Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Fazy uzależnienia od narkotyków. Jak rozwija się narkomania?

Fazy uzależnienia od narkotyków

Narkotyki to określenie odnoszące się do takich substancji psychoaktywnych, które wpływają na pracę ośrodkowego układu nerwowego człowieka. Ich nadmierne zażywanie wiąże się z ryzykiem wejścia w uzależnienie. Nałóg, jakim jest narkomania, podobnie jak inne tego rodzaju choroby, rozwija się etapami. Istotne jest więc zapobieganie postępowaniu tej przypadłości w jak najwcześniejszej fazie, aby nie dopuścić do całkowitej utraty kontroli nad swoim zachowaniem. Jakie Fazy uzależnienia od narkotyków wyróżniamy?

Jakie są przyczyny sięgania po narkotyki?

Zanim dana osoba przekroczy granicę wejścia w nałóg, muszą zaistnieć pewne czynniki, które zachęcą ją do sięgnięcia po substancje psychoaktywne. Do przyczyn podejmowania pierwszych prób zażycia narkotyków należą m.in.:

  • chęć dopasowania się do rówieśników, poczucie potrzeby przynależności do grupy (szczególnie w przypadku młodzieży),
  • niska samoocena i brak asertywności,
  • prowadzenie takiego trybu życia, który wywołuje dużo stresu – chęć poprawy nastroju i zrelaksowania się,
  • chęć zdobycia nowych doświadczeń,
  • zaburzenia psychiczne,
  • brak umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami

Fazy uzależnienia od narkotyków

Pierwszy etap uzależnienia – inicjacja

Początkowa faza uzależnienia od narkotyków dotyczy osób, które zdecydowały się sięgnąć  po używki po raz pierwszy. Etap ten określa się jako inicjacja, ponieważ jest to moment zapoznania z siłą oddziaływania tego rodzaju substancji na organizm. Osoba, która dopiero zaczyna zażywać narkotyki, często motywuje swoje zachowanie chęcią zdobycia nowych doświadczeń, choć na tym etapie dostrzega jeszcze możliwe negatywne skutki takiej decyzji.

Eksperymentowanie – druga faza rozwoju narkomanii

Drugi etap rozwoju narkomanii można określić jako faza eksperymentowania, ponieważ osoba, która ma już za sobą pierwsze doświadczenia z zażywaniem narkotyków, wyraża teraz chęć testowania różnych rodzajów substancji. Uzależniony odczuwa coraz większą przyjemność z zażywania narkotyków.

Trzeci etap – nadużywanie środków psychoaktywnych

Osoba, która ma już za sobą eksperymentowanie z różnymi rodzajami narkotyków, zaczyna je spożywać coraz częściej i w coraz większych ilościach. Zażywanie substancji psychoaktywnych to czynność, której podporządkowuje całe swoje życie. Za wszelką cenę zdobywa narkotyki, nawet jeśli wiąże się to z utratą dużej ilości pieniędzy. Uzależniony przestaje dbać o swoje zdrowie i wygląd. Często traci również pracę z powodu zaniedbywania obowiązków. Rodzina nie chce przebywać w towarzystwie narkomana, co jest przyczyną utraty kontaktu z bliskimi.

Faza czwarta: utrata kontroli nad swoim zachowaniem

Ostatni etap rozwoju narkomanii wiąże się z całkowitą utratą kontroli nad własnym zachowaniem. Osoba, która wcześniej nadużywała środków psychoaktywnych, teraz jest od nich całkowicie uzależniona i nie potrafi funkcjonować bez ich zażywania. Aby wyjść z tego trudnego stanu, konieczne jest wsparcie specjalisty. 

Wyjść z uzależnienia od narkotyków można w każdej fazie. Jednak im później tym proces ten może być dłuższy, bardziej pracochłonny i ogólnie trudniejszy. Ważna jest szybka reakcja podjęcie odpowiednich działań mających na celu rzucenie narkotyków. Jeśli chcesz podjąć się odwyku, zgłoś się do naszego ośrodka leczenia uzależnień. Prowadzimy również terapia leczenia uzależnienia od narkotyków.

Jeśli znasz kogoś, kto może potrzebować pomocy z uzależnieniem od narkotyków i sprawdź naszą stronę – leczenie uzależnienia od narkotyków i skorzystaj z bezpłatnej porady.