Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Jak rozmawiać z nastolatkami o uzależnieniach?

Jak rozmawiać z nastolatkami o uzależnieniach

Coraz więcej młodych osób sięga po alkohol i inne używki. Dlaczego, przeczytasz tutaj: Przyczyny i skutki sięgania po alkohol przez młodzież. Warto więc rozmawiać ze swoim dziećmi o uzależnieniach, aby były świadome tego co może się stać. Jak rozmawiać z nastolatkami o uzależnieniach? O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule.

Takie tematy często budzą przerażenie wśród rodziców. Nie wiemy, jak rozmawiać i sprawić, żeby dziecko nas wysłuchało, a najlepiej przyjęło nasze rady głęboko do serca. Przypomnijmy sobie, jak sami byliśmy młodzi. Każdego ciągnie do nowych i co najważniejsze, to do zabronionych rzeczy. Czasami jest to kwestia przypodobania się, czy włączenia do określonej grupy. Motywy związane z braniem używek są naprawdę przeróżne.

Jak rozmawiać z nastolatkami o uzależnieniach – wskazówki

Po pierwsze! Najlepiej zacząć rozmawiać, jak najwcześniej. Powinniśmy umieć podejmować dyskusje z naszymi dziećmi, wysłuchać ich pytań i postarać się na nie odpowiedzieć. Młody wiek cechuje się wielką ciekawością. Do świata, do życia, do pewnych zjawisk, których może jeszcze do końca nie rozumieją. Pada więc masa pytań. Nie umiesz na nie odpowiedzieć? Spokojnie, nie jesteśmy nieomylni oraz wszystkowiedzący. Spisz najważniejsze kwestie, a następnie zajrzyj w sprawdzone źródła, by później przekazać i wytłumaczyć ten problem najbliższym.

Teraz nasuwa się kolejne pytanie – ale jak rozmawiać? Pamiętaj, że używając zbyt trudnego słownictwa, mniejsze dziecko może niewiele zrozumieć. Inaczej też będzie wyglądać rozmowa z młodzieżą. Dobrze jest używać prawdziwych przykładów, rzeczywistych historii ludzi, których wasz podopieczny może nawet znać. Zawsze łatwiej jest sobie uzmysłowić powagę sytuacji, gdy mamy dosyć osobiste odniesienia i to może okazać się najlepszą i najskuteczniejszą ścieżką.

Słuchaj swojego dziecka! To jego słowa oraz zachowanie podpowiedzą Ci, w jaki sposób podjąć rozmowę! Może specjalnie naprowadza Cię na te tematy? Może właśnie w tej chwili potrzebuje porady, czy wyjaśnienia pewnych zjawisk? Nie można ignorować takich znaków. Młodzież też może być zniechęcona podjęciem takiego tematu, bo będzie obawiała się reakcji ze strony rodziców. Trzeba umieć odpowiednio podejść do takiej sprawy, nie reagować złością, tylko wysłuchać, a następnie pomóc i zapewnić, że w każdej sytuacji mogą na was liczyć.