Czym jest współuzależnienie i jak wpływa na relacje – Terapia dla osób współuzależnionych

Czy jestem współuzależniona?

W momencie, gdy w rodzinie pojawia się problem z uzależnieniem, ma to duży wpływ na życie wszystkich jej członków. Wprowadza to chaos do relacji między domownikami, stwarzając ciągłe uczucie niepewności i napięcia. Jednak nie w każdym przypadku to jedynie osoba uzależniona jest główną przyczyną, nasilających się problemów. Czasem to także zachowania innych członków rodziny mogą przyczyniać się do zaostrzania problemu. Czego tak naprawdę dotyczy współuzależnienie? Jak sobie z nim radzić?

Syndrom współuzależnienia – czym jest współuzależnienie?

Współuzależnienie to rodzaj relacji, w której jedna osoba staje się silnie zaangażowana emocjonalnie i psychicznie w życie drugiego człowieka, który ma problem z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Osoba współuzależniona często przejawia tendencję do poświęcania swoich potrzeb na rzecz uzależnionego partnera. Stara się kontrolować sytuację, pomagać i ratować tę osobę przed konsekwencjami jej uzależnienia. Często towarzyszy temu poczucie winy, wstyd, czy też brak zdolności do rozstania się z toksyczną osobą mimo wszystkich negatywnych doświadczeń.

Objawy współuzależnienia – czy jestem osobą współuzależnioną?

Osoby współuzależnione często przejawiają nadmierną troskę o życie uzależnionych. Oznacza to, że na skutek relacji z osobą uzależnioną poświęcają wiele czasu i energii na rozwiązywanie problemów związanych z problemem drugiej osoby, co często wiąże się ze stresem i niepokojem. Życie z osobą uzależnioną, często wywołuje u ich bliskich poczucie winy i odpowiedzialności. Często czują się za wszystko odpowiedzialne i starają się naprawić lub kontrolować życie jednego z członków rodziny. Osoby współuzależnione ukrywają całą prawdę lub minimalizują problemy związane z uzależnieniem bliskich osób, a zatajanie informacji staje się dla nich częstą praktyką. Wbrew pozorom rozpoznanie współuzależnienia bywa trudne, ponieważ takie osoby zazwyczaj skupiają się na osobach uzależnionych, a nie na sobie.

Jak wyjść ze współuzależnienia? Na czym polega terapia dla osób współuzależnionych?

Aby wyjść z pułapki współuzależnienia i cieszyć się własnym życiem, należy uświadomić sobie powagę tego problemu. Skorzystanie z terapii współuzależnienia jest często najlepszą opcją. Podczas udziału w terapii, terapeuta pomoże w zrozumieniu rozwijającego się uzależnienia u jednego z członków rodziny, a także udzieli porad dotyczących systemu rodzinnego. 

Dla osoby uzależnionej w trudnej sytuacji, wsparcie osoby bliskiej jest bardzo ważne w procesie wyjścia z nałogu. Ten aspekt jest szczegółowo omówiony w jednym z naszych artykułów, który analizuje rolę reakcji osób bliskich w procesie leczenia alkoholizmu. Więc jeśli czujesz, że również Ty możesz mieć problem ze współuzależnieniem – zapisz się na rodzinną terapię uzależnień w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów.