Objawy neuropatii alkoholowej – czym jest i skąd się bierze?

objawy neuropatii alkoholowej

Osoby dotknięte problemem alkoholowym mogą cierpieć na wiele różnych schorzeń. Jednym z nich może być m.in. uszkodzenie nerwów obwodowych, czyli polineuropatia alkoholowa. Spowodowana jest ona długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Czym dokładnie jest ta choroba? Jakie są objawy neuropatii alkoholowej. Jak wygląda rozwój uszkodzenia nerwów i ich leczenie? Jaką role odgrywa leczenie alkoholizmu? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest polineuropatia alkoholowa?

Polineuropatia alkoholowa jest chorobą układu nerwowego związaną z długotrwałym i nadmiernym spożywaniem alkoholu. Polega na uszkodzeniu wielu nerwów obwodowych, co prowadzi do zaburzeń czucia, ruchu i funkcji autonomicznych. Obwodowy układ nerwowy odpowiada przede wszystkim za przekazywanie ważnych impulsów pomiędzy mózgiem człowieka a resztą ciała. Polineuropatia alkoholowa może rozwijać się stopniowo i stopniowo pogarszać stan organizmu przez lata. W niektórych przypadkach, jeśli nadmierne spożycie alkoholu jest szybko ograniczone lub całkowicie przerwane, objawy polineuropatii alkoholowej mogą ustąpić lub się zmniejszyć. Jednak w niektórych przypadkach uszkodzenie nerwów jest nieodwracalne.

Objawy neuropatii alkoholowej

W przypadku polineuropatii alkoholowej możemy mówić o charakterze postępującym choroby. Nasilenie objawów może iść razem z długością trwania uzależnienia. Dolegliwości w odpowiedzi na nadużywanie alkoholu, pojawiają się symetrycznie po obu stronach ciała. Polineuropatia alkoholowa objawia się przede wszystkim poprzez takie zaburzenia jak:

  1. Parestezje – pojawiające się zaburzenia czuciowe, pieczenie, ucisk czy mrowienie w różnych częściach ciała.
  2. Zaburzenia autonomiczne – zmiany skórne oraz obejmujące paznokcie. Suchość, nadmierna potliwość, sinienie, rogowacenie oraz zmiany troficzne.
  3. Osłabienie czucia głębokiego i odruchów głębokich.
  4. Dolegliwości bólowe w obrębie kończyn.
  5. Neuropatia nerwu krtaniowego, która cechuje się obniżeniem barwy głosu. 
  6. Zaburzenia funkcji seksualnych
  7. Zaburzenia ruchowe – niedowład oraz zanik mięśni.
  8. Zaburzenia o innym charakterze takich jak np. zaburzenie funkcjonowania zwieraczy.

Jakie są przyczyny neuropatii alkoholowej?

Pojawienie się polineuropatii alkoholowej polega na uszkodzeniu układu nerwowego w wyniku długotrwałego i częstego nadużywania alkoholu. Jest to stan zapalny lub uszkodzenie, którego przyczyną jest intoksykacja organizmu. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego odbywa się poprzez systematyczne niszczenie komórek nerwowych przez aldehyd octowy. Przyczyną uszkodzenia nerwów jest demielinizacja nerwów, co zaburza szybkość i koordynację przekaźnictwa nerwowego. 

Odtrucie alkoholowe i leczenie polineuropatii alkoholowej

Leczenie polineuropatii w wyniku choroby alkoholowej powinno zacząć się od całkowitego odstawienia alkoholu oraz rozpoczęcia detoksu alkoholowego. Jedynie całkowita abstynencja pozwala mieć nadzieje na poprawę stanu osoby dotkniętej chorobą. Dopiero wówczas można starać się o odwrócenie objawów uszkodzenia nerwów. Zaplanowanie leczenia powinno wiązać się z wprowadzeniem odpowiedniej bogatobiałkowej diety wyrównującej powstałe niedobory witamin i minerałów. W leczeniu neuropatii szczególnie ważne jest przede wszystkim przyjmowanie witamin z grupy B. Nie można również zapomnieć o wsparciu psychicznym dla pacjenta.

Objawy i przyczyny polineuropatii – podsumowanie

Nieleczona polineuropatia może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań dlatego, jeśli pojawią się pierwsze objawy, warto udać się do lekarza w celu uzyskania diagnozy. Tylko wczesne wykrycie i leczenie daje możliwość przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Koniecznie w tym wszystkim będzie zaprzestanie picia alkoholu oraz podjęcie leczenia alkoholizmu w profesjonalnym ośrodku. Warto postawić na wsparcie wykwalifikowanych psychoterapeutów, którzy pomogą wyjść z nałogu, bez czego nie można przejść do leczenia schorzeń takich jak neuropatia.