Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Samobójstwa i zawały serca – hazard jako śmiertelna choroba

hazard jako śmiertelna choroba

Hazard jest to obok alkoholizmu i narkomanii jedno z najpoważniejszych uzależnień, które trawi społeczeństwo. Na pierwszy rzut oka uzależnienie od hazardu może wydawać się czymś niegroźnym. Przecież nie polega na przyjmowaniu szkodliwych substancji wyniszczających organizm. Jednak nałóg hazardu skutecznie atakuje zdrowie psychiczne uzależnionego. Jak hazard wpływa na psychikę? Jak sobie z nim radzić?

Jak hazard niszczy życie człowieka?

Uzależnienie od hazardu rozwija się bardzo powoli. Na początku wszystko wydaje się fajnie działać. Udaje się wygrać pierwsze sumy, które inwestujemy dalej. Jednak jest to efekt kuli śnieżnej. Im dalej osoba uzależniona brnie w gry i obstawianie tym coraz bardziej zaczyna być wyniszczona negatywnymi czynnikami. Również im wyżej wejdzie, tym bardziej będzie bolał upadek po przegranej. W ten sposób krok po kroku niszczone jest życie psychiczne, rodzinne i towarzyskie. Ludzie się odwracają, a pieniądze kończą.

Dlaczego hazard jest groźnym uzależnieniem?

Pomimo tego, że uzależnienie od hazardu nie wiąże się z przyjmowaniem szkodliwych substancji, które powoli niszczą większość układów w ciele człowieka, to również jest on bardzo groźny. Jest tak z powodu stresu, jak wywołuje, gdy coś nie pójdzie po myśli grającego. Na co przede wszystkim wpływa natłok stresu?

Choroby serca

Nieustanne granie to ciągłe stąpanie po cienkim lodzie. Niby czasem się wygrywa, ale jednak w większości ostatecznie traci się olbrzymie sumy pieniędzy. Te ciągłe wahania wywołują u osób uzależnionych ogromny stres. Wyniszcza on organizm od środka, atakując w szczególności układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy. Olbrzymia ilość negatywnych bodźców może prowadzić to wielu chorób serca w tym m.in. zawałów, które często są przyczyną śmierci.

Samobójstwa

Hazard zazwyczaj kończy się totalnym stoczeniem osoby chorej. Bardzo często wiąże się to z utratą majątku, olbrzymimi długami, odwróceniem rodziny itp. Są to bardzo obciążające sytuacje, które nie rzadko doprowadzają do załamania psychicznego. Sprawia to, że takiej osobie nie chce się żyć. Wątpi w to, czy poradzi sobie z tym natłokiem problemów. Takie sytuacje powodują myśli samobójcze, najgorszym wypadku kończą się udaną, bądź nie, próbą samobójczą.

Jak radzić sobie z hazardem?

By uniknąć poważnych skutków, jakie niesie ze sobą uzależnienie od hazardu, ważne jest to, aby zawczasu uświadomić sobie o swoim problemie. W przypadku tego uzależnienia nigdy nie jest za późno by z nim wygrać. Jeśli widzisz, że zaczynasz mieć problem z hazardem, nie czekaj. Zgłoś się do naszego ośrodka leczenia uzależnień i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji telefonicznych. Jeśli chcesz przeczytać więcej o problemach z hazardem, wejdź na naszą stronę – leczenie uzależnień od hazardu