Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Anonimowi lekomani – gdzie warto szukać pomocy?

anonimowi lekomani

Lekomania jest chorobą, która charakteryzuje się wręcz obsesyjnym pragnieniem i koniecznością zażywania leków – np. leków uspokajających. Takie osoby tracą kontrolę nad swoim życiem i codziennymi obowiązkami, przez co potrzebują kompleksowej terapii i wsparcia, aby odzyskać zdrowie. Jak pomóc osobie uzależnionej od leków? Jakie są nowoczesne metody na leczenie uzależnienia od leków?

Leczenie uzależnień od leków – kim są anonimowi lekomanii?

Anonimowi Lekomani to międzynarodowa społeczność osób, które walczą z uzależnieniem od leków, a ich działalność można porównać do stowarzyszenia AA, czyli Anonimowych Alkoholików. Członkowie tej grupy regularnie spotykają się na spotkaniach, gdzie wzajemnie dzielą się swoimi doświadczeniami, siłą i nadzieją na życie bez uzależnienia. Ważnym elementem tej społeczności jest anonimowość, która pozwala uczestnikom czuć się swobodnie i komfortowo, gdy dzielą się swoimi historiami i trudnościami związanymi z objawami lekomanii. Mimo że Anonimowi Lekomani nie są terapeutami ani lekarzami, ich grupowe wsparcie i program dwunastu kroków pomagają wielu osobom w pokonaniu uzależnienia od leków i prowadzeniu zdrowszego życia.

Skuteczne leczenie lekomanii – jak zaczyna się uzależnienie od leków?

Uzależnienie od leków może rozwinąć się w wyniku regularnego i długotrwałego zażywania substancji, takich jak opioidy, leki benzodiazepinowe lub leki przeciwbólowe. Osoba od nich uzależniona często odczuwa silną potrzebę ciągłego zażywania leków, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów odstawienia, takich jak ból, niepokój czy depresja. Istotne jest zrozumienie, że farmakomania jest poważną chorobą wymagającą profesjonalnego wsparcia i leczenia uzależnień. Jeśli uważasz, że ty lub ktoś, kogo znasz, może być uzależniony od leków, ważne jest jak najszybsze podjęcie odpowiedniego działania.

Leczenie lekomanii – jakie są pierwsze objawy lekomanii?

Pierwsze objawy lekomanii mogą być bardzo zróżnicowane i ciężkie do rozpoznania. Oto niektóre z nich:

  • Zwiększenie tolerancji na większe dawki leków – osoba uzależniona potrzebuje coraz większych dawek leków, aby osiągnąć ten sam efekt.
  • Niekontrolowane zażywanie leku – utrata kontroli nad ilością przyjmowanych leków, pomimo prób ograniczenia ich spożycia.
  • Wydłużanie okresu stosowania leków – przedłużanie okresu zażywania leku bez zalecenia lekarza lub dłuższe stosowanie, niż jest to medycznie wskazane.
  • Silne, nieustające pragnienie – silna potrzeba zażywania leku, której trudno się oprzeć
  • Wzrost objawów odstawienia – nieprzyjemne objawy odstawienia leków, podczas próby zaprzestania zażywania
  • Zaniedbywanie obowiązków – zaniedbywanie codziennych obowiązków, pracy czy nauki

Zamknięty Ośrodek Leczenia Uzależnień – co się dzieje po odstawieniu leków?

Po zaprzestaniu spożywania leków osoba, która regularnie je przyjmowała, może doświadczać objawów odstawienia. Najczęściej są to objawy fizyczne, takie jak ból, drgawki, nudności, wymioty, dezorientacja, ból głowy i ogólny niepokój. W zależności od rodzaju leków organizm może reagować na ich odstawienie różnymi skutkami, na przykład drżeniem rąk, przyspieszonym biciem serca czy zaburzeniami snu. W sytuacji, gdy leki były przepisywane na pewne dolegliwości zdrowotne, przerwanie ich stosowania może prowadzić do poprawy ogólnego stanu zdrowia, a po odstawieniu organizm zaczyna powoli wracać do swojego naturalnego stanu równowagi.

Grupy wsparcia – pomoc w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień

Borykasz się z problemem lekomanii i szukasz miejsca, gdzie ktoś okaże Ci wsparcie i da szansę na wolne od uzależnienia życie? Nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów oferuje wysokiej jakości terapie związane z problemem lekomanii. Dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu oferujemy pacjentom profesjonalną opiekę i wsparcie, które pomoże im wyjść z nałogu. W Ośrodku stosujemy różne metody terapeutyczne leczenia uzależnień, które zawsze dostosowujemy do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.