Proces leczenia uzależnienia od alkoholu jest bardzo trudny oraz wieloetapowy. Droga jest kręta, a pokusy czają się na każdym kroku. Występują chwile zawahania i słabości. Pacjenci często się poddają i wracają do nałogu. Głód alkoholowy jest stanem, towarzyszącym osobom próbującym wyjść na prostą i odciągają ich od niej.

Kiedy występuje głód alkoholowy?

Nie ma jasnej reguły kiedy głód alkoholowy może Cię dopaść. Rok terapii, dwa lata, życie w trzeźwości już od kilku lat? – Niezależnie ile czasu poświęcisz na walkę to głód i tak ma szansę na powrót. Jako iż głód alkoholowy występuje zarówno u osób, które dopiero co zaczynają terapie jak i u tych, którzy dzielnie starają się walczyć już od lat. Należy bardzo ostrożnie do tego podchodzić i nie dać się zwieść ani skusić nawet na „jedną lampkę wina”.

Objawy głodu alkoholowego

Głód alkoholowy można określić jako silną potrzebę spożycia napoju alkoholowego, któremu towarzyszą takie objawy jak złe samopoczucie, drgawki czy skręt żołądka,.
Przyczynami rozwijania się takiego stanu mogą być: sytuacje z życia zawodowego bądź osobistego, sny o alkoholu, uczestnictwo w zakrapianej imprezie, wizyta w sklepie monopolowym. Są to tylko przykłady sytuacji, które mogły wywołać taki stan.

Głód alkoholowy co robić jak wystąpi?

Głód alkoholowy w przypadku alkoholika jest trudny do wykrycia. Gdy najdzie go ochota, po prostu sięga po alkohol. Natomiast w przypadku osoby na terapii lub żyjącej w absencji już od paru lat taki głód jest strasznie niebezpieczny. Najciężej jest przetrwać na początku, jednak później głód może przypomnieć o sobie w najmniej odpowiednim okresie. Dlatego musimy poznać jego przyczynę i strategie walki.

Aby walczyć z głodem, najłatwiej byłoby unikać takich miejsc bądź czynności, przez które możemy odczuwać taki stan. Inną możliwością jest znalezienie zajęcia, aby zabić czas jak np. siłownia. Koleją alternatywą jest zabranie głosu na spotkaniu AA i opowiedzenie o swoim problemie. Trzymanie diety oraz planowanie dnia również jest opcją.

Jednak jeżeli żadne z powyższych rozwiązań nie przynosi nam rezultatów, wtedy warto jest zwrócić się o pomoc do specjalisty bądź ośrodka, który nam z tym pomoże.