Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Wpływ marihuany na mózg. Czy palenie niszczy układ nerwowy?

wpływ marihuany na mózg

Marihuana to coraz popularniejszy środek psychoaktywny. Szczególnie często pojawia się wśród ludzi młodych. Pomimo ogólnego zakazu jej posiadania i sprzedaży jest stosunkowo łatwo dostępna. Jej entuzjaści uważają ją za prozdrowotną, a nawet leczniczą a wrogowie za szczególnie niebezpieczną. Przyjęło się, że jest ona mniej szkodliwa dla organizmu człowieka niż alkohol czy papierosy, ale czy to prawda? Czy częste przyjmowanie marihuany może znacząco wpłynąć na układ nerwowy człowieka?

Czy marihuana wpływa na mózg?

Tak jak każda inna używka czy narkotyk marihuana wpływa negatywnie na organizm człowieka. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest obecność w konopi delta9 tetrahydrokannabinolu (delta 9 – THC). To właśnie on odpowiada za uzależnienie i atakuje układ nerwowy. Działa na zasadzie wysyłania nieprawdziwy sygnałów między receptorami a komórkami nerwowymi w mózgu.

Jak palenie marihuany wpływa na mózg?

Szkodliwe substancje uwalniające się podczas spalania suszu dostają się do organizmu człowieka przez dobrze ukrwione tkanki pęcherzyków płucnych. Obecne we krwi THC od razu zaczyna wpływać na szare komórki, rozpoczynając serie procesów je upośledzających. Szczególnie narażone na nie są neurony wydzielające dopaminę, czyli neuroprzekaźnik zwany hormonem szczęścia (dlatego jest tak uzależniające). W ten sposób upośledzana jest część mózgu odpowiadająca za myślenie, koncentrację czy pamięć. Częste palenie, oddziałując na dany obszar mózgu, wprowadza zmiany, które mogą trwać dużo dłużej. Szczególnie narażone są na to osoby młodych, u których zaobserwowane powiększenie istoty szarej.

Marihuana a schizofrenia – czy istnieje zależność?

Popularne jest również przekonanie, że długotrwałe palenie marihuany może być przyczyną schizofrenii. Według badań naukowców z różnych uniwersytetów częste przyjmowanie może powodować obniżenie nastroju, lęki, depresje czy choroby psychiczne. Jest tak dlatego, że nawet sporadyczne palenie powoduje rozsynchronizowanie mózgu, szczególnie kory przedczołowej, która odpowiada za podejmowanie decyzji i zapamiętywanie. Są to zaburzenia, które są również charakterystyczne dla takiego schorzenia jak schizofrenia, dlatego badacze zgodnie twierdzą, że tak marihuana może być przyczyną powstawania tej choroby.

Po jakim czasie znikają skutki palenia marihuany?

Zmiany w mózgu wywołane przez szkodliwe kannabinoidy (THC) są oczywiste, ale czy można je odwrócić? Tak jak badania potwierdzają, że mózgu użytkowników marihuany zachodzą negatywne zmiany tak samo udowadniają, że są one odwracalne. Według nich już po kilku tygodniach można zaobserwować odnawianie się struktury mózgu.

Medyczna marihuana – czy może być zdrowa?

Odkryty w latach osiemdziesiątych XX w. układ endokannabinoidowy odpowiada za wiele procesów zachodzących w ciele człowieka. Działa on za sprawą kannabinoidów czy to wytwarzanych w organizmie, czy dostarczanych z zewnętrz np. wspomniane THC, czy nieszkodliwe i niewykazujące działania psychoaktywnego CBD. Według najnowszych badań przyjmowanie medycznej marihuany, w której obecne jest CBD, może wykazywać korzystny wpływ na organizm człowieka.

Jak radzić sobie z uzależnieniem od marihuany?

Uzależnienie od trawki tak jak każde inne można wyleczyć. Aby to zrobić, należy kategorycznie zaprzestań stosowania marihuany. Pomocy warto też szukać w ośrodku leczenia uzależnień takim jak nasz. Skorzystanie z oferty psychoterapii pomoże uporać się z chęcią ponownego sięgnięcia po marihuanę. Jeśli szukasz pomocy, skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji telefonicznych. Zapraszamy również na naszą stronę – leczenie uzależnień od narkotyków