Wiele osób pijących alkohol zadaje sobie pytanie, „czy stałem się alkoholikiem?”, często takie pytania są również efektem działań bliskich osób, które próbują uświadomić osobę pijącą. Jeśli więc podejrzewasz u siebie problemy z alkoholem, warto zrobić tzw. test AUDIT. Jest to badanie, które pomaga określić prawdopodobieństwo występowania problemów z alkoholem. 

Czym jest test AUDIT i na czym polega badanie? 

Test został opracowany przez Światową Organizację Zdrowia, jego celem jest pomoc w wykryciu problemów z alkoholem u osoby go przeprowadzającej. Pozwala on wykryć alkoholizm na trzech poziomach, ryzykownym, szkodliwym i nałogowym. Według statystyk cechuje się on ponad 90-procentowa skutecznością. 

Test składa się z 10 pytań, które odnoszą się do trzech różnych obszarów spożywania alkoholu: nałogowego, szkodliwego, ryzykownego. Każde z pytań jest punktowane na podstawie jego „ważności” w ocenie problemów z alkoholem. Podczas odpowiadania mamy do wyboru kilka podanych odpowiedzi. Ostatecznie zsumowane punkty dają wynik. 

Jak przeprowadzić badanie przesiewowe na alkoholizm? 

Ważne jest to, aby na pytania zawarte w kwestionariuszu odpowiadać uczciwie, zgodnie z prawdą. W przeciwnym razie test będzie niemiarodajny, a jego wynik niezgodny ze stanem faktycznym. Jeśli chcemy przeprowadzić test osobie, która nie jest do niego przekonana a mamy nadzieje, że może pomóc, warto zadbać o odpowiednią atmosferę bezpieczeństwa. Musi być ona świadoma, że służy on jej dobru.  

Test AUDIT jako pierwszy krok do wyleczenia alkoholizmu? 

Wykonanie testu AUDIT, może być dla osoby uzależnionej od alkoholu pierwszym krokiem do podjęcia działań mających na celu wyjście z nałogu. Dzięki niemu osoba go wykonująca może zdać sobie sprawę ze swojego problemu i udać się na odwyk. 

Jeśli po wykonaniu testu okaże się, że jesteś uzależniony, nie czekaj i od razu umów się na wizytę u terapeuty i rozpocznij leczenie. Aby dowiedzieć się więcej, o etapach wychodzenie z nałogu odwiedź naszą stronę: Jak przebiega proces leczenia alkoholizmu? – etapy wychodzenia z nałogu. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej możesz się wyleczyć.