Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Tolerancja na alkohol. Skąd się bierze poczucie mocnej głowy? To powód do dumy czy objaw alkoholizmu?

tolerancja na alkohol

Podczas picia alkoholu z innymi ludźmi można zauważyć, że niektóre osoby upijają się szybciej w stosunku do innych. Jest wiele czynników, które mają na to wpływ, m.in. są to płeć oraz masa ciała. Z reguły mężczyźni i osoby o większej masie potrzebują większej ilości alkoholu, aby się upić. Lecz czy mocna głowa może być powodem uodpornienia się na alkohol przez jego zbyt częste spożycie? Czym jest tolerancja na alkohol? Czy mocna głowa może być objawem uzależnienia? 

Rodzaje tolerancji na alkohol? Czym się różnią

Można wyróżnić kilka rodzajów tolerancji na alkohol. Zależną są one od różnych czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Wyróżniamy:

  • Tolerancja metaboliczna – polega na szybszej eliminacji alkoholu z organizmu za sprawą enzymów wytwarzanych w wątrobie. 
  • Tolerancja wyuczona – tolerancja pojawią się u osób wykonujących różne zadanie w czasie spożywania alkoholu. 
  • Tolerancja zależna od środowiska – pojawia sie gdy alkohol spożywany jest w tych samych sytuacjach i w tym samym otoczeniu
  • Tolerancja ostra – występuję w przypadku pojedynczej sesji picia, i występuje głównie przy rozpoczęciu spożywania alkoholu
  • Tolerancja funkcjonalna – pojawia się u osób często spożywających alkohol, objawia małą ilością zaburzeń funkcjonowania nawet przy dużej ilości wypitego alkoholu. 

Tolerancja na alkohol a genetyka

Spożywanie alkoholu wiąże się z upośledzeniem niektórych funkcji fizjologicznych organizmu człowieka. Zmienia też zachowanie. Często jest to uwarunkowane genetycznie. Według badań przeprowadzonych na synach alkoholików i synach nie alkoholików to ci pierwsi wykazywali większą tolerancją na działanie alkoholu, szczególnie w pierwszej fazie picia co skutkowało większą ilością wypijanych trunków. Taka predyspozycja może wpływać negatywnie na uzależnienie od alkoholu poprzez większą ilość spożycia. 

Tolerancja na alkohol a częstotliwość spożycia i uzależnienie

Tak jak pisaliśmy wcześniej, częstotliwość spożycia alkoholu jest jednym z czynników, który ma wpływ na zwiększenie tolerancji. Bezpośrednio nie można jednak łączyć zwiększonej tolerancji z alkoholizmem. Jednak jedno może być wpływ na drugie. Z jednej strony picie alkoholu zwiększa tolerancję, a tolerancja może wpływać na chęć spożywania większej ilości alkoholu. Może więc się to przyczyniać do rozwoju uzależnienia.

Jeśli podejrzewasz u siebie uzależnienie od alkoholu, koniecznie dowiedz się, jak wygląda leczenie alkoholizmu.