
  • Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu).
  • Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.
  • Objawy abstynencyjne (drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk).
  • Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu).
  • Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.
  • Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań.
  • Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego.

Fazy uzależnienia od alkoholu:

  • Faza wstępna prealkoholowa, trwająca od kilku miesięcy do kilku lat, zaczyna się od konwencjonalnego stylu picia. Człowiek odkrywa, że picie alkoholu nie tylko daje przyjemne doznania, ale także łagodzi przykre stany emocjonalne. Wzrasta tolerancja na alkohol.
  • Faza ostrzegawcza zaczyna się w momencie pojawienia się luk pamięciowych – palimpsestów.
  • Faza krytyczna rozpoczyna się od utraty kontroli nad piciem.
  • Faza przewlekła zaczyna się wraz z wystąpieniem wielodniowych ciągów.

Po czym poznać głód alkoholowy?

Nawet znany każdemu „zwykły” głód, spowodowany długą przerwą w jedzeniu ma swoje symptomy cielesne. Głodna osoba czuje wtedy „ssanie” w żołądku, czasem interpretowane wręcz jako ból, wyraźniej wyczuwa zapachy pożywienia, zaczyna marzyć co by zjadła, niekiedy wydziela się większa ilość śliny. Osoba uzależniona na głodzie alkoholowym również otrzymuje od swojego organizmu wiele sygnałów, najczęściej o wiele bardziej intensywnych niż przy głodzie pokarmowym. Pojawiają się one także w procesie jakim jest odwyk alkoholowy, jest to normalne, a każdy doświadczony terapeuta uczy jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami.

Głodowe uczucia

Skąd bierze się ten przymus zwany głodem alkoholowym? Otóż wytwarza się on przez miesiące i lata picia. Alkoholik uczy się, że na jego różne stany napięcia – przykre, ale i przyjemne – natychmiastowym sposobem jest picie. „Jeden głębszy” ma szybko ulżyć w złości, smutku, strachu lub – dodatkowo – „podkręcić” w radości i zadowoleniu. Atrakcyjność picia polega właśnie na szybkim działaniu alkoholu.

Głód pojawia się wbrew intencji alkoholika, nie można nad nim przejąć władzy, zdecydować o jego wystąpieniu lub braku. Alkoholik może bardzo nie chcieć pić a głód i tak się pojawi. Emocjonalne napięcie będzie narastać aż do nieodpartej chęci sięgnięcia po „kielicha”.

Jakie uczucia mogą składać się na to napięcie?

  • Poirytowanie, rozdrażnienie, złość, wściekłość
  • Lęk,
  • Smutek, rozpacz,
  • Zazdrość i żal spowodowane widokiem innych osób pijących
  • Wstyd związany z własnym ograniczeniem, słabością do alkoholu
  • Poczucie winy, poczucie krzywdy, dojmujące niskie poczucie własnej wartości, itp.

Głodowe myśli

Spektrum myśli pojawiających się w tym stanie jest ogromne.

Dręczące myślenie dotyczy nierzadko krzywd i niesprawiedliwości rzekomo doświadczanych od innych ludzi oraz użalania się nad sobą:

  • nikt mnie nie rozumie, to wszystko przez nią, gdyby była inna nie musiałbym pić, nic mi już nie pozostało tylko się napić, powinienem dawno to wiedzieć, że oni są przeciwko mnie, ciągle tylko się mnie czepia – co za życie!,
  • nic mi się nie udaje, moje życie jest bez sensu, żona mnie nie kocha, pewnie ma innego na boku, a dzieci przychodzą do mnie tylko wtedy gdy chcą pieniądze, itp.

Pojawiają się przekonania o możliwości kontrolowania picia:

  • tylko jedno piwo, jak raz wypiję to nic się nie stanie, tak długo nie piłem – teraz będzie więc inaczej,
  • Z pewnością, zwłaszcza w końcowym etapie głodu są to myśli, typu:
  • nie wytrzymam tego dłużej, muszę się napić, nie mogę sobie miejsca znaleźć, po co się tak męczyć?

U osób, które znalazły się w ośrodku leczenia alkoholizmu i podjęły odpowiednią terapię często pojawiają się wspomnienia przyjemnego stanu jaki się pojawia po wypiciu, dawnych imprez, sytuacji zakrapianych alkoholem. Wkrada się „różowe myślenie” o alkoholu jako o substancji – wydaje się – niegroźnej, zbawiennej, atrakcyjnej, przynoszącej przyjemność i niwelującej kłopoty. Poza dostępem są w tym stanie wspomnienia przykrych konsekwencji picia, cierpienia przeżywanego na zespole abstynencyjnym, krzywd wyrządzonych sobie i bliskim przez ten podstępny trunek.

Zakłóceniu ulega zdolność koncentracji uwagi i abstrakcyjnego myślenia. Rozkojarzone myśli utrudniają skupienie się na wykonywanej pracy, stąd często charakterystyczne w tym stanie podejmowanie kilku działań naraz, przerzucanie się z jednej czynności w drugą, nie dokańczanie spraw. Chaos w głowie, pojawiające się natrętne myśli o alkoholu niekiedy powodują, że nogi same wiodą alkoholika w okolice baru czy sklepu monopolowego – bezwiednie, siłą nawyku, bez świadomej decyzji. Dopiero po chwili może się on ocknąć – „gdzie ja poszedłem?”.

Głodowe zachowania

W czasie głodu alkoholik często staje się konfliktowy, inicjuje kłótnie, rozkręca różnicę zdań do rozmiaru dużej awantury, wnikliwie rozlicza bliskich z najdrobniejszych przewinień. Doświadczana złość łatwo przechodzi w agresywne zachowania: krzyki, rzucania przedmiotami, trzaskanie drzwiami, ubliżanie, przemoc fizyczną.

Głód może też się manifestować ucieczką w samotność, zamykaniem się w sobie, odizolowaniem się od domowników, przyjaciół, samotnym spędzaniem czasu w zamkniętym pomieszczeniu, apatią. Wyraźnym symptomem jest rezygnacja z podjętego wcześniej leczenia alkoholizmu czy uczestnictwa w mityngach, karmienie się przekonaniem, że mi to nie pomaga, jest nudne, sam sobie poradzę i nie potrzebuje odwyku alkoholowego.

Alkoholowe wyzwalacze wyraźniej przykuwają uwagę: dźwięk otwieranej przez kolegę puszki piwnej, reklama telewizyjna z pubem w tle, wiadome butelki na półkach sklepowych. Alkoholik zaczyna wracać do starych „pijanych nawyków”: coraz częściej przeklina, opowiada typowo pijackie żarty, nieświadomy tego przekracza granice dobrego smaku czyniąc np. niewybredne aluzje wobec płci przeciwnej. Powraca do czynności, które kiedyś towarzyszyły mu podczas picia. Niby przypadkiem nieświadomie prowokuje spotkania z dawnymi kolegami od kieliszka. Spędza z nimi coraz więcej czasu. Coraz częściej zapomina o swoich obowiązkach i zawala obietnice. Głodowe zachowania są najczęściej bezbłędnie interpretowane przez najbliższe osoby: żonę, dzieci, rodziców. Jednak podyktowane troską uwagi z ich strony są odbierane jako wrogie dowody niezrozumienia, „czepiania się”.

Głodowe sygnały z ciała

Nawet znany każdemu „zwykły” głód, spowodowany długą przerwą w jedzeniu ma swoje symptomy cielesne. Głodna osoba czuje wtedy „ssanie” w żołądku, czasem interpretowane wręcz jako ból, wyraźniej wyczuwa zapachy pożywienia, zaczyna marzyć co by zjadła, niekiedy wydziela się większa ilość śliny.
Osoba uzależniona na głodzie alkoholowym również otrzymuje od swojego organizmu wiele sygnałów, najczęściej o wiele bardziej intensywnych niż przy głodzie pokarmowym.

Najczęstsze symptomy głodu alkoholowego

  • „ssanie” lub ból w żołądku
  • nadmierna potliwość
  • drżenie rąk
  • bóle głowy, bóle i napięcie mięśni
  • trudności ze spaniem: z zasypianiem, wybudzenia w ciągu nocy lub ospałość, koszmary senne
  • sny alkoholowe – będące symptomem nieuświadomionego jeszcze pragnienia wypicia; czasem sny te są wyrazem wewnętrznej walki z samym sobą; tak więc nierzadkim motywem we śnie jest sytuacja, gdy jestem już tuż tuż napicia się a ktoś, coś ustawicznie mi w tym przeszkadza…
  • tzw. „suchy kac” – występujący tuż po przebudzeniu stan typowego samopoczucia „na kacu”, jednak nie poprzedzony wczorajszym piciem; zjawisko „nie pił – a ma kaca” jest wyraźnym dowodem na to, jak ogromną moc sprawczą ma nasza psychika;
  • suchość w ustach
  • pojawienie się wrażenia smaku alkoholu na języku
  • pojawienie się wrażenia wyraźnej woni alkoholu w otoczeniu
  • uczucie kołatania serca
  • skoki ciśnienia
  • szybki nieregularny oddech
  • zawroty głowy
  • mdłości lub wymioty
  • osłabienie
 

Nie każdy z tych symptomów musi być odczuwalny. Są alkoholicy, którzy bardzo mocno przeżywają głód fizycznie, są i tacy, którzy doznają tylko subtelnych objawów z ciała. Nierzadko to, czego doświadczają fizycznie błędnie interpretują jako objawy przeziębienia, pomijając charakterystyczne symptomy kojarzące ten stan niewątpliwie z alkoholem, np. sny alkoholowe, „suchy kac” czy smak alkoholu w ustach.

Przesłanki do podjęcia terapii w ośrodku leczenia alkoholizmu jest wiele i nie wszystkie jawnie wskazują na zagrożenie. Różne poziomy zaawansowania choroby wymagają odmiennych technik leczenia. Jedno jest pewnie im szybsza reakcja i wcześniejsze wykrycie problemu tym łatwiej odzyskać kontrolę i uporać się z problemem!

Leczenie alkoholizmu

Niezbędne jest określenie problemów oraz podjęcie terapii. Wiele zależy od samych osób borykających się z problemem. Zachęcamy do skorzystania z oferty ośrodka dotyczącej terapii indywidualnych, grupowych czy stałego pobytu, jeśli wymagany jest do przywrócenia zdrowia pacjenta. Warto zdać sobie sprawę, że nie leczenie tego typu zaburzeń może negatywnie wpłynąć na życie i zdrowie.

Odwyk alkoholowy

Pobyt w ośrodku ma charakter odwyku, odstawienia substancji, która jest nadmiernie spożywana przez uzależnionego oraz walka z problemami. Cała nasza kadra psychologów i terapeutów dba o szybki powrót do zdrowia. Uczymy rozpoznania problemów oraz wdrożenia mechanizmów, które pozwolą uporać się z chorobą. Jeśli zauważyłeś u siebie problemy — skorzystaj jak najszybciej z odwyku alkoholowego w naszym ośrodku terapii przeciw uzależnień.

Odtrucie alkoholowe

Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje zatrucie organizmu oraz wypłukiwanie witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Alkohol zawiera wiele toksyn oraz substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka. Niezbędne jest wówczas odtrucie, często zwane detoksem alkoholowym. Jest to proces długotrwały i wymaga ciągłego monitorowania przez specjalistów. Zatrucie może w perspektywie czasu doprowadzić do uszkodzenia wielu narządów co może przyczynić się do utraty zdrowie, a nawet śmierci. Warto zdawać sobie sprawę, że szkód, które wyrządza.

Zadzwoń do nas:

Nasz adres:

Prywatny Ośrodek Odwykowy „TERAPIA NAŁĘCZÓW”
Uniszowice 1A, 21-030 Motycz