Alkoholik wysoko funkcjonujący jest po prostu alkoholikiem definiowanym przez pryzmat choroby, która go dotknęła, czyli choroby alkoholowej. Występują u niego wszystkie objawy diagnozujące uzależnienie od alkoholu z tą różnicą, że początkowo są one dla otoczenia mało widoczne i nie wiele osób wie o jego prawdziwych problemach. 

Alkoholik wysoko funkcjonujący, jak ukrywa się przed światem? 

Dlaczego objawy u osób alkoholików wysoko funkcjonujących są mało widoczne? Właśnie z powodu możliwości finansowych, społecznych, relacyjnych, dzięki którym wiele objawów można ukryć. Alkoholik wysoko funkcjonujący nie wpisuje się również w stereotyp bycia w potocznym rozumieniu alkoholikiem, ponieważ bardzo często sprawnie funkcjonuje zawodowo, ma jakiś status społeczny, który budzi powszechny podziw, uznanie, ludzie często zabiegają o jego względy, uwagę. Ma pracę, rodzinę, przyjaciół, dobry samochód, dom, hobby. Nijak się to ma to stereotypu człowieka przegranego, zaniedbanego, chorego psychicznie, samotnego, stojącego często pod sklepem z butelką taniego wina.

Czy alkoholicy wysoko funkcjonujący naprawdę mają problem? 

Podkrążone, czerwone oczy łatwo wytłumaczyć zmęczeniem, nieobecność w pracy, firmie jakimiś ważnymi sprawami a upicie w towarzystwie potrzebą odreagowania po ciężkim tygodniu, potem już coraz częściej dniu pracy. Dlaczego tak zwany alkoholik wysoko funkcjonujący jest alkoholikiem? Ponieważ jak każdy alkoholik odczuwa potrzebę picia, ma trudności, żeby to picie kontrolować, nie upijać się, w odpowiednim momencie wyhamować. Boryka się z objawami odstawiennymi, jak drżenie ciała, potliwość, kołatanie serca i ten ogromny lęk, który nie pozwala oddychać… Stara się ukryć, że żona/mąż śpi w oddzielnym pokoju, że z dziećmi już nie jest ten kontakt co kiedyś, że łapie zadyszkę wchodząc po schodach i wreszcie próbuje ukryć, że nie chce mu się rozmawiać z tymi wszystkimi ludźmi, uśmiechać się, planować wakacji i momentami po prostu nie chce mu się żyć. Alkoholicy wysoko funkcjonujący bardzo często trafiają na terapię do Prywatnych Ośrodków Leczenia Uzależnień z uwagi na potrzebę zachowania anonimowości, którą taki ośrodek może zapewnić. Jeśli chcesz przeczytać więcej o leczeniu uzależnienia od alkoholu, zajrzyj na naszą stronę – leczenie alkoholizmu

Jeśli jesteś taką osobą, skontaktuj się z nami telefonicznie, a na pewno ci pomożemy.