Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Czy istnieje bezpieczne picie alkoholu?

bezpieczne picie alkoholu

Każda osoba powinna dowiedzieć się, jak codzienne spożywanie alkoholu wpływa w negatywny sposób na ryzyko uzależnienia i kwestie zdrowotne. Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą można spożywać codziennie? Co wpływa na zawartość alkoholu we krwi? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź kiedy kończy się bezpieczne picie i koniecznie jest leczenia uzależnienia od alkoholu.

Ryzyko szkód dla zdrowia – jak alkohol działa na organizm człowieka?

Kiedy człowiek spożywa alkohol, jest on wchłaniany przez układ pokarmowy i transportowany do krwiobiegu. Każdy poziom alkoholu wpływa negatywnie na organizm, a im dawka jest większa, tym skutki są gorsze. Działanie alkoholu osłabia zdolność mózgu do kontroli ciała, przez co zdolności motoryczne i koordynacja ruchowa ulegają znacznemu pogorszeniu. Duże ilości alkoholu prowadzą także do odwodnienia organizmu, co z kolei może powodować kac, bóle głowy i złe samopoczucie. Co więcej, spożywanie alkoholu regularnie może powodować powstanie szkód zdrowotnych, takich jak uszkodzenie wątroby i możliwość rozwinięcia się jej marskości. Nadmierne picie może także wpływać na układ krążenia, prowadząc do nadciśnienia tętniczego i zwiększając ryzyko chorób serca.

Limity picia alkoholu – czy istnieje bezpieczne picie?

Picie nadmiernych ilości alkoholu cały czas wpływa na organizm i psychikę. Oczywiście umiarkowane, okazjonalne spożywanie niekoniecznie prowadzi do natychmiastowych szkód czy uzależnienia od alkoholu, jednak każda dawka może nieść za sobą potencjalne ryzyko.

Jaka jest dopuszczalna częstotliwość picia?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyznaczyła poziomy bezpiecznego picia alkoholu, wyrażone w porcjach standardowych. Jest to porcja zawierająca około 10 g czystego alkoholu. Według WHO mężczyźni dziennie nie powinni przekraczać czterech porcji standardowych alkoholu, nie częściej niż 5 razy w tygodniu. Przykładowo, mogą spożyć dwa piwa 5 % dziennie, jednak powinny pozostawić co najmniej dwa dni przerwy od alkoholu w tygodniu. Z kolei kobiety nie powinny przekraczać 2 porcji alkoholu dziennie, nie częściej niż 5 razy w tygodniu. Taka dawka może oznaczać, na przykład 200 ml wina 12 % dziennie, ale z zachowaniem dwudniowej przerwy w piciu w ciągu tygodnia.

Stałe stężenie alkoholu we krwi – jakie są długookresowe skutki picia alkoholu?

Picie alkoholu staje się niebezpieczne, gdy występuje przy tym brak umiaru. Skutki nadużywania alkoholu, często ukryte podczas krótkotrwałych przyjemności picia, mogą wpłynąć na problemy psychiczne i zdrowotne, a wtedy koniecznie jest leczenie uzależnienia od alkoholu. Jak wygląda wpływ alkoholu na zdrowie? Oto kilka przykładów:

  • Choroby serca – ryzyko nadciśnienia tętniczego i zawałów serca
  • Problemy z układem pokarmowym – owrzodzenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy i problemy z trawieniem
  • Problemy wątrobowe – uszkodzenia wątroby, marskość, stłuszczenie i zapalenie wątroby
  • Zaburzenia psychiczne – depresja, lęki
  • Problemu układu nerwowego – zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, osłabienie refleksu, silny stres
  • Ryzyko nowotworów – rozwój raka jamy ustnej, gardła, przełyku, piersi i wątroby
  • Uszkodzenie układu odpornościowego – większa podatność na infekcje
  • Problem z narządami moczowymi – uszkodzenie nerek
  • Problemy społeczne – konflikty w rodzinie, niepowodzenie w życiu zawodowym i społecznym, izolacja od świata

Co wpływa na stężenie alkoholu we krwi?

Ilość spożywanego alkoholu ma ogromny wpływ na jego stężenie w krwi człowieka – im więcej spożyje dana osoba, tym wyższe jest stężenie alkoholu. Jednak w tym wszystkim duże znaczenie ma również tempo, ponieważ szybkie picie skutkuje szybszym wzrostem poziomu alkoholu, a organizm ma mniej czasu na jego metabolizm. Na stężenie alkoholu we krwi wpływają także masa ciała, płeć oraz jedzenie. 

Sygnały ostrzegające o zmianie wzoru picia

Nie zawsze jest łatwo zauważyć, kiedy nawyki picia ulegają zmianie. Pod wpływem alkoholu osoba, która zawsze była spokojna i opanowana może stać się nagle agresywna i impulsywna, zaraz po spożyciu procentów. Taka osoba możesz mieć również problemy z ograniczaniem wypijanego alkoholu, lub też z zaprzestaniem picia, nawet jeśli wcześniej się do tego zobowiązała. Zmianę wzoru picia można często zauważyć, gdy osoba pijąca nagle zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe i rodzinne, właśnie ze względu na alkohol. Może też tracić zainteresowanie aktywnościami, które wcześniej ją satysfakcjonowały.

Czujesz, że Twój charakter picia alkoholu się zmienił? A może ktoś z Twojego otoczenia ma problem z alkoholem? W Ośrodku Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów czekamy na takie osoby, aby pomóc im wyjść z uzależnienia od alkoholu i wrócić do normalnego życia. Więc jeśli Twoja częstotliwość spożywania alkoholu uległa zmianie, skontaktuj się z nami, a my wytłumaczymy Ci długookresowe skutki picia i zaoferujemy specjalistyczną terapię leczenia uzależnienia od alkoholu.