Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Samotność a uzależnienia – co samotność robi z człowiekiem?

Co samotność robi z człowiekiem

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z uczuciem samotności. W dobie globalizacji i cyfryzacji coraz trudniej utrzymywać relacje społeczne. Osoby odrzucone lub same poddające się izolacji społecznej mogą być narażone na różne niebezpieczeństwa. Zarówno te w obszarze zdrowia psychicznego (np. depresja, uzależnienia) jak i relacji z innymi. Jak samotność może zwiększać podatność do popadania w nałogi?

Samotność a uzależnienie

Przebywanie przez większość czasu samotnie, bez kontaktów z innymi ludźmi nie jest naturalne. Człowiek z reguły jest istotą stadną i społeczną. Izolacja i odrzucenie od grupy często dotyczy ludzi bardziej wrażliwych, które nie odnajdują swojego miejsca w typowym środowisku. Poczucie wyobcowania i braku zrozumienia wpływa na niskie poczucie własnej wartości i na pogarszające się stany emocjonalne. Osoby z takimi problemami zaczynają widzieć problem głównie w sobie, czują się samotne i niezrozumiane przez społeczeństwo. Często zaczynają one wtedy szukać ucieczki w różnych używkach np. alkoholu, środkach psychoaktywnych czy narkotykach. Brak osób bliskich, a zatem również wsparcia utrudnia znacząco późniejsze wyjście z nałogu. Sytuacja działa również w odwrotną stronę. Osoby, które dotąd były aktywne społecznie uzależniając się, same izoluje się od świata.

Samotność przyczyną alkoholizmu?

Nieprzypadkowe jest określenie „picie do lustra”. Alkoholizm to choroba, która w większości dotyka osoby, które czują się osamotnione. Potoczniej na uzależnienie od alkoholu mówi się również „choroba samotności”. Nadmierne spożywanie alkoholu często wywołane jest właśnie poczuciem samotności. Osoba uzależniona lub po prostu alkoholik, pijąc samemu, dodatkowo nasila problem. Czuje się ona niepotrzebna w społeczeństwie, a z alkoholem czuje się bezpieczna. Podobnie działa to również w przypadku osób współuzależnionych lub DDA, które na co dzień nie sięgają po alkohol. Żyjąc w poczuciu krzywdy, nie potrafią nawiązywać bliskich relacji z drugim człowiekiem.

Narkomania a poczucie osamotnienia

Brak kogoś bliskiego również może być zapalnikiem narkomanii. Szukając zrozumienia i przynależności do grupy, łatwo wpaść w nieodpowiednie towarzystwo. Zaczyna się niewinnie od próbowania, eksperymentowania a kończy poważnymi problemami. Narkoman, który zatraca się w nałogu, czuje się coraz gorzej. Oprócz zmian fizjologicznych często pojawiają się również te psychopatologiczne jak m.in. depresja. Popadając w nałóg, osoba chora w trzeźwe dni odczuwa coraz większą nieufność, napięcie i samotność. Nie pomaga również wewnętrzna krytyka, która ma destrukcyjny charakter i dodatkowo nakręca chęć przyjęcia środków psychoaktywnych.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach może prowadzić do choroby alkoholowej, podobnie jest z innymi używkami. Gdy już to nastąpi, najlepszym pomysłem jest skorzystanie z ośrodka terapii uzależnień. Decydując się na terapię leczenia uzależnień, warto wybrać tą grupową. Otwarcie się na ludzi z jednej strony pomoże poprawić umiejętności interpersonalne, natomiast z drugiej pozwoli poznać problemy innych chorych osób. Pomoc psychologa i psychoterapeuty jest w przypadku uzależnień czymś nieocenionym. Powodem do wzięcia udziału w terapii jest również współuzależnienie. Nie pozwól dłużej cierpieć sobie ani swoim bliskim i podejmij odwyk już dziś. Skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji lub przeczytaj o naszej ofercie terapii grupowych, lub indywidualnych.