Każda osoba zaczynająca leczenie alkoholizmu rozpoczyna od psychoterapii, która za pomocą różnych technik np: behawioralnej, treningowej, psychoedukacyjnej pomaga wyjść z uzależnienia. Czasem jednak psychoterapia nie wystarcza, a pacjenci nie są w stanie poradzić sobie z abstynencją. Jakie działania można więc podjąć w takiej sytuacji? Czy warto zdecydować się na leczenie farmakologiczne alkoholizmu?

Leczenie farmakologiczne alkoholizmu jako ostatnia deska ratunku? 

Farmakologiczne leczenie uzależnienia od alkoholu może być konieczne m.in. w następujących przypadkach:

  • niemożność stałego uczestnictwa w psychoterapii spowodowanego np chorobą,
  • stan zdrowia, który nie pozwala na długie leczenie,
  • niedostateczne efekty podczas przeciągającego się leczenia psychoterapeutycznego.  

Należy jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne nie może być jedynym działaniem podjętym w leczenie alkoholizmu. Podstawą zawsze będzie leczenie psychoterapeutyczne, które jest istotą wyjścia z nałogu. 

Rodzaje leczenia farmakologicznego uzależnienia od alkoholu i jego wpływ na organizm.

Istnieje kilka aktualnie dostępnych środków farmakologicznych wykorzystywanych do wspierania leczenia, są to:

  • disulfiram – lek powoduje zwiększenie ilości aldehydu octowego podczas spożywania alkoholu, który potęguje negatywne skutki picia alkoholu: zawroty głowy, nudności, arytmia, drgawki itp. Działanie to ma na celu zniechęcić pacjenta do spożywania alkoholu. 
  • naltrekson – lek, który jest antagonistą receptora opioidowego. Jego działanie powoduje zmniejszenie pozytywnych odczuć picia alkoholu. Pozwala on zmniejszyć częstotliwość picia i wydłuża abstynencję.   
  • nalmefen – lek o działaniach takich jak naltrekson. Zaleca się go osobom, u których występuje duże ryzyko wypicia alkoholu. Charakteryzuje się on małą ilością działań niepożądanych.
  • akamprozat – lek, który wpływa na receptory układów hamujących aktywność komórek i neuronów. Przywraca on między nimi równowagę zaburzoną spożywaniem alkoholu. Wspomaga on abstynencje i wydłuża jej czas.  

Leki nowoczesne takie jak, naltreksan, nalmefan i akamprozat charakteryzują się innym działaniem. Nie potęgują zatrucia alkoholowego u pacjenta, w przeciwieństwie do disulfiramu. W mniejszym stopniu również wchodzą w interakcję z innymi lekami i nie wywołują tak poważnych skutków ubocznych, dzięki czemu są dużo bezpieczniejsze.

Trzeba również pamiętać, że leki te wydawane są na receptę i należy je stosować wyłącznie pod opieką lekarza specjalisty. Próba samodzielnego ich zdobycia i stosowania może mieć bardzo negatywne skutki dla chorego.   

Skuteczność leczenia farmakologicznego.

Należy uświadomić sobie, że leki farmakologiczne nie służą do całkowitego wyleczenia uzależnionego. Pomagają one jedynie zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu, co pomaga pacjentowi wyjść z nałogu i jednak może być nieocenione w leczeniu. Branie takich leków powinno być jednak regularne i długotrwałe, tylko wtedy w połączenie z psychoterapią może przynieść pozytywne efekty.  

Dlatego jeśli chcesz rozpocząć leczenie swojego uzależnienia od alkoholu, najpierw wybierz odpowiedni ośrodek i rozpocznij leczenie z psychoterapeutą. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego ośrodka: Terapia Nałęczów.