Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Depresja alkoholowa – jak rozpoznać i leczyć?

depresja alkoholowa

Nadmierne spożywanie alkoholu wpływa zarówno na ciało, jak i umysł osoby uzależnionej. Oprócz wielu schorzeń fizycznych pojawiają się również zaburzenia psychiczne. Jednym z nich są stany depresyjne, które wiążą się z chorobą alkoholową. Depresja alkoholowa to jednak stan odwracalny, który można wyleczyć. Wyjście z depresji wywołanej alkoholizmem jest możliwe tylko z pomocą wyspecjalizowanej psychoterapii. Poznaj czym jest oraz jak leczyć depresję alkoholową.

Czym jest depresja wywołana alkoholem

Depresja wywołana nałogiem alkoholowym to trwałe obniżenie nastroju, któremu towarzyszą również inne negatywne odczucia i emocje. Według danych w większym stopniu narażeni są na nią mężczyźni, choć rośnie również liczba dotkniętych nią kobiet. Możemy wyróżnić depresje pierwotną, jak i wtórną.

  • Depresja pierwotna – są to zaburzenia psychiczne, które występowały wcześniej niż choroba alkoholowa. To one również były jednym z głównych czynników, które przyczyniły się do nadmiernego picia alkoholu. W skrócie jest to pierwotna depresja z wtórnych alkoholizmem.
  • Depresja wtórna – ma miejsce wówczas gdy to uzależnienie od alkoholu jest przyczyną depresji. W skrócie jest do pierwotny alkoholizm z wtórną depresją.

U osób nadużywających alkoholu tylko ok. 10% przypadków to depresja pierwotna, która wywołała alkoholizm a aż 90% to depresja wtórna, którą alkohol spowodował.

Kiedy pojawia się depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa ma miejsce, wtedy gdy razem z nałogiem pojawia się trwałe obniżenie nastroje i inne objawy zaburzeń psychicznych. Pojawienie się wtórnej depresji alkoholowej może być spowodowane kilkoma charakterystycznymi sytuacjami.

  • Wskutek nagłego odstawienia alkoholu – jest to jeden z elementów zespołu abstynencyjnego. Trwa ok. 3 tygodni i może pojawić się nawet w ciągu pierwszych 36 godzin od nagłego odstawienia alkoholu. Zazwyczaj przechodzi samoczynnie, nie wymagając leczenia. Warto jednak skontrolować stan psychiczny chorego u specjalisty.
  • Na skutek uzależnienia – trwałe zmiany w układzie nerwowym chorego co wpływa również na odczucia i emocje.
  • Po kilku miesiącach od zerwania z nałogiem – podczas długotrwałej abstynencji zaburzenie nastroju często powoduje, że chory ponownie sięga po alkohol.

Objawy depresji alkoholowej

Depresja spowodowana nadużyciem alkoholu nie różni się zbyt wiele od depresji wywołanej innymi czynnikami. Do podstawowych i najbardziej charakterystycznych objawów zaliczamy: lęki i urojenia, stres oraz rozdrażnienie. Towarzyszą im również takie odczucia jak niska samoocena połączona z brakiem wiary w siebie i poczuciem winy. Typowymi dla depresji objawami są również ogólny pesymizm, przygnębienie i brak apetytu. Długotrwałe złe samopoczucie może skutkować pojawieniem się myśli samobójczych lub w najgorszym wypadku również prowadzić do prób samobójczych.

Jak długo trwa depresja po alkoholu

Długość trwania depresji zależy od podjętej metody leczenia. Ważne jest również to czy alkoholik chce podjąć leczenie oraz, czy będzie współpracował z psychologiem. Zależnie od rodzaju depresji leczenie może trwać od pół roku do nawet kilku lat. Jednak można być pewnym, że podjęcie szybkiego i dobrego leczenia prawie zawsze przynosi pozytywne skutki.

Leczenie depresji alkoholowej

Jak już pisaliśmy wcześniej w przypadku pojawienia nagłego zespołu odstawiennego łagodna forma depresji mija samoistnie. W najtrudniejszych przypadkach jednak konieczna może być farmakoterapia. Podczas standardowego leczenie łączy się zarówno leczenie farmakologiczne, jak i psychoterapię. Aby leczenie przynosiły efekty, ważne jest zaangażowanie chorego w spotkanie indywidualne oraz grupowe. Nie może on opuszczać zajęć, nawet pomimo powrotu złych wspomnień z przeszłości. Uporanie się z nimi pozwoli całkowicie wyzbyć się problemu depresji.

Gdzie szukać pomocy?

W przypadku depresji alkoholowej, jak i samego alkoholizmu należy niezwłocznie skorzystać z pomocy wykwalifikowanych psychoterapeutów. W przyszłości mogą stać się przyczyną problemów o większej skali. Warto więc poddać się terapii uzależnień, która skutecznie pomoże wyjść nałogu. Jeśli szukasz pomocy, skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji i zadzwoń, by dowiedzieć się więcej o leczeniu. Zajrzyj również na naszą stronę o leczeniu uzależnienia od alkoholu.