Alkoholizm jest chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Próby odstawienia alkoholu bez wsparcia profesjonalnego terapeuty najczęściej okazują się nieskuteczne. Samodzielna walka z nałogiem nie przynosi długotrwałych efektów, ponieważ wyjście z uzależnienia jest bardzo trudne i wymaga stosowania sprawdzonych metod. Z tego powodu warto skorzystać z oferty ośrodków leczenia uzależnień, które zapewniają profesjonalne i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Rozważając wybór konkretnej placówki, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. W praktyce jednak wiele osób sugeruje się przede wszystkim ceną. Ile więc kosztuje odwyk w prywatnym ośrodku?

Odwyk w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu – co wpływa na cenę?

Koszty leczenia alkoholizmu w ośrodku odwykowym są bardzo zróżnicowane. Cena pobytu zależna jest od wielu czynników. Każda placówka oferuje inne warunki i rodzaje terapii, co decyduje o kwotach podanych w cenniku. Na ostateczny koszt leczenia w ośrodku terapii uzależnień wpływa m.in.:

  • długość pobytu w placówce,
  • wyżywienie – rodzaje oferowanych posiłków, w tym także możliwość dopasowania diety do własnych preferencji,
  • standard wyposażenia pokoi, w których zakwaterowani są pacjenci,
  • dostęp do różnych form spędzania czasu wolnego (np. wyposażenie ośrodka w stół do tenisa stołowego, sprzęt do gry w darta czy instrumenty muzyczne; dostęp do basenu, jacuzzi, boisk, kortów itp.),
  • całodobowy dostęp do profesjonalnej opieki specjalistów,
  • rodzaj realizowanej terapii (np. indywidualna jest z reguły droższa od grupowej).

Koszty leczenia alkoholizmu a wybór ośrodka

Zdrowie stanowi jedną z najważniejszych wartości w życiu, dlatego decyzja o inwestycji w leczenie nie powinna wzbudzać większych wątpliwości. W rzeczywistości jednak cena pobytu w ośrodku odwykowym często stanowi barierę, która uniemożliwia osobie uzależnionej skorzystanie z tego rodzaju pomocy. Należy zwrócić uwagę na to, że nałóg ma znaczący wpływ na domowy budżet. Chory przeznacza znaczną część funduszy na zakup napojów alkoholowych, co w skrajnych przypadkach prowadzi do problemów z pozyskaniem podstawowych produktów i wykonaniem potrzebnych do utrzymania opłat. W związku z tym kosztami leczenia bardzo często obciążona jest rodzina uzależnionego. Wszystkie te czynniki sprawiają, że cena pobytu w ośrodku leczenia uzależnień ma bardzo istotne znaczenie, a nawet decyduje o ostatecznej rezygnacji z tej formy pomocy w wyjściu z nałogu.

Czy alkoholizm można leczyć bezpłatnie?

W Polsce istnieje możliwość bezpłatnego leczenia alkoholizmu dzięki środkom z NFZ. Zanim jednak zdecydujemy się na tę formę wsparcia, warto rozważyć wady i zalety takiego rozwiązania. Jednym z aspektów, który warto wziąć pod uwagę, jest czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii. Zdarzają się przypadki, kiedy wynosi on kilkanaście miesięcy, a nawet więcej niż rok. Jest to sytuacja, która wpływa na chorego bardzo negatywnie, ponieważ w tak długim czasie alkoholizm najczęściej przechodzi do zaawansowanego stadium. Innym ważnym czynnikiem jest poziom komfortu, jaki zapewnia placówka. Standardy oferowane przez darmowe ośrodki bardzo często znacznie odbiegają od tych, które zapewniają prywatne placówki. 

Wybór miejsca, w którym chory zdecyduje się podjąć terapię, powinien być więc przemyślany i dopasowany do jego możliwości finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że prywatne ośrodki leczenia uzależnień w większości przypadków oferują znacznie większy komfort pobytu, a także indywidualne i profesjonalne podejście do każdego pacjenta. Na co również zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka terapii przeczytasz tutaj: Wybór ośrodka leczenia uzależnień – jak znaleźć miejsce dopasowane do swoich potrzeb?