Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Podstępny dymek!

podstepnydymek

Nikotynizm to uzależnienie od nikotyny prowadzące do przewlekłego zatrucia organizmu. Nikotyna jest bardzo zdradliwym narkotykiem oraz silną neurotoksyną, która szybko uzależnia psychicznie i fizycznie. Warto wiedzieć, że nikotyna w czystej postaci dodawana jest m. in. do środków owadobójczych. W ludzkim organizmie sieje spustoszenie.

Będąc alkaloidem z tej samej grupy co kokaina, heroina czy amfetamina, oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy w zaledwie kilka sekund. Jest silnym narkotykiem. Uzależnienie od niej to nie tylko destrukcja płuc, ale również psychiki. Wyjmowany z paczki papieros zawiera ponad 600 substancji chemicznych, z których podczas spalania powstaje aż 7 tysięcy związków chemicznych. Wiadomo na pewno, że 69 spośród nich powoduje raka.

Wprawdzie uzależnienie od nikotyny traktowane jest często jedynie jako uzależnienie psychiczne, jednak po nagłym przerwaniu palenia, obserwowano występowanie nieprzyjemnych objawów abstynencyjnych, w tym napięcia, niepokoju i rozdrażnienia. Są to typowe zachowania zespołu odstawiennego. Dlatego też w stadium wysokiego zaawansowania choroby jest wskazane zastosowanie leków. Powinniśmy więc konsultować się z lekarzem, by łagodnie przejść przez zespół odstawienny i zacząć nowe życie. Jednym ze sposobów leczenia uzależnienia od nikotyny jest terapia grupowa. Celem jest zapewnienie wzajemnego poparcia oraz edukacja zdrowotna. Grupy takie starają się wzmocnić palaczy w dążeniu do rzucenia nałogu. Edukacja jest tu niezbędna. Bez wsparcia grupy, osobom z tym problemem jest o wiele trudniej zapanować na głodem nikotynowym. Budowana podczas terapii siatka wsparcia dla osoby uzależnionej jest niezmiernie cenna. W momencie pojawienia się głodu nikotynowego chory zawsze ma z kim porozmawiać. Bo kto tak dobrze zrozumie uzależnionego jak nie inny uzależniony?

Kupując papierosy, wzbogacamy koncerny, które nie będą nas w przyszłości leczyć. Nie kupią nam zdrowia i nie zafundują wakacji. Więc pora wziąć życie we własne ręce i zacząć się leczyć póki nie jest za późno!