Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Wzorce konsumpcji alkoholu w Polsce

Wzorce konsumpcji alkoholu

Co jakiś czas przeprowadzane są ogólnopolskie badania dotyczące wzorów konsumpcji alkoholu. Przeprowadzane są one zazwyczaj na grupie kilku tysięcy dorosłych osób, zarówno wśród mężczyzn jak i wśród kobiet. Dzięki tym badaniom możemy określić, jak piją Polacy, dlaczego sięgają po alkohol oraz co nimi kieruje. Podane informacje to wyniki badań zleconych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jak wyglądają wzorce konsumpcji alkoholu w Polsce?

Jak wygląda picie alkoholu w Polsce

Alkohol to w Polsce napój bardzo powszechny. Jego spożywanie deklaruje ponad 80% respondentów. Największą ilość abstynentów za to można wyróżnić w grupie 65+, jest to dobry znak, ponieważ w tym wieku nadmierne spożywanie alkoholu może być szczególnie niewskazane. Jednak częściej na całkowitą rezygnację decydują się kobiety. Najczęstszym napojem, wybieranych przez naszych rodaków jest piwo. Znacząco przewyższa ono konsumpcją wino i alkohole spirytusowe. W kwestii napojów spirytusowych rośnie za to ilość kupowanych łatwo dostępnych butelek 100 ml, czyli popularnych małpek.

Dlaczego ludzie sięgają po alkohol

Jednym z najczęściej pojawiających się powodów sięgania po alkohol jest presja ze strony społeczeństwa. Najczęściej spożywamy go podczas spotkań ze znajomymi czy rodzinnych imprez. Drugim przypadkiem jest spożywanie go ze względu na przyjemność, jaką sprawia. Wbrew obiegowej opinii sięganie po tą używkę nie często jest spowodowane chęcią upicia lub ucieczka od problemów. Można powiedzieć, że o wiele rzadziej niż się wydaje, pijemy, żeby „zapomnieć”.

Kobiety czy mężczyźni – kto częściej pije alkohol

Wzorce konsumpcji alkoholu określają również, kto pije częściej – kobiety czy mężczyźni. Według badań Polacy piją średnią przez ok. 73 dni w roku. Jednak olbrzymi jest rozstrzał pomiędzy kobietą a mężczyzną. U mężczyzn średnia długość picia to aż 116 dni, gdy u kobiet to zaledwie 37. Również inaczej obie płcie reagują na nadmierne spożycie alkoholu. U kobiet pojawia się poczucie winy natomiast u mężczyzn utrata pamięci. Wśród kobiet również aż 7% badanych przyznało się do spożywania alkoholu w czasie ciąży. Jednak jest on niższy niż w badaniach wykonywanych w poprzednich latach.

Polityka przeciwko alkoholizmowi

Ogromna większość badanych, niezależnie od płci i wieku uważa, że najlepszym sposobem na walkę z alkoholizmem jest edukacja i informowanie o zgubnych skutkach jego spożycia (prawie 90% respondentów). Najmniejszym poparciem wśród badanych cieszy się pomysł ograniczeń w możliwości zakupu lub spożycia alkoholu.

Wzorce konsumpcji alkoholupodsumowanie

Jak widać alkohol w dalszym ciągu stanowi ważną część życia polskiego społeczeństwa. Jednak w porównaniu do lat poprzednich liczby te nie są zatrważające. W ciągu ostatnich lat rośnie odsetek abstynentów, a społeczeństwo jest bardziej świadome. Martwi jednak to, że spożywanie alkoholu to w dalszym ciągu codzienny rytuał w wielu polskich domach. Niestety spada również wiek inicjacji alkoholowej. Sięgają po niego już dzieci w wieku 13-14 lat.

Jeśli w Twojej rodzinie istnieje problem z nadmiernym spożyciem alkoholu, nie wahaj się działać. Na naszej stronie znajdziesz numer, pod którym możesz uzyskać bezpłatną poradę – ośrodek leczenia uzależnień