Kim jest trzeźwy alkoholik- co znaczy to określenie?

trzeźwy alkoholik

Dla wielu osób określenie „trzeźwy alkoholik” może wydawać się sprzeczne, ale osoby, które przezwyciężyły swoje uzależnienie i prowadzą trzeźwe życie, są w stanie powiedzieć, że są trzeźwymi alkoholikami. Czy suchy alkoholik może całkowicie pokonać swoje uzależnienie i jak wygląda jego życie po leczeniu alkoholizmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Kim jest trzeźwy alkoholik?

Niepijący alkoholik jest ofiarą choroby alkoholowej. Co różni go od alkoholika? Trzeźwy alkoholik podjął decyzję o odstawieniu alkoholu i podjęciu się trwałej abstynencji. Jest to osoba, która zdała sobie sprawę ze swojego problemu i wie, jakie pozytywne skutki przyniesie mu terapia alkoholowa. Trzeźwym alkoholikiem można nazwać też osobę, która zdecydowała się na uczestnictwo w programach wspierających trzeźwość, korzysta również z różnego rodzaju terapii i porad.

Kiedy można powiedzieć, że ktoś to trzeźwiejący alkoholik?

Nie można ustalić jednego czasu, aby powiedzieć kiedy alkoholik staje się alkoholikiem niepijącym. Przemijający czas zależy tylko i wyłącznie od osoby uzależnionej. Podjęcie leczenia wiąże się z niełatwą drogą. Wyjście z uzależnienia wymaga od osoby uzależnionej wielkiej mobilizacji i wiary, że odstawienie alkoholu przyniesie jedynie pozytywne skutki.

Trzeźwy alkoholik- zachowanie

Zachowanie trzeźwego alkoholika nie jest jednoznaczne. Wszystko zależy od jego charakteru, doświadczeń życiowych i sposobu, w jaki radzi sobie z trudnościami. Trzeźwiejący alkoholik posiada jednak charakterystyczne cechy zachowania. Alkoholik, który przestał pić, może być rozdrażniony. Często jest też zagubiony, jeżeli nie posiada odpowiedniej pomocy. Takim wsparciem najczęściej jest najbliższa rodzina. Trzeźwiejący alkoholik odczuwa poczucie winy, ponieważ wie, że wyrządził swoim bliskim wiele krzywdy. Często jednak swoje uczucia zamienia w złość i atakuje swoją rodzinę.

Walka z codziennymi pokusami- co czuje alkoholik?

Trzeźwiejący alkoholik po odstawieniu alkoholu musi mierzyć się z codziennymi wyzwaniami. Każda sytuacja, która naraża na kontakt z alkoholem, może prowadzić do nawrotu alkoholizmu. Osoba uzależniona spotyka na swojej drodze inne osoby z problemem alkoholowym, które również mogą wywołać natrętne myśli dotyczące ponownego napicia się alkoholu. Tak naprawdę w walce z tym uzależnieniem, każdy moment jest kluczowy. Taka osoba potrzebuje ciągłej pomocy specjalistów, ponieważ wystarczy jedna chwila zwątpienia, aby alkoholik trzeźwy stał się ponownie alkoholikiem.

Jak na trzeźwego alkoholika wpłynęło przejście choroby alkoholowej?

Trzeźwiejący alkoholik podczas trwania choroby alkoholowej, często kształtuje mechanizm obronny, który ma na celu usprawiedliwienie jego nałogu. Ta choroba zmienia w pełni jego zachowanie. Można powiedzieć, że w czasie jej trwania alkoholicy stają się innymi ludźmi. Trzeźwy alkoholik wraz z ilością spożywanego alkoholu tracił wszelkie zahamowania, prowokował konflikty z bliskimi i zaniedbywał swoje dotychczasowe obowiązki domowe. Agresywne reakcje były dla niego czymś normalnym, a w jego życiu pojawiały się apatyczne uczucia. Przejście choroby alkoholowej może być dowodem, że starania osoby uzależnionej nie poszły na marne, jednakże drudzy alkoholicy mogą czuć się źle, z tym że przejście tej choroby nie jest końcem procesu leczenia.

Czy alkoholikiem jest się do końca życia?

Zaprzestanie spożywania alkoholu nie jest równoznaczne, z tym że osoba uzależniona całkowicie pokonała swój nałóg. Trzeźwiejący alkoholik może myśleć, że panuje już nad tym problemem. W głowie uzależnionego już zawsze pozostanie ślad choroby alkoholowej. Niestety, bardzo prawdopodobne jest, że będą pojawiać się myśli o alkoholu jako rozwiązaniu problemów, choć sytuacja nie jest jednoznaczna. Wiele osób, które doświadczyły konsekwencji picia, osiągnęło pełną trzeźwość i w tym momencie czują się całkowicie wolne od tego uzależnienia.

Kim jest trzeźwy alkoholik – podsumowanie

Podsumowując, trzeźwym alkoholikiem można nazwać osobę, która była uzależniona od alkoholu, a wdrożenie nowych wzorców zachowań i poddanie się leczeniu pomogło jej stawić czoła uzależnieniu. Dzięki terapii oraz własnej dyscyplinie taka osoba prowadzi teraz życie wolne od uzależnienia.