Spożycie alkoholu w nadmiernych ilościach prowadzi do wielu negatywnych skutków zdrowotnych. Alkoholizm zwiększa ryzyko wystąpienia różnych chorób. Jedną z poważniejszych przypadłości stanowi cukrzyca alkoholowa. W jaki sposób rozwija się to schorzenie i jakie są jego objawy?

Wpływ alkoholu na poziom cukru we krwi

Nadmierne spożycie alkoholu ma negatywny wpływ na procesy metaboliczne organizmu. Następuje utrata elektrolitów i minerałów, co prowadzi do odwodnienia. Alkohol obniża również poziom cukru we krwi. Częste sięganie po duże ilości trunków wiąże się z ryzykiem wystąpienia hipoglikemii, czyli spadku stężenia glukozy poniżej normy. Taki stan może doprowadzić do poważnych powikłań, które potencjalnie stanowią zagrożenie dla życia chorego.

Dlaczego alkohol jest szczególnie niebezpieczny dla diabetyków?

Osoby, które chorują na cukrzycę, powinny szczególnie uważać na ilość spożywanego alkoholu. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że napoje procentowe wpływają na stan trzustki i wątroby. Organy te z kolei odgrywają najważniejszą rolę w utrzymaniu prawidłowych stężeń glukozy. Wątroba traktuje alkohol jak truciznę, dlatego w pierwszej kolejności zajmuje się jego metabolizowaniem, zaniedbując m.in. regulowanie poziomu cukru we krwi. W takiej sytuacji ryzyko wystąpienia hipoglikemii znacznie wzrasta. W związku z tym alkoholizm jest niebezpieczny dla diabetyków i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet do śmierci.

Cukrzyca alkoholowa – rozwój choroby, objawy i metody leczenia

Cukrzyca alkoholowa często rozwija się w wyniku powikłań po zapaleniu trzustki. Do objawów choroby zaliczyć można m.in.:

  • senność,
  • nagły spadek masy ciała,
  • wzmożone pragnienie,
  • drażliwość,
  • suchość w ustach,
  • osłabienie,
  • trudności z koncentracją.

Nieleczona cukrzyca prowadzi do niebezpiecznych konsekwencji. Poważnemu uszkodzeniu mogą ulec układy narządów. Istotne znaczenie ma wczesne wykrycie choroby, co często jest trudnym zadaniem ze względu na brak świadomości istnienia problemu u alkoholika. Aby wyleczyć cukrzycę spowodowaną nadmiernym spożywaniem alkoholu, w pierwszej kolejności należy zmienić swój styl życia. W tym celu najlepiej udać się do specjalisty, który dzięki odpowiednio przeprowadzonej terapii pomoże choremu wyjść z nałogu. Pamiętajmy, jednak że cukrzyce to tylko jedna z wielu chorób, których przyczyna jest alkoholizm. O innych przeczytasz tutaj: Konsekwencje alkoholizmu – na jakie choroby cierpią osoby spożywające alkohol w nadmiarze?