Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Lęk przed wpadnięciem w nałóg. Czy mam większe predyspozycje do uzależnienia?

Predyspozycje do uzależnień

Gdy w rodzinie pojawią się problemy z nałogiem, wielu młodych ludzi zastanawia się, czy również ich czeka podobny los. Problemy rodziców z uzależnieniem od alkoholu bądź narkotyków powodują, że dzieci analizują czy one też mogą mieć genetycznie zaprogramowane predyspozycje. Rozważania te nierzadko prowadzą do pojawienia się stanów lękowych, a to z kolei może potęgować ryzyko sięgnięcia po alkohol czy inne używki. Czym jest lęk przed wpadnięciem w nałóg i czy można mieć większe predyspozycje do uzależnień?

Kogo mogą dotyczyć większe predyspozycje do uzależnień? 

W życiu każdego człowieka pojawia się wiele czynników mogących mieć wpływ na jego przyszłe problemy z używkami. Mogą to być okoliczności związane ze sferą biologiczną, psychologiczną jak i społeczną. Ważne jest to, w jakim środowisku się wychowaliśmy, jaki mamy charakter lub to, co odziedziczyliśmy po rodzicach. Na zwiększoną skłonność do uzależnień mają wpływ przede wszystkim takie czynniki jak:

  • choroby psychiczne i rozwojowe (np.: depresja, zespół Aspergera, ADHD).
  • genetyczna skłonność do niedoboru endorfin.
  • skłonność do uczucia nasilonego lęku.
  • niska samoocena.
  • przewlekły stres.
  • nieodpowiednie wzorce w domu i otoczeniu (np. nadużywanie alkoholu)

Jakie czynniki chronią przed uzależnieniem?

Jeśli zauważymy u siebie predyspozycje do popadnięcia w nałogi oraz pierwsze jego oznaki nie należy załamywać rąk. Gdy pojawiają się pierwsze symptomy, warto działać od razu. Istnieją bowiem sprawdzone sposoby na uchronienie się przed uzależnieniami, które skupiają się przede wszystkim na pracy nad samym sobą. Do najskuteczniejszych form samorozwoju, które mogą nam pomóc, zaliczamy: 

  • rozwój samoświadomości — ocena i akceptacja własnych ograniczeń.
  • samo zarządzanie — kontrola emocji i zachowań oraz samo motywacja.
  • optymistyczne myślenie — obiektywne i pozytywne postrzeganie siebie.
  • osobista odpowiedzialność — dostrzeganie i reagowanie na własne słabości.

Co zrobić, kiedy rozwinęło się uzależnienie?

Może zdarzyć się jednak tak, że pomimo wprowadzenia zmian w swoim życiu nie uda się uchronić przed nałogiem alkoholowym. W takiej sytuacji ważne jest, by być świadomym swojego problemu i szczerze chcieć go przezwyciężyć. Najlepszą decyzją będzie zgłoszenie się do ośrodka leczenia uzależnień, w którego wyborze może pomóc ci nasz artykuł: Wybór ośrodka leczenia uzależnień – jak znaleźć miejsce dopasowane do swoich potrzeb?