Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Tragiczne skutki długotrwałego przyjmowania narkotyków. Jak wyjść z uzależnienia nim będzie za późno?

skutki długotrwałego przyjmowania narkotyków

Prawie każda osoba choć raz w życiu miała styczność z narkotykami, czy to bezpośrednio, czy nie. Pomimo ich zakazania są cały czas dość powszechne i łatwe do zdobycia. Przez tą łatwo dostępność wielu młodych ludzi decyduje się spróbować, co kończy się różnie. Jedni już nigdy więcej nie spróbują natomiast inni, powoli zaczną wchodzić w kolejne fazy uzależnienia. Jak wygląda proces uzależniania się od narkotyków? Jak są skutki długotrwałego przyjmowania narkotyków i jak wyleczyć uzależnienie?

Fazy uzależnienia od narkotyków. Jakie wyróżniamy?

Narkotyki tak jak każde inne uzależnienie odbywa się fazami. Każda kolejna charakteryzuje się coraz głębszym popadaniem w nałóg. Wyróżniamy cztery główne fazy uzależnienia: 

  • Faza I – to pierwsze próby oraz eksperymentowanie. Przypada zazwyczaj na okres młodości, kiedy młodzież ma styczność z narkotykami podczas imprez i spotkań z rówieśnikami. 
  • Faza II – w tej fazie osoba uzależniona jest już zaznajomiona z narkotykami i zażywa je regularnie. Taka osoba powoli zmienia swoje otoczenie na to bliższe narkotykom. Przestaje udzielać się społecznie i zarzuca dotychczasowe hobby, pasje i zainteresowania na rzecz narkotyków. 
  • Faza III – zaawansowany etap uzależnienia, w którym dla człowieka nie liczy się już nic poza zdobyciem narkotyków. Brak dbania o siebie, alienacja, problemy w pracy. 

Faza IV – faza, w której człowiek całkowicie uzależnia swoje życie od narkotyków. Występuje gorsze samopoczucie bez przyjęcia narkotyków, które ustępuje po wzięciu. Może pojawić się depresja, a nawet próby samobójcze.

Skutki długotrwałego przyjmowania narkotyków. Czy narkomania jest groźna?

Długotrwałe przyjmowanie narkotyków odciska swoje piętno w wielu obszarach życia człowieka. Zarówno w wyglądzie fizycznym, psychice oraz kontaktach interpersonalnych. Osoby długo uzależnione są wychudzone, blade oraz wyniszczone fizycznie. Mają również mocno obniżoną odporność co może skutkować rozwijaniu się różnych chorób. Osoby takie często popadają depresję, cierpią na zaburzenia pamięci, osobowości oraz na zaburzenia nastroju. Wszystko to przyczynia się do problemów w utrzymywaniu kontaktów z rodziną i bliskimi. Kłopotów z prawem oraz utratą pracy lub porzuceniem szkoły.

Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków? Gdzie szukać pomocy dla siebie lub bliskich?

Wyjście z uzależnienia od narkotyków jest trudnym i długotrwałym procesem, ale możliwym na każdym etapie jego trwania. Tak jak przy każdym uzależnieniu im wcześniej zdecydujemy się na rozpoczęcie leczenia, tym większe są szans, że uda się z niego wyjść. Dlatego jeśli widzisz, że ktoś z twojego otoczenia wykazuje oznaki, którejś z faz uzależnienia warto z nim porozmawiać i podjąć pewne kroki, które mogą uratować mu życie. 

Nasz ośrodek terapii specjalizuje się również w leczeniu uzależnienia od narkotyków dlatego jeśli szukasz  pomocy, sprawdź naszą ofertę: leczenie narkomanii i skontaktuj się z nami.