Piwo jest tak popularnym i powszechnie używanym alkoholem, że trudno sobie wyobrazić, aby ludzie go nie pili. Kojarzy się z zaspokojeniem pragnienia w upalny dzień, rozmową z kumplem, meczem wspólnie oglądanym z grupą znajomych. Po piwa smakowe sięgają kobiety a do picia piwa, właściwie nie potrzebujemy towarzystwa, bo często jest traktowane jak zwykły orzeźwiający napój a jak alkohol to tzw. słaby, niskoprocentowy, czyli bezpieczny. Wiele osób kierując się takim myśleniem, rozpoczyna codzienne picie piwa.  Czy takie zachowanie nie prowadzi jednak do uzależnienia? 

Czy codzienne picie piwa naprawdę jest bezpieczne? 

Piwo tak jak każdy inny rodzaj alkoholu zawiera etanol odpowiedzialny za zatrucie przy spożyciu większej ilości. Codzienne picie piwa wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi, jak: otyłość, będąca wynikiem wadliwego metabolizmu tłuszczów i tym samym odkładaniem się tkani tłuszczowej, zwiększa ryzyko nadciśnienia, chorób serca czy cukrzycy typu 2. Z uwagi na wysoki indeks glikemiczny piwo uszkadza trzustkę, zmniejszając wydzielanie enzymów trawiennych. Piwo również powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi, a tym samym nie jest wskazane dla cukrzyków. Najcięższą konsekwencją regularnego picia piwa to zespół uzależnienia od alkoholu, choroba alkoholowa z wszelkimi możliwymi konsekwencjami rozwijającymi się z czasem jak przy każdym innym uzależnieniu. O objawach uzależnienia od alkoholu pisaliśmy już na naszym blogu.

Czy piwo jednak można pić bezpiecznie? 

Są pewne kryteria tak zwanego bezpiecznego picia piwa, ale trzeba pamiętać, że jest to sprawą bardzo indywidualną. Zgodnie z tymi kryteriami w przypadku mężczyzn to codzienne picie do 4 porcji standardowych (40 g czystego 100 % alkoholu co równa się 2 półlitrowym piwom). Trzeba pamiętać o 2-dniowej abstynencji dzień po dniu w skali tygodnia. Oczywiście picie piwa zgodnie lub nie z kryteriami ww. nie może stanowić podstawy do samodzielnego postawienia diagnozy uzależnienia. Jeżeli potrzebujesz odpowiedzi na pytanie, czy Twoje picie jest bezpieczne, skontaktuj się z nami telefonicznie, chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie (Terapia Nałęczów 536 199 199) lub osobiście (Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów). Jeśli chcesz przeczytać więcej o leczeniu uzależnień, zajrzyj na naszą stronę – leczenie alkoholizmu.