Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Jak leczyć uzależnienie emocjonalne?

uzależnienie emocjonalne

Uzależnienie emocjonalne od partnera  lub innych osób prowadzi do toksycznych relacji, niskiej samooceny i trudności w podejmowaniu własnych decyzji. Jego początek może być trudny do rozpoznania, ale specjalistyczne wsparcie i chęć zmiany są ważnymi czynnikami, które mogą pomóc w pokonaniu tego problemu. Czy skuteczne leczenie uzależnień jest możliwe?

Uzależnienie emocjonalne – co to jest i czym charakteryzuje się uzależnienie emocjonalne?

Osoba uzależniona emocjonalnie znajduje się w stanie, w którym jest nadmiernie zależna od innych ludzi lub emocji przez nich wywoływanych. Osoby uzależnione często stawiają relacje z innymi w centrum swojego życia. Są nadmiernie przywiązane do konkretnego człowieka, a ich życie staje się mocno skupione wokół tej relacji, podczas gdy inne aspekty życia są przez nich zaniedbywane. Uzależnienie od drugiej osoby często powoduje strach przed odrzuceniem lub utratą danej relacji z partnerem, przez co osoba uzależniona boi się straty, i zaczyna być zazdrosna, kontroluje, lub podejmuje desperackie działania, aby utrzymać kontakt.

Kochać przesadnie jako współuzależnienie – jaka jest różnica pomiędzy miłością a uzależnieniem emocjonalnym?

Miłość to uczucie, które jest oparte na wzajemnym szacunku, zaufaniu i akceptacji. Osoba kochająca kogoś jest w stanie kochać bezwarunkowo, nie oczekując od partnera lub innej osoby spełnienia swoich własnych planów i potrzeb emocjonalnych. Z kolei uzależnienie emocjonalne w związku to stan charakteryzujący się brakiem równowagi, nadmiernym przywiązaniem, strachem przed odrzuceniem oraz brakiem umiejętności samodzielnego funkcjonowania. Związek oparty na uzależnieniu emocjonalnym to taki, w którym chodzi głównie o spełnienie własnych potrzeb kosztem innych. W miłości do drugiej osoby powinno posiadać się wolność i możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Jednak w uzależnieniu emocjonalnym zdecydowanie brakuje tej wolności, a obie strony kontrolują lub podporządkowują się nawzajem.

Najczęstsze przyczyny uzależnienia emocjonalnego

Osoby, które cierpią na emocjonalne uzależnienie od drugiej osoby, często doświadczają niskiego poczucia własnej wartości. W poszukiwaniu potwierdzenia i akceptacji od innych stają się nadmiernie przywiązane do tych osób, co prowadzi do rozwinięcia się uzależnienia. Przeszłe traumy i zaniedbania, zwłaszcza w dzieciństwie sprawiają, że taka osoba staje się dużo bardziej podatna na uzależnienie od drugiej osoby. Z kolei traumatyczne doświadczenia lub zaniedbanie są przyczyną próby zapełnienia emocjonalnej pustki poprzez zależność od innych. Uzależnienie od ludzi bierze się również z braku umiejętności radzenia sobie z emocjami. Osoby, które mają trudności ze zrozumieniem i zarządzaniem własnymi uczuciami, często szukają wsparcia i stabilności u innych.

Jak rozpoznać uzależnienie emocjonalne – jakie są objawy uzależnienia emocjonalnego?

Uzależnienie emocjonalne od partnera jest trudne i w znacznym stopniu wpływa na jakość życia osoby dotkniętej tym problemem. Rozpoznanie i leczenie uzależnienia emocjonalnego jest konieczne, aby zapobiec dalszym negatywnym skutkom. Czym objawia się uzależnienie emocjonalne?

  • Obsesyjne myślenie o drugiej osobie
  • Nadmierne przywiązanie
  • Lęk przed odrzuceniem
  • Zaniedbywanie własnych planów i potrzeb
  • Niezdolność do samodzielnego podejmowania decyzji
  • Manipulacja i kontrola
  • Bardzo wysoki poziom zazdrości
  • Problemy w pracy, relacjach z partnerem i innymi osobami, oraz słabe samopoczucie
  • Utrzymywanie toksycznych relacji pomimo szkodliwego wpływu na życie
  • Brak poczucia własnej wartości

Czy uzależnienie od drugiej osoby jest groźne?

Człowiek uzależniony w pełni skupia swoje życie wokół innej osoby, w pełni zapominając o swoich potrzebach, tracąc przy tym własną tożsamość. Relacje z takimi osobami mogą stawać się toksyczne. Ciągła próba manipulacji, kontroli oraz szkodzenia w desperackiej próbie zatrzymania od odejścia, prowadzi do konfliktów i emocjonalnego cierpienia. Takie uzależnienie psychiczne wpływa również negatywnie na ogólne zdrowie osób uzależnionych. W niektórych przypadkach mogą stać się oprawcami przemocy zarówno psychicznej jak i fizycznej. Dlatego właśnie rozpoznanie i leczenie uzależnienia emocjonalnego jest bardzo ważne, aby odzyskać kontrolę nad życiem, i ponownie zyskać poczucie własnej wartości.

Uzależnienie emocjonalne – jak je leczyć?

Leczenie uzależnień od drugiej osoby wymaga przede wszystkim skupienia, determinacji i wsparcia. Bardzo ważnym elementem powrotu do zdrowia jest terapia uzależnienia emocjonalnego. Podczas niej, terapeuta pomoże w zrozumieniu korzeni całego problemu i nauczy radzić sobie z problemami w zdrowszy sposób. Osoba uzależniona emocjonalnie potrzebuje wsparcia i zrozumienia od swoich bliskich, którzy mogą pomóc jej w utrzymaniu motywacji do leczenia.