Wydawać by się mogło, że uzależnienie od hazardu dotyczy jedynie osób zamożnych bądź niestabilnych emocjonalnie. Niestety, liczne historie osób uzależnionych są doskonałym przykładem, że hazard jest na tyle niebezpiecznym tematem, że w jego sidła może wpaść niemal każdy. Problemy z hazardem występują zarówno u biednych, jak i u bogatych. Wśród nich znajdują się kobiety, jak i mężczyźni. Krótko mówiąc – nie ma żadnych reguł dotyczących osoby, która może z dnia na dzień stać się prawdziwym hazardzistą.

Początki bywają naprawdę różne

Słuchając smutnych historii upadku ludzi dotkniętych hazardem należy stwierdzić, że każdy po raz pierwszy zetknął się z hazardem w nieco innych okolicznościach. Jedni zostali wciągnięci w hazard poprzez swoich znajomych. Inni chcieli zdobyć szybkie i łatwe pieniądze, a hazard dawał właśnie taką nadzieję. Natomiast jeszcze inne osoby zapragnęły odczuć trochę emocji i adrenaliny, które są nieodłączną częścią hazardu. Niestety, pomimo różnych początków, efekt końcowy jest zazwyczaj taki sam – uzależnienie od hazardu i kłopoty finansowe oraz życiowe.

Reklamy hazardowe, a uzależnienie

Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z licznych historii upadku znanych ludzi, którzy polegli w walce z hazardem. Jednak dlaczego mimo wszystko wciąż tak wiele osób zaczyna tę niebezpieczną grę z hazardem? Niestety, ale powodem wielu ludzkich nieszczęść są chociażby osoby ze świata celebryckiego. Zarówno w internecie, jak i w telewizji można trafić na profesjonalnie przygotowane reklamy, które zachęcają do gry u bukmachera czy też w kasynach. Oczywiście w celu podniesienia wiarygodności takich reklam, często występują w nich znane postaci ze świata sportu i mediów. Dodatkowo, w takich materiałach reklamowych stosuje się wiele chwytów marketingowych, przez które reklama naprawdę bardzo mocno wpływa na zachowanie ludzi oglądających taki materiał.

Kiedy należy stwierdzić uzależnienie od hazardu?

Hazard w dzisiejszych czasach jest bardzo łatwo dostępny. Wystarczy być pełnoletnim, posiadać dostęp do internetu oraz urządzenie elektroniczne, na którym instaluje się aplikację mobilną. To wszystko powoduje, że hazard może uczestniczyć w życiu danej osoby praktycznie przez 24/7. Jednak kiedy tak naprawdę zaczyna się prawdziwe uzależnienie od hazardu, a kończy się obstawianie zakładów dla rozrywki?

Głównymi objawami, które wskazują na to, że u danej osoby zaczynają się problemy z hazardem są m.in.:

  • mocna chęć wygrania jak największych pieniędzy,
  • obstawianie zakładów każdego dnia,
  • potrzeba szybkiego „odkucia się” po przegranym zakładzie bukmacherskim,
  • pożyczanie pieniędzy w celu postawienia kolejnych zakładów bukmacherskich,
  • unikanie kontaktu z innymi ludźmi i popsucie relacji towarzyskich,
  • coraz większy stres, nerwowość i zmiana normalnego trybu bycia.

Problemy z hazardem mogą zaczynać się z różnych powodów. Jednak objawy są zazwyczaj bardzo podobne i niestety potrafią wywoływać katastrofalne skutki w życiu danego człowieka. Dla wielu osób hazard staje się z biegiem czasu czymś, bez czego nie mogą  żyć. Reszta dotychczasowych spraw wydaje się zupełnie bez znaczenia. Niestety, ale uzależnienie od hazardu jest jednym z trudniejszych, z którymi zmagają się osoby chore. Do całkowitego wyleczenia z tego zaburzenia niejednokrotnie potrzebny jest nie tylko detoks i przerwa do gry, ale również wizyta na oddziale zwalczającym uzależnienie od hazardu. Wszystkie osoby zmagające się z hazardem prędzej czy później przekonują się, że spotkania leczenia uzależnień są jedynym skutecznym sposobem, aby poradzić sobie z tym problemem.