Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Czy alkohol wpływa na zdrowie psychiczne? Alkohol jako skuteczny niszczyciel zdrowia psychicznego

Czy alkohol wpływa na zdrowie psychiczne

Każde spożycie alkoholu ma wpływ na psychikę osoby spożywającej. Nawet jednorazowe picie negatywnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Jednak są to zmiany w pewnym stopniu odwracalne. Picie długotrwałe może jednak doprowadzić do poważnych zmian czynnościowe mózgu. Dowiedz się, czy alkohol wpływa na zdrowie psychiczne?

Czy alkohol wpływa na zdrowie psychiczne? Jakie zaburzenia są z nim związane?

Spożywany alkohol wpływa negatywnie na wiele układów w ciele człowieka. Jednym z nich jest układ nerwowy, który jest niezwykle wrażliwy na wszelkie używki. Częste spożywanie alkoholu powoduje kurczenie się mózgu poprzez eliminację połączeń między neuronami i obumieranie neuronów. Zmiana ta jest powodem pojawiania się wielu chorób, są to m.in.:

  • Depresja – jako objaw nadmiernego spożywania alkoholu występuje niezwykle często. Trwa ok. dwóch tygodni oraz jest istotnym czynnikiem samobójstw. Charakteryzuje się brakiem możliwości cieszenia się rzeczy, które do tej pory były przyjemne oraz brakiem energii i chęci do życia. 
  • Zespół abstynencji – pojawia się niedługim czasie po zaprzestaniu długotrwałego spożywania alkoholu. Jego psychiczna część objawia się poprzez majaczenie, zaburzenia świadomości, uczucie lęku.
  • Zespół amnestyczny – choroba ta objawia się problemami z pamięcią. Chory uzupełnia luk w pamięci świeżej wydarzeniami i sytuacjami, które nie miały miejsca.    
  • Halucynoza alkoholowa – charakteryzuje się częstymi omamami słuchowymi. Chory słyszy głosy osób trzecich, które w negatywny sposób wypowiadają się o nim. Może to doprowadzić również do urojeń prześladowczych.   
  • Paranoja alkoholowa – objawia się urojeniami osoby uzależnionej wobec współmałżonka. Chory wmawia sobie, że jego/jej partner dopuścił się zdrady, przez co coraz częściej zaczyna kontrolować drugą osobę. Choroba ta nosi również nazwę ”zespołu Otella”. 
  • Encefalopatia zaburzenie psychiczne objawiające się gubieniem wątku podczas rozmowy, agresywność, impulsywność oraz brak dostosowania do przyjętych norm społecznych. 

Leczenie zmian psychicznych u osób uzależnionych od alkoholu.

Częste spożywanie alkoholu znacząco niszczy układ nerwowy człowieka. Często niestety są to zmiany niemożliwe do odwrócenia, szczególnie w przypadku chorób, które są objawem uszkodzenia mózgu. Niektóre zaburzenia można jednak leczyć farmakologicznie, np. za pomocą leków antydepresyjnych. Jeśli pojawiły się takie zaburzenie, najważniejsze jest udanie się do lekarza, dobre zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, które może przynieść pozytywne efekty. 

Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z alkoholizmem, sprawdź jak, wygląda leczenie w naszym ośrodku – leczenie alkoholizmu i skorzystaj z bezpłatnej porady.