Informacja o ciąży zazwyczaj jest dla młodych rodziców wspaniałą wiadomością. Jednak wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami, a kobieta będąca w ciąży, musi szczególnie dbać o swoje zdrowie jak i zdrowie dziecka. Jedną z rzeczy, która ma negatywnych wpływ na zdrowie dziecka, jest alkohol przyjmowany przez matkę. Dowiedz się, czym jest Alkoholowy Zespół Płodowy i jak wpływa na rozwój dziecka.

Alkohol, a ciążą – czym jest zespół Alkoholowy Zespół Płodowy

Zespół FAS (z ang. fetal alcohol syndrome) to płodowy zespół chorobowy, który jest skutkiem przyjmowania przez matkę alkoholu. Spożywany przez nią alkohol przenika przez łożysko i wnika do organizmu dziecka, które nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów pozwalających na jego zmetabolizowanie. W organizmie dziecka alkohol szybko osiąga takie samo stężenie jak we w krwi matki, powodując nieodwracalne uszkodzenia w mózgu. 

Objawy zespołu FAS u dzieci i jego leczenie

Zespół FAS szczególnie uwydatnia się w wyglądzie zewnętrznym dziecka. Jednak jego objawy dotyczą również problemów z organami wewnętrznymi lub upośledzenia umysłowego. Do objawów zespołu FAS zaliczamy: 

  • opóźniony wzrost w okresie prenatalnym i poporodowym,
  • szczególna budowa twarzy: niewielkie oczy, zadarty nos, mniejsza warga górna,
  • zdeformowane kończyny oraz stawy,
  • mniejszy niż normalnie rozmiar mózgu
  • problemy kardiologiczne, z nerkami, wzrokiem i słuchem.

Niestety, objawy zespołu FAS w większości przypadków są nieodwracalne i zostają na całe życie. Jednak wczesne ich wykrycie i działanie może pomóc w złagodzeniu tych skutków i zapobiec wtórnym niepełnosprawnościom. Szybkie wykrycie i zdiagnozowanie zespołu FAS może pozwolić dziecku na prowadzenie w miarę normalnego życia, w  którym nie będzie odstępowało od rówieśników.

Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu, jaką można wypić w ciąży?

Na to często zadawane pytanie jest tylko jedna odpowiedź. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można wypić, będąc w ciąży. Należy pamiętać, że organizm dziecka jest jeszcze nie w pełni rozwinięty i nawet niewielka ilości toksycznego alkoholu negatywnie wpłynie na jego rozwój. 

Największy problem pojawia się wówczas kiedy przyszła matka dziecka ma problemy z alkoholem i jest od niego uzależniona. Jeśli występuje taki problem, warto działać zawczasu i udać się na terapię odwykową. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z oferty terapii indywidualnej, która znajdziesz na naszej stronie.