Leczenie uzależnień od lat spędza sen z powiek lekarzom i psychologom. Przełomem w leczeniu alkoholizmu może być medycyna holistyczna oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Z tego artykułu dowiesz się więcej o tej metodzie leczenia.  

Medycyna holistyczna – czym jest i na czym polega

Holistyczne podejście lekarza do pacjenta ma za zadanie przywrócenie harmonii we wszystkich obszarach jego życia. Celem tej metody leczenia jest uzdrowienie całego człowieka w sferze ciała oraz ducha. Według tej metody nie można uzdrowić ciała bez uzdrowienia ducha i odwrotnie. Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy nimi dwoma. Od dawna wiadomo bowiem, że psychika oraz pozytywne podejście do leczenia wspomaga proces leczenia i rekonwalescencji. Dlatego właśnie medycyna holistyczna tak świetnie spisuje się w leczeniu uzależnień. 

Medycyna holistyczna w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień. 

W podejściu holistycznym do leczenia alkoholizmu nie skupia się bowiem tylko i wyłącznie na samym alkoholizmie, ale próbuje się spojrzeć na problem szerzej. W przypadku osób uzależnionych jest to bardzo ważne, ponieważ ich problem zakorzeniony jest najczęściej głęboko w nich samych. Jest wynikiem nieprzepracowanych problemów ze swoją osobą, depresją itp. 

Idealnie problem ten zobrazuje nam przykład alkoholika, którego leczenie polega wyłącznie na odwyku i abstynencji. Osobę taką w dalszym ciągu trawią przeszkody wewnętrzne, które wywołały alkoholizm. Jeśli osoba uzależniona nie przepracuje sama swoich osobistych demonów wspólnie z terapeutą/psychologiem, to po opuszczeniu ośrodka na pewno powróci do picia. Uleczenie swojej duszy (czyt. pozbycie się problemów) pozwoli jej jednak zrozumieć, dlaczego pije i walczyć z tym. 

Jak ważne jest indywidualne podejście lekarzy i terapeutów do leczenia alkoholizmu?

Pomimo, że każdy alkoholik ma ten sam problem – alkohol, to jednak różne są przyczyny tego problemu. Indywidualne podejście lekarzy i terapeutów pozwala na zrozumienie, z czym zmaga się chory oraz jak aktualnie wygląda jego sytuacja życiowa. Dzięki temu łatwiej lekarzowi działać na poziomie wielu aspektów zdrowia jednocześnie. Pozwoli to na dokładniejszy dobór leczenia, który pomoże szybciej wyjść z alkoholizmu. 

Przy wyborze odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień warto wcześniej zorientować się, w jaki sposób dany ośrodek podchodzi do leczenia swoich pacjentów. Z pewnością pomoże ci z tym nasz artykuł: Wybór ośrodka leczenia uzależnień – jak znaleźć miejsce dopasowane do swoich potrzeb?