Alkoholizm weekendowy – czy weekendowy alkoholik to już nałóg?

alkoholizm weekendowy

Alkoholizm weekendowy dotyka coraz większej ilości osób. Czy regularne spożywanie alkoholu w weekendy to nałóg? Warto przeanalizować ten problem, aby dowiedzieć się o jego objawach i poznać sposoby na walkę z weekendowym piciem alkoholu. Czy leczenie alkoholizmu weekendowego warto prowadzić w Ośrodku Leczenia Uzależnień?

Weekendowe picie – czym jest weekendowy alkoholizm?

Alkoholik weekendowy zaczyna od okazjonalnego do regularnego picia alkoholu w weekendy i dni wolne od pracy, co zazwyczaj prowadzi do problemu alkoholowego. Nawyk ten może powoli przeradzać się w uzależnienie, które negatywnie wpływa na zdrowie, życie osobiste i zawodowe. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na regularność spożywania alkoholu w weekendy i szukać pomocy, jeśli zaczyna to wpływać negatywnie na życie.

Czy picie alkoholu co weekend to alkoholizm?

W dzisiejszych czasach spędzanie wolnego czasu opiera się na kulturze picia alkoholu, dlatego bardzo trudno jednoznacznie określić, czy weekendowe picie jest już objawem alkoholizmu. Czasem weekendowe picie alkoholu nie oznacza, że ktoś jest alkoholikiem, jednak problem zaczyna się w momencie, gdy osoba pijąca nie może wyobrazić sobie spędzania czasu wolnego bez spożywania alkoholu i regularnie odlicza czas do kolejnego wypicia. Również picie nadmiernych ilości alkoholu w weekend i unikanie go w ciągu tygodnia, może być oznaką uzależnienia od alkoholu. 

Objawy weekendowego alkoholizmu – uzależnienie weekendowe

Objawy alkoholizmu weekendowego są bardzo podobne do objawów alkoholizmu ogólnego. Za symptomy weekendowej choroby alkoholowej można uznać:

  • odliczanie osoby uzależnionej do weekendu, kiedy będzie mógł się napić
  • silne pragnienie spożycia alkoholu w weekend
  • regularne upijanie się w weekendy
  • nieograniczona ilość spożywanego alkoholu w weekend
  • ukrywanie picia alkoholu
  • zaniedbywanie codziennych obowiązków
  • problem z odmową wypicia
  • zwiększona tolerancja na alkohol

Jak można pomóc weekendowym alkoholikom?

Aby wspierać osoby zmagające się z weekendowym alkoholizmem, kluczowe jest uświadomienie im ich własnego problemu oraz gotowość do podjęcia leczenia. Początek drogi do wyzdrowienia zakłada samoakceptację własnej sytuacji i chęć zmiany. W dalszej kolejności niezbędny jest etap detoksykacji, mający na celu eliminację alkoholu z organizmu. Dopiero po tej fazie możliwe jest rozpoczęcie właściwej terapii, która może przybrać formę sesji indywidualnych u specjalisty lub pracy w grupach wsparcia. Zarówno dla osób piątkowo-sobotnio alkoholowych, jak i tych, którzy sięgają po alkohol codziennie, istotne jest, by pierwszym krokiem była świadomość problemu i decyzja o jego rozwiązaniu.

Alkoholizm weekendowy leczenie – masz problem lub chcesz pomóc osobie uzależnionej?

Alkoholizm weekendowy to forma choroby alkoholowej, dlatego tak samo wymaga specjalistycznego leczenia. Każdy alkoholik, który chce zmienić coś w swoim życiu, powinien szukać pomocy w ośrodku leczenia uzależnień. Leczenie alkoholizmu weekendowego będzie polegało na specjalistycznej terapii uzależnień. Osoba uzależniona powinna mieć w sobie dużo samozaparcia i chęci do walki z nałogiem weekendowym. Ważna jest świadomość, że każda dawka alkoholu może być niebezpieczna dla zdrowia i nieść ze sobą nieprzyjemne skutki.

Zobacz:  Depresja alkoholowa – jak rozpoznać i leczyć?

Picie alkoholu w weekend – podsumowanie

Problem alkoholizmu weekendowego zaczyna się w momencie spożywania zbyt dużej ilości alkoholu. Jeżeli istnieje podejrzenie choroby alkoholowej, należy jak najszybciej rozpocząć odpowiednią terapię uzależnień. Warto mieć na uwadze, że sięganie po alkohol co weekend może nieść za sobą poważne problemy.