Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Jak rozpoznać manipulacje alkoholika?

Jak rozpoznać manipulacje alkoholika

Osoby uzależnione od alkoholu bardzo często przestają myśleć racjonalnie. Całe swoje życie skupiają wokół picia. Aby ułatwić sobie możliwość spożywania alkoholu, potrafią zmanipulować swoją rodzinę i bliskich. W jaki sposób osoba uzależniona manipuluje żoną lub mężem? Jak rozpoznać manipulacje alkoholika? Jak się przed tym bronić, by nie popaść we współuzależnienie? Dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego alkoholik manipuluje?

Jak już wspominaliśmy, alkoholik ma jeden cel – sięgnąć po kieliszek. Nałóg pcha go w coraz większą spiralę zaprzeczeń i iluzji. Zaprzecza on, że ma problem alkoholowy, usprawiedliwia się i twierdzi, że w każdym momencie może przestać pić. Alkoholik manipuluje bliskimi, aby ci przymknęli oko na kolejną próbę napicia się lub kolejne poalkoholowe wybryki. Wykorzystuje różne rodzaje manipulacji. Są to przede wszystkim:

  • Racjonalizowanie Alkoholik żyje piciem, dlatego zawsze znajdzie racjonalny pretekst, aby się napić. Może on być zarówno pozytywny (podwyżka, urodziny) jak i negatywny (trudny dzień, problemy w pracy).
  • Budowanie poczucia winy Osoby nadużywające alkoholu bardzo często zrzucają winę za swój nałóg na osobę, z którą dzielą życie – mąż lub żona.
  • Szantaż emocjonalny By zapewnić sobie komfort picia alkoholik, potrafi nawet uciec się do szantażu emocjonalnego. Mogą to być kroki mające na celu wzbudzić współczucie lub grozę.
  • Zaprzeczanie Aż do momentu upadku na samo dno alkoholik potrafi nie widzieć swojego problemu. Zaprzecza oczywistym faktom i uważa, że problem wcale go nie dotyczy. Aby osiągnąć swój cel, wmawia innym, że w każdej chwili może przestać pić.
  • Bagatelizowanie Oprócz tego, że alkoholicy nie widzą problemu, również skutecznie potrafią go bagatelizować. Budując jedynie pozytywne myślenie. Twierdzą oni wówczas, że nie wypili wcale tak dużo, czuje się dobrze, a to, co zrobili po alkoholu, nie było złe.

Kim najczęściej manipuluje alkoholik?

Alkoholik manipuluje otoczeniem głównie najbliższym. Robi tak dlatego, że bliskie mu osoby łatwiej się poddają. Wpływają na to uczucia, którymi darzą uzależnionego. Alkoholik manipuluje żoną, dziećmi lub rodzicami. Rodzina, która bardzo często daje się omamić mechanizmom iluzji, robi to nieświadomie. Głównie alkoholik manipuluje uczuciami. Może mieć to bardzo negatywny wpływ na dzieci. Zmanipulowane mogą łatwo wejść w syndrom DDA. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa żona alkoholika (lub mąż), która powinna ochronić przed tym swoje dzieci.

Jak nie dać się manipulować alkoholikowi – jak rozpoznać manipulacje alkoholika?

Zachowanie alkoholika nie jest wyrachowaną manipulacją. Nie jest on świadomy tego co robi. Wpływ alkoholu na tyle zniekształcił jego funkcje poznawcze, że twardo wierzy w swoje racje. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z jego działaniami jest stawianie granic. W rozmowie należy kierować się wyłącznie faktami. Rozmowa powinna być prowadzona otwarcie oraz kierować się w stronę podjęcia terapii. Jest szansa, że trudna rozmowa oparta na faktach uświadomi alkoholikowi, że nie będzie mu tak łatwo. Należy pamiętać, że najważniejsza jest szczerość. Wiemy, że postawienie się osobie bliskiej może nie być proste, ale jest to konieczne jeśli chcemy ochronić siebie i pomóc jej wyjść z nałogu.

Jak poradzić sobie z alkoholizmem?

Broniąc się przed próbami manipulacji, warto nastawiać osobę z nałogiem na wizytę ośrodku leczenie uzależnień. Jest to jedyny sposób, aby skutecznie skończyć z nadmierną ilością wypijanego alkoholu. Nasz ośrodek terapii uzależnień świadczy profesjonalną pomoc w leczeniu choroby alkoholowej. Psychoterapia, oraz doświadczenie terapii grupowej pomoże choremu zrozumieć swój problem i dzięki temu łatwiej mu będzie wyjść z nałogowego picia alkoholu. Potrzebujesz pomocy? Sprawdź naszą ofertę – leczenie alkoholizmu – i zadzwoń po bezpłatne konsultacje.