Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Jak rozmawiać z alkoholikiem – argumenty, które trafią do osoby uzależnionej

jak rozmawiać z alkoholikiem

Rozmowa z osobą uzależnioną od alkoholu może być trudna i delikatna. Każdy popełniony błąd może oddalić potencjalnego uzależnionego od podjęcia leczenia lub łagodzenia napięć między członkami rodziny. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc dotrzeć Ci do niej skuteczniej. Kluczem do skutecznej komunikacji z alkoholikiem są argumenty oparte na faktach oraz empatyczne podejście. Jak rozmawiać z alkoholikiem? Jakie argumenty trafiają do alkoholika? Na te pytania odpowiemy poniżej. 

Dlaczego rozmowa z alkoholikiem jest trudna?

Osoby uzależnione często bagatelizują swój problem lub unikają dyskusji na jego temat. Przejście od etapu nadużywania alkoholu do uzależnienia to proces stopniowy, a rozmowa na ten temat może budzić wiele negatywnych emocji. Alkoholik przede wszystkim nie chce dopuścić do siebie myśli, że mam problem alkoholowy. W związku z tym na każdy próby poruszenia tego tematu reaguje nerwowo a czasem wręcz nawet agresywnie. 

Jak alkoholizm wpływa na manipulacje uzależnionego?

Osoby uzależnione w rozmowie często stosują różne manipulacje:

  • Alkoholicy wywołują konflikty między rodzeństwem i przyjaciółmi, aby tylko pośredniczyć w ich rozwiązaniu, licząc na nagrodę za ich uspokojenie.
  • Często osoby uzależnione od alkoholu używają szantażu, grożąc, że zrobią krzywdę lub upokorzą, jeśli nie spełni się ich żądania.
  • W sytuacjach gniewu alkoholicy często demolują przedmioty, krzyczą i trzaskają drzwiami.
  • Alkoholik grozi, że zrobi sobie krzywdę lub popełni samobójstwo, jeśli nie dostanie tego, czego chce.
  • Osoby uzależnione od alkoholu często obwiniają innych lub okoliczności, zamiast przyznać się do własnych błędów.
  • Unikając odpowiedzialności, alkoholicy często odwołują się do genetyki i traumy z dzieciństwa jako uzasadnienia swojego uzależnienia.
  • Alkoholik obarcza innych winą za swoje problemy, twierdząc, że to ich toksyczne relacje są przyczyną sięgania po alkohol i uzależnienia.

 Ważne jest, aby być świadomym tych mechanizmów i unikać pułapek manipulacji podczas rozmowy z alkoholikiem.

Jak rozmawiać z alkoholikiem o podjęciu terapii?

Rozmowa o podjęciu terapii powinna być prowadzona w spokojnej i empatycznej atmosferze. Ważne jest, aby wyrazić swoje zaniepokojenie i troskę o osobę uzależnioną oraz zachęcić ją do podjęcia kroków w celu poprawy swojego stanu zdrowia.

Jakie argumenty trafią do alkoholika podczas rozmowy?

Argumenty oparte na faktach oraz empatyczne podejście mają większe szanse na dotarcie do alkoholika. Warto również odwołać się do własnych doświadczeń lub doświadczeń innych osób, które skutecznie pokonały uzależnienie.  Argumenty, jakie możesz zastosować podczas takiej rozmowy to:

  • „Jeśli nie przestaniesz pić, będzie to utrudniało nasze wspólne życie.”
  • „Trudno mi będzie budować z Tobą relacje, gdy alkohol dominuje w Twoim życiu.” 
  • „Darzę Cię uczuciem, jednak nie mogę zaakceptować życia, które prowadzi do Twojego i mojego zrujnowania – to nie jest zgodne z moimi przekonaniami.” 
  • „Nie będę podejmować działań za Ciebie, kłamać czy udzielać wsparcia w takiej sytuacji – to nie leży w mojej naturze.” 
  • „Masz możliwość podjęcia leczenia i zmiany swojego życia, ponieważ jesteśmy partnerami/rodziną/przyjaciółmi – w przeciwnym razie będę zmuszony/a wybrać inne rozwiązania dla siebie.”

Jakiej strategii trzymać się gdy chcesz rozmawiać z osobą uzależnioną? 

Musisz zrozumieć alkoholika

Zrozumienie sytuacji alkoholika oraz jego emocji jest kluczowe dla skutecznej rozmowy. Warto przed rozmową uzyskać jak najwięcej informacji na temat uzależnienia od alkoholu oraz być przygotowanym na różne reakcje i argumenty.

Zawsze zachowuj spokój i opanowanie

Podczas rozmowy z alkoholikiem ważne jest zachowanie spokoju i opanowania. Unikaj agresywnych czy wybuchowych reakcji, ponieważ mogą one eskalować sytuację i utrudnić dotarcie do osoby uzależnionej.

Opieraj rozmową o fakty

Podstawą skutecznej rozmowy z alkoholikiem są fakty i argumenty. Unikaj ogólnych oskarżeń czy spekulacji, a skup się na rzeczywistych konsekwencjach picia alkoholu dla zdrowia i życia osoby uzależnionej.

Mów o uczuciach i emocjach, jakie wam towarzyszą

Nie obawiaj się wyrażać swoich uczuć i emocji podczas rozmowy z alkoholikiem. Pamiętaj, że rozmowa oparta na szczerości i otwartości może być pierwszym krokiem w kierunku poprawy sytuacji.

Czego nie robić podczas rozmowy z osobą uzależnioną?

Unikaj stosowania agresji, pogróżek czy manipulacji podczas rozmowy z osobą uzależnioną. Takie zachowania mogą pogłębić konflikt i utrudnić dotarcie do osoby potrzebującej pomocy. Nie planuj również terapii uzależnień za uzależnionego. Jeśli chce mu pomóc, decyzja o podjęciu leczenia alkoholizmu musi wyjść od niego. 

Pamiętaj! – rozmawiaj wyłącznie na trzeźwo

Rozmowa z alkoholikiem powinna odbywać się wyłącznie wtedy, gdy obie strony zachowują trzeźwość. Unikaj prowadzenia dyskusji pod wpływem alkoholu, ponieważ może to prowadzić do nieporozumień i eskalacji konfliktu. Wówczas rozmowa będzie bardziej merytoryczna i większa szansa, że uzależniony zdecyduje się podjąć leczenie odwykowe. 

Jak rozmawiać z alkoholikiem o leczeniu – podsumowanie

Podsumowując, rozmowa z osobą uzależnioną od alkoholu może być trudna, ale równie ważna. Ważne jest zachowanie spokoju, opieranie się na faktach oraz wyrażanie uczuć i emocji. Nie zapominaj również o empatii i wsparciu dla osoby potrzebującej pomocy. Podczas rozmowy o podjęciu leczenia w ośrodku terapii uzależnień pomocne może być również wsparcie specjalisty, psychoterapeuty. Może on pomóc alkoholikowi podjąć ostateczną decyzję o leczeniu. Potrzebujesz pomocy? Nasz ośrodek leczenia uzależnień oferuje również wsparcie dla rodzin osób uzależnionych. Zapraszamy do kontaktu!