Wszystko zaczyna się od niewinnych zabaw i wydawania niewielki sum pieniężnych. Dopiero później może to przerodzić się w coś znacznie poważniejszego, a szczęście początkującego mija szybciej, niż się pojawiło. Dla niektórych hazard jest rozrywką, dla innych zwyczajnie sposobem na zabicie wolnego czasu, aż w końcu zamienia się w uzależnienie. Jak sobie z tym radzić?

Czym jest hazard?

Hazard to między innymi gry w kasynie takie jak poker, czy też ruletka, gry na automatach, losy z loterii, zdrapki, zakłady pieniężne, hazard internetowy, obstawianie wyników sportu, czy gra na giełdzie. Są to gry, w których decydującą rolę odgrywa przypadek, los, a osoba ryzykuje w niej pieniądze lub inne wybrane dobra w celu uzyskania jakiejś korzyści.

Jak rozpoznać uzależnienie?

Problem związany z hazardem najlepiej można rozpoznać po zachowaniu człowieka, chociaż on sam wówczas nie umie się przyznać do takiego stanu rzeczy. Do główny oznak będą należeć:

  •  ciągłe rozmyślanie o hazardzie
  •  zaniedbywanie swoich codziennych obowiązków
  •  kradzieże, by zyskać pieniądze na kolejne gry
  •  częste spóźnianie się
  •  konflikty dotyczące finansów
  •  częste pożyczki pieniężne
  •  rozdrażnienie spowodowane zaprzestaniem grania
  • emocjonalne podejście do przegranej

Jak pokonać uzależnienie?

Uzależnienie może prowadzić do wielu innych chorób, a czasami nawet do prób samobójczych. Co więc robić? Po pierwsze taka osoba musi sama przed sobą przyznać się do problemu i mieć chęci do walki o lepsze życie. Ludzie często zatracają się i zapominają, że wygranie tego typu gier zależy tylko od szczęścia oraz losu, a nie ich zdolności, czy przebiegu gry. Gdy jednak przyjęte jest takie założenie, to problemy, jak oraz długi tej osoby zaczynają rosnąć. Łatwo wyczuć, gdy grze towarzyszą jakieś większe emocje, czy jedynie traktujemy ją jako chwilową rozrywkę, której raczej nie powtórzymy. Istnieją ludzie, którzy potrafią skoncentrować całe swoje życie wokół gier, a zarobione pieniądze są wydawane na ten jedyny cel. Choroba ta nie psuje życia jedynie osobie uzależnionej, ale i niestety też jej najbliższym.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień w Nałęczowie oferuje pomoc w oparciu o wieloletnie doświadczenie. W placówce prowadzone są zajęcia pomagające wyjść z nałogu. Chęć leczenia problemu i podjęcie się terapii w ośrodku pozwoli na powrót do dawnego życia, zdrowej równowagi i nauczy, jak radzić sobie z pokusami grania. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej https://terapianaleczow.pl.