Czy jest uzależnienie behawioralne? Pod tym pojęciem  kryją się wszelkie uzależnienia od czynności, zachowań, nie substancji. Charakteryzują się występowaniem konkretnych objawów takich jak przymus wykonywania danej czynności, upośledzenie kontroli nad czasem poświęconym tej czynności, objawami odstawiennymi czy konsekwencjami pojawiającymi się na skutek wykonywania danej czynności. Wytwarza się również typowa dla zespołu zależności tolerancja, czyli dla osiągnięcia pożądanego efektu potrzeba coraz większej stymulacji. 

Uzależnienie behawioralne – rodzaje i skąd się biorą?

Zakupoholik coraz więcej kupuje, wydając coraz więcej pieniędzy, pracoholik nie może oderwać się od pracy, a hazardzista gra o coraz większe stawki. Cel jest podobny jak w każdym innym rodzaju uzależnienia- przyniesienie sobie ulgi poprzez rozładowanie napięcia, a to natomiast dzieje się poprzez pobudzenie ośrodka przyjemności (nagrody) znajdującego się w naszym mózgu. Czynności, od których jesteśmy uzależnieni w czasie ich wykonywania, właśnie ten ośrodek pobudzają, a człowiek odczuwa wówczas przyjemność na tyle silną i intensywną, że nie jest w stanie jej przerwać. Do mniej znanych, ale powszechnych uzależnień zalicza się m.in. fonoholizm (uzależnienie od telefonu komórkowego), kleptomania (uzależnienie od dokonywania kradzieży, drobnych zazwyczaj przedmiotów), trichotillomania (przymusowe wyrywanie sobie włosów głównie z głowy) i coraz częściej popularne uzależnienia, jak od zabiegów medycyny estetycznej (dysmorfofobia), wyglądu, pięknej sylwetki, sprawności ciała (bigoreksja) czy wreszcie od zdrowego odżywiania (ortoreksja).

Jak zachowuje się osoba uzależniona behawioralne? 

Często bliscy i rodzina na przykład hazardzisty, przychodząc na sesję do ośrodka z pytaniem, jak takiej osobie pomóc zgłaszają, że hazardzista, grając, zapomina o całym świecie. Zachowuje się irracjonalnie, tak, jakby miał dwie osobowości. Do najczęściej występujących i diagnozowanych uzależnień behawioralnych należą zakupoholizm, siecioholizm, pracoholizm, seksoholizm, uzależnienie od wykonywania ćwiczeń fizycznych, kompulsywne objadanie się, ale przede wszystkim patologiczny hazard. W ośrodkach leczenia uzależnień obok osób uzależnionych od substancji przebywają właśnie głównie hazardziści.

Jeśli jesteś osobą cierpiącą na uzależnienie behawioralne lub znasz kogoś, kto może potrzebować pomocy, skontaktuj się z naszym ośrodkiem. Zapewnimy CI profesjonalną pomoc, leczenie i dyskrecje.