Objawy choroby alkoholowej – faza przewlekła (chroniczna), czyli ostatnia faza choroby alkoholowej

faza przewlekła

Czwarta faza przewlekła wiąże się z cierpieniem, a także stawia pod znakiem zapytania perspektywę przyszłości osoby uzależnionej. Jest to czas, w którym konsekwencje spożywania alkoholu są najbardziej dotkliwe i nieodwracalne. Jak wygląda leczenie alkoholizmu na tym etapie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Ostatnie stadium alkoholizmu – cztery fazy alkoholizmu, czyli jak rozwija się alkoholizm?

W ostatniej fazie alkoholizmu występują zdecydowanie najcięższe objawy. Chory jest intensywnie uzależniony od alkoholu i występują u niego poważne konsekwencje zdrowotne oraz społeczne. Istnieją cztery fazy alkoholizmu, przez które musi przejść osoba uzależniona, aby dojść do ostatniego stadium choroby alkoholowej.

Faza prealkoholowa

Podczas tej fazy choroby alkoholowej osoba rozpoczyna picie alkoholu dla przyjemności i rozrywki. Spożywanie alkoholu ma raczej charakter okazjonalny, a ilość wypijanego alkoholu jest kontrolowana. W tym momencie nie można jeszcze jednoznacznie stwierdzić, czy osoba popada w alkoholizm.

Faza ostrzegawcza

Alkoholowa choroba sprawia, że dana osoba zaczyna regularnie sięgać po alkohol. Konsumpcja staje się bardziej częsta i może być stosowana jako sposób na radzenie sobie ze stresem lub problemami życiowymi. Na tym etapie może dochodzić do zaniedbywania odpowiedzialności zawodowych lub rodzinnych. Pomimo wszystko osoba uzależniona nadal nie dostrzega problemu w swoim zachowaniu.

Faza krytyczna

Leczenie alkoholika w tym stadium jest dużo cięższe. Chory ma rozwiniętą zależność fizyczną i psychologiczną od alkoholu oraz odczuwa silną potrzebę picia, aby uniknąć objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Nadmierne spożycie alkoholu i utrzymywanie się płynów w organizmie staje się priorytetem, a kontrola nad ilością wypijanego alkoholu jest coraz trudniejsza.

Faza przewlekła

Jest to ostatni etap alkoholizmu, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. Towarzyszą mu poważne problemy zdrowotne, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Osoba chora może cierpieć na choroby wątroby, problemy sercowo – naczyniowe, zaburzenia psychiczne, a także może być bardziej podatna na wypadki i samobójstwa.

Leczenie choroby alkoholowej w ostatnim stadium choroby – jak rozpoznać chorobę alkoholową na tym etapie?

Leczenie alkoholizmu w ostatnim stadium choroby jest niezwykłym wyzwaniem. Pomimo tego nadal istnieją metody, które są w stanie pomóc osobie uzależnionej w powrocie do normalnego życia. Osoba w tym stanie, która odczuwa skutki picia alkoholu, może mieć problemy, takie jak przewlekłe zapalenie wątroby, zaburzenia sercowo – naczyniowe, problemy trawienne oraz osłabienie całego układu odpornościowego. Objawy uzależnienia powodują, że takie osoby mogą również cierpieć na zaburzenia neurologiczne, takie jak zaburzenia pamięci, mowy lub drżenie rąk. Ponadto choroba alkoholowa bardzo często prowadzi do depresji alkoholowej, lęków oraz myśli samobójczych.

Faza czwarta: faza przewlekła – do czego może doprowadzić choroba alkoholowa?

Faza czwarta choroby alkoholowej, znana również jako faza przewlekła (chroniczna) lub zaawansowana, to najpoważniejszy etap alkoholizmu. Osoby w fazie przewlekłej są dużo bardziej podatne na poważne problemy zdrowotne, a zwłaszcza na te związane z wątrobą. Na tym etapie odstawienie alkoholu bez odpowiedniej pomocy doświadczonego specjalisty może prowadzić między innymi do napadów drgawkowych, a nawet zagrożenia życia. Psychiczne objawy alkoholizmu i nadmierne spożywanie alkoholu może powodować u chorego niebezpieczna zachowania, które mogą zagrażać życiu zarówno osoby uzależnionej, jak i innych osób w jej otoczeniu.

Depresja alkoholowa – czy może doprowadzić do śmierci alkoholika?

Depresja alkoholowa to często współistniejący stan, który może w dużym stopniu pogorszyć przebieg choroby alkoholowej. Zdarza się również, że ma negatywny wpływ na zdrowie oraz przeżycia alkoholika. Wpływ przewlekłego picia alkoholu oraz depresji alkoholowej może wywołać u alkoholika:

  • Zwiększone ryzyko samobójstw
  • Pogorszenie stanu zdrowia psychicznego
  • Utrudnione leczenie alkoholizmu
  • Ryzyko zaostrzenia zaburzeń używania alkoholu
  • Rozwinięcie problemów zdrowotnych, takich jak alkoholowa choroba wątroby
  • Zaburzenia snu i zmęczenie

Zapaść alkoholowa – jakie są objawy alkoholika przed śmiercią?

Zapaść alkoholowa to bardzo poważny stan, który zagraża życiu osoby uzależnionej od alkoholu. Jego objawy mogą być wyjątkowo groźne i wymagają natychmiastowej opieki medycznej. Główne objawy przed śmiercią alkoholika to charakterystyczne drżenie rąk, zwane inaczej drżeniem alkoholowym. Osoba dotknięta takim stanem może również zanikać i tracić świadomość, co jest szczególnie niebezpieczne i wymaga interwencji lekarza. Bardzo często występują również halucynacje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe. Zapaść alkoholowa wpływa także negatywnie na funkcjonowanie serca, prowadząc do nieprawidłowego rytmu, tachykardii czy arytmii. Częstym zjawiskiem także hipoglikemia, czyli obniżenie poziomu cukru we krwi oraz zwiększone nadciśnienie krwi, przyspieszony oddech, pocenie się oraz nadmiernie rozwinięte źrenice.

Fizyczne objawy śmierci – gdzie szukać pomocy?

Jeżeli znasz kogoś lub sam potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z naszym Ośrodkiem Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów. Nie pozwól, aby choroba pozbawiła Cię życia i staw jej czoło podczas prywatnego odwyku. Z nami leczenie alkoholizmu przebiegnie w komfortowy sposób, a nasi specjaliści otoczą Cię opieką, zrozumieniem i pomogą przezwyciężyć tę ciężką chorobę.