Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Rok bez alkoholu – na jakie efekty można liczyć?

rok bez alkoholu

Rok bez alkoholu jest wyzwaniem, które coraz częściej podejmują ludzie na całym świecie. Odstawienie alkoholu pomaga oczyścić organizm z toksyn i wpływa pozytywnie na nastrój. Jakie efekty przynosi taka decyzja i jak wpływa na codzienne życie? Jak leczenie alkoholizmu może pomóc w odstawieniu alkoholu? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Jak odstawić alkohol na rok?

Dla wielu osób pijących rok bez alkoholu brzmi jak coś nierealnego. Przecież jak mogliby odmówić sobie piwa w piątkowy wieczór lub podczas spotkania z przyjaciółmi? Aby zdecydować się na odstawienie alkoholu na 365 dni, trzeba mieć w sobie dużo samozaparcia i silnej woli. Dla osób, które nie są uzależnione, będzie to zdecydowanie prostsze zadanie. Osoby, które mają problem z alkoholem, potrzebują w tym czasie wielkiego wsparcia.

Reakcja człowieka po odstawieniu alkoholu – Alkoholowy zespół abstynencji

Wbrew pozorom, odstawienie alkoholu nie jest takie proste. Człowiek, który przez dłuższy czas zdecyduje się, aby nie pić, napotka na swojej drodze Alkoholowy zespół abstynencji. Nasilenie tego stanu nie jest jednoznaczne. Wszystko zależy od reakcji organizmu oraz ogólnego stanu zdrowia. Osoba uzależniona, która przestanie pić alkohol, może mierzyć się z:

  1. Bólami i zawrotami głowy
  2. Podwyższonym ciśnieniem tętniczym
  3. Padaczką alkoholową
  4. Problemami ze snem
  5. Kłopotami z koncentracją
  6. Mdłościami i bólem brzucha

Co wiąże się ze spożywaniem alkoholu?

Każda dawka alkoholu, nawet ta najmniejsza wpływa na funkcjonowanie człowieka. Picie alkoholu pogarszają reakcję słuchową, wzrokową i ruchową. Alkohol wpływa również negatywnie na układ nerwowy. Zaburza logiczne myślenie i prawidłowe odbieranie rzeczywistości. Nadużywanie alkoholu powoduje zwiększenie ryzyka nadciśnienia tętniczego, skutkiem czego może być udar lub atak serca.

Jak długo organizm oczyszcza się z alkoholu?

Każdy organizm będzie usuwał alkohol w swoim tempie. Na ten proces wpływa wiele czynników, takich jak na przykład: ilość spożytego alkoholu, choroby, wiek, waga, pokarm. Alkohol we krwi może utrzymywać się od 12 godzin do 2 dni. W wydychanym powietrzu pozostaje około przez 24 godziny, a we włosach może utrzymywać się aż do 90 dni.

Efekty odstawienia alkoholu

Wiadomo, że alkohol przynosi negatywne skutki dla zdrowia, dlatego warto podjąć wyzwanie usunięcia go ze swojego życia. Nawet najmniejsza przerwa powoduje wiele pozytywnych zmian. Odstawienie alkoholu na rok powoduje świetnie skutki dla całego organizmu. Osoby, które całkowicie przestaną pić alkohol, będą mogły cieszyć się:

  1. Poprawą jakości snu- odstawieniu alkoholu towarzyszy bardziej wydajnemu snu. Taka osoba może przespać całą noc bez budzenia się, a rano jest bardziej odprężona i ma siłę na cały dzień.
  2. Poprawą zdrowia- odpuszczając sobie spożywanie alkoholu, można zauważyć poprawę wyników badań oraz lepszą pracę wątroby.
  3. Poprawą kondycji skóry- badania pokazują, że odstawienie alkoholu powoduje, że cera przestaje być wysuszona, ziemista i narażona na niedoskonałości. Zamiast tego staje się bardziej promienna i nawilżona.
  4. Lepszego metabolizmu- zaprzestanie picia alkoholu pozwala na szybszy i skuteczniejszy spadek masy ciała, ponieważ alkohol jest kaloryczny, a pozbywając się go, pozbywamy się również pustych kalorii.
  5. Poprawy spostrzegawczości-picie alkoholu może powodować rozkojarzenie i problemy z pamięcią. Po wyeliminowaniu alkoholu z codziennej diety zyskujemy więcej energii i koncentracji podczas codziennych działań.
  6. Zwiększonej odporności organizmu- nadużywanie alkoholu powoduje odwodnienie organizmu, co zwiększa narażenie na wirusy.
  7. Ogólna poprawa nastroju – wiadomo już, że alkohol wpływa negatywnie na układ nerwowy. Zaprzestanie picia zmniejsza prawdopodobieństwo pogorszenia się nastroju bez przyczyny.

Dlaczego warto zrezygnować z picia alkoholu?

Powodów, dla których warto zrezygnować z picia alkoholu, jest mnóstwo. Odstawienie alkoholu wiąże się ze zdrowiem psychicznym, które ulegnie znacznej poprawie. Odejście od alkoholu to również posiadanie większej ilości energii do pokonywania codziennych wyzwań. Wyzwanie „Rok bez alkoholu” dla wielu osób może być wielką motywacją do zmiany nawyków i jakości całego życia. Takie rozwiązanie wpłynie pozytywnie na rozwój osobisty oraz na zmianę trybu życia.