Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Zespół otępienny alkoholowy – symptomy zanikania kory mózgowej

zespół otępienny alkoholowy

Długotrwałe i nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Jednym z nich jest otępienie alkoholowe lub inaczej demencja alkoholowa. To przewlekłe schorzenie może znacząco utrudnić życie chorym. Jego pierwszym i głównym objawem jest m.in. problem z zapamiętywaniem. W większości może dotyczyć głównie osób starszych, po 60 roku życia. Czym jest otępienie alkoholowe i czy można je wyleczyć? Dowiedz się, skąd się bierze zespół otępienny alkoholowy i jakie są jego objawy.

Czym jest zespół otępienny alkoholowy?

Proces otępienny to bardzo poważne schorzenie, które jest efektem nadmiernego spożywania alkoholu. Choroba ta, może przypominać inne zaburzenia np. choroba Alzheimera. Zaburza ona procesy poznawcze i myślowe chorego. Jest to choroba, która postępuje z czasem. Coraz dłuższe i większe spożycie alkoholu pogłębia jej objawy. Jednak w przeciwieństwie do np. Alzheimera jest ona przynajmniej częściowo odwracalna.

Nadużywanie alkoholu jest dla organizmu bardzo niekorzystne. Toksyczne wpływy etanolu są potwierdzone wieloma badaniami. Jedna ze sfer, którą atakuje on najbardziej, jest ośrodkowy układ nerwowy. Wszystkie negatywne czynniki działające na organizm alkoholika takie jak brak substancji odżywczych (witamin i minerałów), alkohol, urazy głowy mogą wpływać na zanikanie kory mózgowej (np. istoty szarej). Dzieje się tak prawie u 70% uzależnionych od alkoholu.

Jak objawia się otępienie alkoholowe?

Jak wspomnieliśmy, alkohol atakuje istotę szarą. Jest to element naszego układu nerwowego, który odpowiada przede wszystkim za planowanie, pamięć, emocje, funkcje intelektualne, kontrolę impulsów, procesy myślowe i wiele innych. Zanikanie tej części mózgu to duży problem, który niesie za sobą poważne skutki. Objawy demencji alkoholowej to upośledzeniem wymienionych wyżej funkcji. Początkiem problemów są zazwyczaj zaniki pamięci, przede wszystkim tej krótkotrwałej, problemy z planowaniem czy liczeniem. Z biegiem czasu osoba z zaburzeniami zaczyna mieć problemy z radzeniem sobie w codziennym życiu. Pojawiają się również zaburzenia funkcji poznawczych i charakterystyczne dla choroby alkoholowej zmiany osobowości. Kolejnym objawem, który pojawia się przy tej chorobie, jest problem z radzeniem sobie z własnymi emocjami. Pojawia się drażliwość i wybuchowość. Gdy poważne symptomy pojawią się nagle, a wśród nich będą zaburzenia orientacji oraz czasu wymagają natychmiastowej wizyty w szpitalu.

Czy można leczyć demencję alkoholową?

Leczenie otępienia alkoholowego jest jak najbardziej możliwe, chodź odwrócenie skutków choroby, może być trudne. Ciągłe picie alkoholu na pewno nie jest sprzymierzeńcem w tej sytuacji. Możliwe jest zastopowanie choroby poprzez utrzymywanie trzeźwości. Odstawienie alkoholu to pierwszy krok, który pomoże rozpocząć procesy naprawcze uszkodzonego mózgu. W takiej sytuacji podstawowym krokiem powinno być wizyta w ośrodku leczenia uzależnień. Jedynie kompleksowa terapia uzależnień, jest w stanie pomóc wyjść choremu z alkoholizmu. Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić diagnozę oraz m.in. tomografię komputerową, aby poznać problem. Drugim etapem powinno być przyjmowanie witamin z grupy B oraz minerałów, które wspomogą regeneracje uszkodzonych komórek mózgu.

Jeśli szukasz pomocy z chorobą alkoholową, sprawdź nasz Ośrodek terapii uzależnień. Możesz skorzystać z bezpłatnej porady telefonicznej lub napisać do nas na Facebooku. Oferujemy terapię grupową jak i indywidualną.