W dzisiejszym artykule spróbujemy się przyjrzeć typowym objawom odstawienia alkoholu, które występują u alkoholika. Trzeba zaznaczyć, że obecność kilku objawów, o których piszę nie oznacza problemu z alkoholem. W celu postawienia właściwej diagnozy potrzebne są pozostałe objawy choroby alkoholowej a objawy odstawienia alkoholu muszą być połączone z innymi objawami choroby.

Przede wszystkim objawy kaca mogą się pojawić u każdej osoby, która wypiła za dużo, przesadziła, świadomie lub nie doprowadziła się do stanu upojenia alkoholowego. Na drugi dzień pojawia się ból głowy, suchość w ustach, gorsze samopoczucie, niekiedy nudności, wymioty. Zwykle towarzyszy temu wstręt do alkoholu i solenna obietnica poprawy: nigdy więcej nie doprowadzę się do takiego stanu, po co mi to było itd. Nie jest to choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu.

Kiedy jednak lampka kontrolna powinna się zapalić?

Wtedy kiedy objawy „typowego kaca” nasilają się i pojawiają się coraz częściej. Do typowych objawów odstawienia alkoholu zaliczamy drżenie mięśniowe, skoki ciśnienia lub utrzymujące się podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia rytmu pracy serca, wymioty i nudności. Mogą pojawiać się biegunki, bezsenność, trudności w zasypianiu, wybudzanie się. Osoba doświadczająca objawów odstawienia alkoholu poci się i jest osłabiona. Wzmożona potliwość pojawia się w nocy, towarzyszą temu dreszcze. W nasilonym zespole odstawiennym występuje niepokój, lęk. Człowiek boi się lecz nie wie czego. Występuje często nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, ostre światło. Brak sił powoduje, że trudno jest się zmusić do jakiegokolwiek działania, pojawia się pragnienie aby ten dzień jakimś cudem szybko się skończył a samopoczucie wróciło do normy. Hmn… dzień się nie kończy a życie wzywa do wstania i działania. I co wtedy? No właśnie … pojawia się przymus szybkiego doprowadzenia się do „używalności”- ktoś kiedyś przecież powiedział lecz się człowieku tym, czym się zatrułeś.

Zatem osoba w zespole odstawiennym sięga po kolejną dawkę alkoholu i okazuje się, że to działa i na chwilę czuje się lepiej. Nic nie jest za darmo, ponieważ w tym momencie płaci kolejnym ważnym, istotnym objawem uzależnienia, jakim jest „klin”. Jeżeli organizm przyjmuje alkohol i ten alkohol minimalizuje objawy odstawienne to jest to element zaawansowanej choroby alkoholowej.

Masz problem z alkoholem_