Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Siecioholizm – uzależnienie od internetu, komputera i sieci

siecioholizm

Szybki rozwój internetu, mediów społecznościowych i ogólnie sieci ma wiele zalet. Ich wpływ na sposób, w jaki żyjemy, jest nie do przecenienia. Podniosły komfort życia codziennego, pracy i wielu innych aspektów. Nie należy jednak zapominać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą dostęp do internetu i komputerów. Siecioholizm, czyli spędzanie wielu godzin dziennie online, to uzależnienie XXI w., które w szczególności można zauważyć u osób młodych. Jak uzależnienie od internetu wpływa na człowieka? Jak je leczyć? Dowiesz się z tego artykułu.

Siecioholizm – jaki to rodzaj uzależnienia?

Siecioholizm należy do uzależnień behawioralnych, czyli psychicznych, które wiążą się z koniecznością wykonywania przyjemnych czynności – zalicza się do nich również hazard. Na uzależnienie od sieci, gier czy po prostu korzystania z komputera, narażony może być każdy. Problemy z nadużywaniem spędzania czasu w internecie obserwujemy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Jednak odsetek osób uzależnionych jest większy w grupie, która już od najmłodszych lat spędza wiele godzin w świecie wirtualnym. Szczególnie widać to u dzieci, które wpadają w nałóg korzystania z takich aplikacji jak np. TikTok.

Jak wygląda uzależnienie od internetu w Polsce?

W dzisiejszych czasach z internetu korzysta prawie każdy. Według Kimberly Young z University of Pittsburgh osoby uzależnione od komputera spędzają w sieci średnio 35 godzin tygodniowo i aż 6% osób korzystających z internetu jest od niego uzależniona. Jak to wygląda w Polsce? Według danych z 2019 roku problem z nadmiernym korzystaniem z sieci wykazało 465 tys. osób. Również źle wyglądają statystyki odnośnie do korzystania z telefonów. Wśród osób młodych w wieku od 18 do 24 lat ponad 17% wykazuje tendencji do uzależnienia. Najgorzej wygląda uzależnienie od mediów społecznościowych, gdzie blisko połowa użytkowników w ogóle nie wylogowuje się z serwisów.

Przyczyny uzależnienia u dzieci i młodzieży

Rozwój uzależnienia od używania internetu w największym stopniu dotyka osoby samotne oraz o zaniżonym poczuciu własnej wartości. Szukają one w internecie miejsca, gdzie mogłyby znaleźć przynależność grupową. Wciąga ich również możliwość stworzenia nowego siebie, kogoś z kim chciałyby zostać, a kto nie jest znany w realnym świecie. Komputer i internet to miejsce, gdzie mogą  w poczuciu bezpieczeństwa komunikować się z innymi. Warto pamiętać również, że problem uzależnienia może również rozwinąć się na podstawie innych zaburzeń i uwarunkowań psychologicznych takich jak depresja. 

Skutki uzależnienia od internetu – wpływ na człowieka

Internet bardzo ułatwia życie człowieka. Do tego stopnia, że w pewnym momencie staje się on czymś niezbędnym. Pomaga on w kontaktach z innymi, zakupach, pracy czy zdobywaniu wiedzy. Oczywiście są to bardzo ważne korzyści, jednak nadmierne korzystanie z ułatwień sprawia, że stajemy się od nich zależni. W ten sposób może dojść do oduczenia się wielu umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie. Szczególnie wpływa to negatywnie na wszelkie stosunki interpersonalne.

Objawy uzależnienia od internetu, czyli siecioholizmu

Objawy uzależnienia od internetu bądź komputera mogą być różne. Osoba uzależniona od dostępu do sieci internetowej powinna wykazywać następujące objawy:

  • psychiczny przymus korzystania z internetu
  • rezygnacja z pasji i zainteresowań
  • nieprzerwanie korzystania z sieci pomimo pojawienia się negatywnych skutków
  • utrata kontroli czasu spędzonego w internecie
  • obniżenie nastroju, objawy depresji
  • problemy w kontaktach z innymi ludźmi

Oprócz tego nadmierne korzystanie z internetu może być powodem przeciążenia informacyjnego. Pojawia się ono u osób, które czują ciągłą potrzebę szukania informacji na portalach społecznościowych oraz nawiązywania dyskusji.

Leczenie uzależnienia od internetu

Tak jak każde inne uzależnienie tak i nadużywanie internetu można skutecznie leczyć. Podstawą leczenie jest ograniczanie czasu korzystania z internetu, ponieważ niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie tego czynnika uzależniającego. Oprócz ograniczenia czasu spędzanego w internecie ważne jest podjęcie skutecznej terapii z pomocą psychoterapeuty np. w ośrodku leczenia uzależnień. 

Psychiatrzy i psychoterapeuci sugeruję wdrożenie pewnych technik w leczeniu m.in. :

  • organizacja alternatywnych aktywności zamiast korzystania z internetu;
  • określanie celów życiowych;
  • zaniechanie użytkowania tylko tych aplikacji, które powodują uzależnienie;
  • wsparcie grupowe;
  • terapia rodzinna.

Siecioholizm – jak zapobiegać uzależnieniu od internetu

Zbyt duża ilość czasu spędzanego w sieci może prowadzić do uzależnienia. Podstawą radzenia sobie z tym problemem jest ograniczenie lub zaprzestanie korzystania z internetu. Dobrym pomysłem będzie również dołączenie odpowiedniego leczenia. Leczenie uzależnienia od internetu również powinno odbywać się pod okiem psychologa z użyciem psychoterapii. Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy Ośrodka Leczenia Uzależnień, który dysponują profesjonalną kadrą i możliwościami, by pomóc osobie uzależnionej.