Osobom uzależnionym od alkoholu często ciężko wyjść ze swojego nałogu samodzielnie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą grupy wsparcia takie jak Anonimowi Alkoholicy czy Grupy Abstynenckie. Jak doświadczenie innych osób uzależnionych może pomóc w wyjściu z nałogu? Na jakie wsparcie wspólnot Anonimowych Alkoholików można liczyć?

Czym są wspólnoty Anonimowych Alkoholików i Grupy Abstynenckie?

Wspólnota Anonimowych Alkoholików, potocznie zwana AA to światowy ruch osób wspierających się w trwaniu w trzeźwości. Ich działalność opiera się cyklicznych spotkaniach – mityngach, podczas których z zachowaniem pełnej anonimowości, omawiane są problemy członków wspólnoty. Na ten moment AA zrzeszają ponad 2 miliony osób oraz prężnie działają w ponad 140 krajach. 

Grupy Abstynenckie to lokalne wspólnoty zrzeszające osoby chcące wytrwać w abstynencji. Ich ogólne działanie porównać można do wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Pomagają one uzależnionym powrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie poprzez różne aktywności np.: na rzecz społeczności lokalnej, na rzecz grupy, praca w odbudowaniu relacji rodzinnych i koleżeńskich.  

Jak ważna jest pomoc i wsparcie wsparcie wspólnot Anonimowych Alkoholików w leczeniu alkoholizmu?

Ludzie od zawsze lubią łączyć się w grupy, by łatwiej poradzić sobie z jakimś problemem. Gdy sami nie potrafimy się z czymś uporać, chętnie sięgamy po pomoc innych. Podobnie jest również w przypadku osób uzależnionych. Gdy spotykają się osoby o podobnych doświadczeniach, problemach oraz celu, jaki chcą osiągnąć łatwiej im wytrwać w dążeniu do niego. Pozwala to również odnieść doświadczenia innych na swój grunt, co pomaga w uporaniu się z własnymi demonami. Osobom uzależnionym łatwiej np. dotrzymać obietnicy abstynencji przed grupą.   

Z racji wysokiej skuteczności leczenia w terapii grupowych, wprowadziliśmy je również w naszym ośrodku leczenia uzależnień. Jeśli jesteś zainteresowany terapią grupową, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: grupowa terapia leczenia alkoholizmu.

Terapia indywidualna, a grupowa w leczeniu alkoholizmu? 

Grupowe spotkania klubów abstynenckich lub wspólnot AA pozwalają na doświadczenie problemu alkoholizmu razem z osobami o podobnych przejściach. O ile spotkania z terapeutą bądź psychologiem są bardzo ważne i wręcz nieodzowne podczas leczenia, to niestety nie są oni w stanie podzielić się swoim własnym doświadczeniem. 

Podsumowując, decydując się na podjęcie leczenia, warto zorientować się, czy w najbliższym otoczeniu funkcjonują wspólnoty AA, bądź grupy abstynenckie. Może właśnie to one pomogą wyjść zwycięsko z walki z nałogiem. 

Jeśli chciałbyś rozpocząć terapię w ośrodku leczenia uzależnień, zapraszamy na naszą stronę internetową w celu zapoznania się z ofertą naszej placówki: https://terapianaleczow.pl/.